זה קרה. אמש בשעה 21:00 הודיע הבנק הפדרלי בארה"ב על העלאת הריבית ברבע אחוז נוסף וכעת תעמוד הריבית בארה"ב על טווח מחירים של 0.50%-0.75%.

את עיקר הפוקוס ריכזו תחזיות הפדרל רזרב לשנת 2017, אשר הפתיעו את השווקים עם 3 העלאות ריבית מתוכננות, לעומת שתיים להן ציפו המשקיעים. 

ההודעה המפתיעה היתה האות לתחילתן של ירידות במדדים המובילים ולזינוק בדולר. את הירידות החדות ביותר רשמו חברות אשר פעילותן הפיננסית תלויה באופן מהותי בגובה הריבית, כגון חברות הבניה, התשתיות וגם יצרניות הכסף והזהב.

הדרמה של אתמול ממשיכה היום ביתר שאת, כאשר תנודות חדות נרשמות בשווקי המטבעות והאג"ח. הדולר מזנק ב-1% וגורר ירידה דומה במטבע היורו ובמחיר הזהב. גם הנפט ממשיך לרדת, זאת בהמשך ישיר לאתמול, כאשר גם נתוני מלאים נמוכים מהרגיל לא עזרו לו לרשום יום חיובי לאחר הודעתה של נגידת הפד ג'נט ילן.
מניות במוקד לקראת הפתיחה


מספר מניות מזנקות כעת לפני הפתיחה, אחת הבולטות בהן היא פיר1 (סימול: PIR). מניית החברה עולה בכ-21% לפני פתיחת המסחר לאחר שהיכתה באופן חד את הציפיות, כעת היא נסחרת באזור הגאפ (מרווח מחירים) שסביב מחיר ה-$8, שם נחתכה בחדות ב-16%.

מניה נוספת שמזנקת ביותר מ-20% לפני פתיחת המסחר היא ATHN. החברה הודיעה על עדכון צפי ההכנסות שלה ל-2017 וכעת מצפה לעליה של 21% במכירות ל-1.33 מיליארד דולר.

מניה נוספת שעולה היום לפני פתיחת המסחר היא MDLZ (ב-4.4%). הסיבה לעלייתה של יצרנית החטיפים היא שמועה על רצונה של חברת היינז (KHC) לרכוש אותה, שמועות אלה מאפיינות את שבוע פקיעת האופציות ועשויות להיות דרכם של גופים פיננסיים להזיז את המניה לקראת הפקיעה ביום שישי. 

מניות נוספות מהסורקים של ה-GTrade:

עולות: BOSC ב-30.61%, ONVO ב-7.12%, MDLZ ב-4.69%.
יורדות: SGY ב-26.32%, FOLD ב-11.32%, GPOR ב-6.58%.
אירועים כלכליים מרכזיים להיוםחמישי
15:30 - ארה"ב: מדד המחירים לצרכן (נובמבר)
15:30 - ארה"ב: בקשות ראשוניות לדמי אבטלה (9 בדצמבר)