יום שישי היה חגיגה עבור הסוחרים. עד 15:30 החוזים על המדדים עוד היו חיוביים ברובם, אבל אז פורסמו נתוני התעסוקה שהיו פשוט נוראים: 142 אלף משרות בלבד נוצרו בחודש ספטמבר. המדדים קרסו ב-1% תוך כמה דקות ונראה היה שאנו בדרך לעוד יום שישי אדום.

אז החל המפנה. החוזים העתידיים על הריבית (הנסחרים בבורסת הנגזרים בשיקגו) עברו להצביע על העלאת ריבית ראשונה רק במרץ 2016. השוק החל לתמחר שינוי מדיניות ודחייה של העלאת הריבית.

ה-SPY שפתח ממש על רמת התמיכה וההתנגדות של הימים האחרונים פשוט לא הצליח לשבור אותה. ככל שהלכו והתרבו נסיונות השבירה הכושלים, וככל שהלכו וירדו מחזורי המסחר כך החלה הקערה להתהפך. עוד ועוד שורטיסטים החלו לכסות את הפוזיציות שלהם לפני כניסת סוף השבוע ולבסוף קיבלנו שורט סקוויז של $2 בשעה האחרונה של היום, ובווליום ענק של 60 מיליון מניות.
לאן הולכים מכאן?

בסופו של יום קיבלנו נר גדול וירוק בגרף היומי ובמחזור מסחר גבוה. בנוסף, הוא הגיע באזור שבו צפויה היתה להיות תמיכה נקודתית כפי שציינו בסקירה קודמת, ולכן איש לא צריך להיות מופתע אם נראה כעת תיקון מתבקש למעלה.

לעומת זאת, באשר לכלכלת ארה"ב, מצבה לא מזהיר. בכדי להבין עד כמה היא חלשה, צריך לזכור שלא רק הנתונים של חודש ספטמבר היו רעים, אלא גם נתוני חודש אוגוסט  עברו עדכון וירדו מ-172,000 אלף משרות ל-136,000 משרות בלבד. בנוסף, שיעור המועסקים במשק האמריקאי ירד לרמתו הנמוכה מאז 1977 - 62.4% תעסוקה.

ירידה בשיעור ההשתתפות יכולה אמנם להתקיים גם במצב של שגשוג, כמו עליה משמעותית ברמות השכר שמאפשרת יציאה מוקדמת משוק העבודה, אבל המצב בארה"ב הוא ההיפך הגמור. הירידה בשיעור ההשתתפות היא בעיקר בקרב הצעירים, בעוד המבוגרים אינם מצליחים לחיות מחסכונותיהם במצב של ריבית אפסית, ולכן שיעור ההשתתפות שלהם עולה.

צריך לזכור שהגורם ה"מסורתי" לעליה במחירי מניות הוא עליה ברמות השכר של האזרחים, שמאפשרת להם לנתב כספים להשקעה במניות. אבל זה אינו המצב כעת. מאז 2009 עלו משכורות הסקטור הפרטי באופן ריאלי ב-1.5% בלבד באופן מצטבר על פני 6 שנים, ובנתון שפורסם אתמול הם הפתיעו שוב לרעה עם סטגנציה מוחלת (0%).

הזמנות ממפעלים רשמו את החודש העשירי ברציפות שבו הם רעים יותר מהנתון דאשתקד, תופעה שמעולם לא התרחשה מחוץ למיתון. למעשה, מדד התוצר של הבנק המרכזי של אטלנטה, ה-"DGPNow" שנועד לחזות את נתוני התוצר הרשמיים (והתגלה ככבעל יכולות ניבוי לא רעות השנה), מראה כבר עכשיו על צמיחה של 0.9% בלבד לרבעון השלישי. מסיבות אלו ואחרות, נראה שהסיכוי להעלאת הריבית הולך ויורד. בעצם, ייתכן אפילו שהסיכוי לשימוש בהרחבה כמותית נוספת הולך ועולה.

מניות במוקד

השבוע מתחילה עונת הדוחות ועבור הסוחרים זה אומר רק דבר אחד: הזדמנויות. 
ביום שלישי תדווח Pepsico (סימול: PEP) שעל אף ההצלחה ברמה המסחרית המניה שלה עדיין נסחרת ברמות של שנה שעברה. באותו יום תדווח גם Yum! Brands (סימול: YUM) שנמצאת במגמת עליה רב שנתית.

ביום רביעי תדווח "החקלאית" Monsanto (סימול: MON) שנמצאת בשפל של שלוש שנים, וביום חמישי נראה את התוצאות של Alcoa (סימול: AA), שהצהירה על כוונתה להתפצל לשתי חברות. בנוסף תדווח באותו יום גם Domino's Pizza (סימול: DPZ) לאחר התיקון של החודשים האחרונים.

כמו-כן, כדאי יהיה לעקוב אחר מניות הזהב באופן כללי (GDX). הן היו המרוויחות הגדולות של יום שישי עם עליה של לא פחות מ-8%, תנודה חדה מאוד כאשר מדובר בסקטור שלם. אם יתברר שדו"ח התעסוקה האחרון הוא אכן טריגר לשינוי כיוון במדיניות הפדרל הרזרב, מניות אלה יכולות לצאת משוק דובי אלים של 4 שנים.

אירועים כלכליים מרכזיים השבוע (שעון ישראל)

יום שני
1:30 - יפן: מדד מנהלי הרכש המשולב (ספטמבר)
12:00 - אירופה: מכירות קמעונאיות בגוש היורו (אוגוסט)
17:00 - ארה"ב: מדד ה-ISM המשולב לסקטורים הלא תעשייתיים (ספטמבר)

יום שלישי
9:00 - גרמניה: הזמנות ממפעלים (אוגוסט)
11:10 - אירופה: נתוני ה-PMI של Markit בתחום הקמעונאות (ספטמבר)
15:30 - ארה"ב: מאזן מסחרי (אוגוסט)
2:00 - סין: יתרות המט"ח (ספטמבר)

יום רביעי
6:00 - יפן: מדיניות הבנק המרכזי ומסיבת עיתונאים של הנגיד קורודה 
14:00 - ארה"ב: בקשות למשכנתאות (2/10)
22:00 - ארה"ב: אשראי צרכני (אוגוסט)
2:50 - יפן: הזמנת מכונות (אוגוסט)
2:50 - יפן: מאזן מסחרי (אוגוסט)
3:00 - סין: השקעות זרים (ספטמבר)

יום חמישי
9:00 - גרמניה: מאזן מסחרי (אוגוסט)
14:30 - אירופה: פרסום פרוטוקול פגישת הוועדה המוניטרית
15:30 - ארה"ב: בקשות ראשוניות לדמי אבטלה (3/10)
21:00 - ארה"ב: פרסום הפרוטוקולים של דיוני הפדרל רזרב (16/9-17/9)

יום שישי
17:00 - ארה"ב: מלאים סיטונאיים (אוגוסט)
17:00 - ארה"ב: מכירות סיטונאיות (אוגוסט)


                       בורסת ניו יורק.  מוכנים לעונת הדוחות