וורן באפט. האם הוא תפס את התחתית?
וורן באפט. האם הוא תפס את התחתית?
יום מרתק עבר אמש על סוחרי הנפט. לאחר ראלי מהיר של 20% תוך 3 ימי מסחר בלבד, אתמול יצאה ההודעה כי שום עסקה על קיצוץ תפוקה בין רוסיה לסעודיה לא צפויה להחתם. קוראי סקירות יומיות אלה יודעים כי השמועות על עסקה אפשרית היו לא יותר ממס שפתיים למן הרגע הראשון ועל כן אין להתפלא כי הסכם שכזה לא נחתם.

הדברים שלא מספרים לכם

חשוב להבין כי הרעיון לפיו רוסיה ואופ"ק מסוגלות להעלות משמעותית את מחירו של הנפט ע"י קיצוץ משמעותי בתפוקה הינו חסר בסיס פונדמנטלי. ראשית, ייצור הנפט ממדינות אופ"ק היה מאוזן מאז 2008, כלומר, לא שם נמצאת בעיית ההיצע, כי אם בגידול המאסיבי של ייצור הנפט בארה"ב (באזור הבאקן בעיקר), והיא אחראית ל-70% מגידול ההיצע של הנפט שאינו של אופ"ק. למרות הירידות האחרונות במחיר הנפט, עדיין ממשיך לזרום הון לתעשיית האנרגיה האמריקאית והתפוקה בה פסקה מלרדת נכון לשלב זה.

שנית, ישנה ירידה בביקושים. עפ"י סוכנות האנרגיה העולמית, במהלך הרבעון הרביעי של 2015 גדל היצע הנפט ב-70 אלף חביות, בעוד הביקושים ירדו ב-550 אלף (סה"כ 620 אלף חביות בעודף היצע). מגמה זו נמשכה גם בינואר האחרון, אשר בו לבדו גדל עודף ההיצע ב-650 אלף חביות נוספות.

שלישית, מלאים. כרגע כ-85% משטחי האחסון הזמינים לנפט בארה"ב מלאים (במתקנים שנמצאים ב-Cushing, אוקלוהמה, וב-Gulf Coast), כל עוד התפוסה עומדת על אחוז כל-כך גבוה משטחי האחסון, הביקוש לחביות נוספות פשוט לא יכול לגדול.

לסיכום נראה שהתקשורת ההמונית תלך לכיוון משלה והנפט ימשיך לכיוון משלו, לפחות בזמן הקרוב.

הפד חוזר לתמונה

היום בשעה 21:00 בערב צפויים להתפרסם הפרוטוקולים של הבנק הפדרלי מהפגישה של סוף ינואר. התנודתיות צפויה לעלות והסוחרים ינסו להסיק מסקנות מהירות מהרמזים שיופיעו בדו"ח. מי שינסו להסיק מסקנות מהפרוטוקולים יהיו גם נגידי הבנקים ברחבי העולם. כבר הלילה דווח כי הבנק המרכזי של סין (PBOC) הזרים סכום השווה ל-40 מיליארד יואן לבנקים מסחריים ביומיים האחרונים - מספר הנשמע גבוה אך למעשה מדובר בכ-6 מיליארד דולר בלבד - טיפה בים הטריליונים של הלוואות שניתנו מאז 2008.

מניות במוקד

עונת הדוחות לא עוצרת. 3 מניות מרכזיות עלו על הכוונת אמש לאחר סיום המסחר וצפויות לזוז היום בחדות. חברת תשתיות האנרגיה קינדר מורגן (KMI) היתה הכוכבת הראשית בעקבות הודעתו של המשקיע האגדי וורן באפט, כי הוא מחזיק 26 מיליון ממניות החברה. עם זאת חשוב להזכיר כי תחום האנרגיה היה אחד המאתגרים ביותר עבור באפט לאורך הקריירה שלו, עם כשלונות מהדהדים כמו ההשקעה בקונוקו פיליפס ובאג"חים של חברת Texas utility Energy Future Holdings.

מבין הנופלות ניתן למצוא את רקספייס (RAX), ספקית שירותי הענן שירדה בכ-6.5% לאחר שהורידה את צפי המכירות שלה לרבעון הנוכחי. מניה נוספת שרשמה ירידות חדות היתה Cerner (סימבול: CERN) לאחר פרסום הדוחות שאיכזבו את המשקיעים, ובכך משלימה ירידה של כ-35% תוך פחות משנה.

לביצוע שורט על כל המניות, מלאו את הפרטים בטופס שמשמאל >>


חברות מדווחות לפני ואחרי המסחר:
 

אירועים כלכליים מרכזיים להיום (שעון ישראל)

12:00 - ארה"ב:
אישורי משכנתאות של ה-MBA (מה-12 בפברואר)
15:30 - ארה"ב: התחלות בניה (ינואר)
15:30 - ארה"ב: אישורי בניה (ינואר)
16:15 - ארה"ב: תפוקה תעשייתית (ינואר)
21:00 - ארה"ב: הפרוטוקולים של הפדרל רזרב (מה-26-27 בינואר)