סנטה קלאוס ממתין לוול סטריט
סנטה קלאוס ממתין לוול סטריט
השבוע המרתק של וול סטריט הסתיים בטון חיובי שהפתיע לא מעט סוחרים. הגישה האגרסיבית להעלאת הריבית של הפדרל רזרב לא גרמה לפאניקה של ממש ונראה שכרגע מושפעים השווקים בעיקר מהעונתיות הטבעית של חודש דצמבר: ראלי סוף השנה, שיקולי המס ו"שיפוץ" הדוחות לקראת סוף השנה (קניה של המניות החזקות ע"י גופי ההשקעות, ומכירה של החלשות, בשביל ליצור רושם חיובי לכשיפרסמו את דוחותיהם בסוף השנה).

כעת, לאחר העליות החזקות נשאלת השאלה: עוד כמה זמן יכולים השווקים לעלות? האם עליות אלה מבוססות על יסודות פונדמנטלים אמיתיים או רק אופוריה רגעית מבחירתו של טראמפ? תשובה לשאלה זו עשויה להינתן כבר בתחילת של 2017, כאשר מחזורי המסחר הנמוכים של חודש דצמבר יהיו מאחורינו.

כזכור, העליות החדות במדדים נבעו מציפיות המשקיעים לשינוי קיצוני במדיניותה הכלכלית של ארה"ב שאותה הבטיח טראמפ, אך מדיניות זו עוד רחוקה מיישום. למרות הקשיים הפוליטיים והמלחמה מול הסנאט האמריקאי, נראה ששווקי ההון כבר נותנים לטראמפ את הקרדיט, ואם לשפוט מעליית תשואות האג"ח החדות ניכר כי המשקיעים מתמחרים צמיחה כלכלית נומינלית גבוהה, כזו שתעפיל על העליה ברמת האינפלציה (מסקנה הנגזרת מהעליה הנמוכה יחסית בצפי האינפלציה, בהשוואה לעליה הגבוה יותר בתשואות האג"ח).

במצב זה שבו מניחים המשקיעים צמיחה חזקה מאוד בארה"ב, ישנן שתי התפתחויות שעשויות לטמון בחובן הפתעה שלילית: הראשונה היא אינפלציה גבוהה מהצפוי, והשניה היא פעילות כלכלית נמוכה מהצפוי.

בואה של האינפלציה

ההפתעה הראשונה עשויה להתרחש במידה ורמת הפעילות הכלכלית בארה"ב תלווה באינפלציה גבוהה מהצפוי, כזו שתקשה על הצרכנים ותגרום להאטה בפעילות הכלכלית הריאלית (במצב כזה, נתוני התוצר הריאלי יהיו נמוכים מהצפוי).

המקור לחשש זה נעוץ בפעולות בהן נקט הבנק הפדרלי בשנת 2008 להצלת המערכת הפיננסית. ההזרמה המאסיבית של כספים לצורך רכישת הנכסים הרעילים שבבעלותם של הבנקים הביאה להגדלה קיצונית בכמות הרזרבות המשמשות את הבנקים להלוואות, כספים שכעת ממתינים לצאת אל המשק האמריקאי בצורת הלוואות. עד היום נהוג היה לומר כי פעולותיו של ה-FED לא הובילו לאינפלציה כי "הבנקים לא מלווים", אך כעת, במידה ואכן ייווצר בסיס של ממש לגידול בכמות האשראי, סכנת האינפלציה תחזור לעמוד על הפרק.

העולם לא מוכן

תופעה נוספת אותה אינם לוקחים השווקים בחשבון כרגע היא פגיעותן של מדינות רבות בעולם לעליה משמעותית בריבית ה-FED ובתשואות האג"ח של ממשלת ארה"ב. עליית הריבית בארה"ב תהפוך השקעות בארה"ב לאטרקטיביות יותר ותגרום לבריחת הון לכיוונה של ארה"ב.

בריחת הון שכזו צפויה להפיל את המטבעות ברחבי העולם ולייקר את עלות המימון עבור החובות הממשלתיים של מדינות כמו איטליה, ספרד, פורטוגל ואחרות, וכן לייקר את עלות מימון המשכנתאות והאשראי של משקי הבית במדינות בהן התקיים גידול קיצוני בהלוואות (אוסטרליה, קנדה, ישראל, סין ורבות אחרות שבהן מדברים השכם וערב על בועות נדל"ן). תחום נוסף שיסבול מעליית התשואות הוא האג"ח הקונצרני, ומצבם של הבנקים באירופה (ולאחרונה בעיקר אלה שבאיטליה) אינו יציב כמו אלה שבארה"ב.


תודה לכם!
כמות הסוחרים שהולכים להתחדש בעמדת מסחר חדשה הפתיעה גם אותנו: עמדת מסחר מקצועית הכוללת מחשב חזק ו-4 מסכים שיאפשרו לכם לראות את כל המידע בבורסה בזמן אמת וישפרו את יכולות המסחר שלכם בצורה מהותית.

אם עדיין לא נרשמתם, פנו אלינו כבר היום וקבלו את עמדת המסחר החדשה שלכם!מניות במוקד לקראת הפתיחה

מספר מניות צפויות לעמוד היום במוקד המסחר, אחת מהן היא לנאר (LEN). חברת הבניה היכתה את התחזיות ועושה רושם שאינה צופה האטה בפעילותה בעקבות העלאת הריבית המתוכננת. החברה הביעה אופטימיות בכל הנוגע לעתיד הכלכלה האמריקאית ולמעשה מניחה כי הצמיחה הכלכלית תאזן את עלות המשכנתאות. 

כמו-כן, מספר מניות היו במרכז העניין במהלך המסחר ביום שישי ויעמדו במוקד המסחר גם היום. מניית JBL זינקה ביום שישי ב-12% על רקע צפי מעודכן לרבעון הראשון של 2017 ועשויה להיות תנודתית גם היום. 

מניה תנודתית נוספת היתה SGY, עם עליה של 24% שרומזת על אפשרות לפריצת ההתנגדות החזקה בגאפ (מרווח מחירים) שמתחת לרמת ה-10 דולר. 

מבין היורדות, תמשיך לרכז עניין רב מניית נורדסטרום (JWN), לאחר שבוע נוראי מבחינתה במהלכו צללה ב-16%. הסיבה לירידות היא פרסום דוחות רבעוניים חלשים במיוחד, כאשר מרבית האנליסטים טוענים שהיא עדיין נסחרת בשווי גבוה יחסית לביצועיה. אירועים כלכליים מרכזיים השבוע

שני
1:50 - יפן: מאזן מסחרי (נובמבר)

שלישי
1:50   - יפן: החלטת הריבית של הבנק המרכזי
16:00 - סין: מדד הפעילות הכלכלית של ה-Conference Board

רביעי
14:00 - ארה"ב: אישורי משכתאות של ה-MBA
17:00 - ארה"ב: מכירות בתים קיימים (נובמבר)
17:30 - ארה"ב: מלאי נפט גולמי (16 בדצמבר)
22:00 - ארה"ב: החלטת הריבית של הפדרל רזרב

חמישי
15:30 - ארה"ב: הכנסה אישית (נובמבר)
15:30 - ארה"ב: צריכה פרטית (נובמבר)
15:30 - ארה"ב: הזמנות מוצרים בני קיימא (נובמבר)
15:30 - ארה"ב: בקשות ראשוניות לדמי אבטלה (דצמבר)
15:30 - ארה"ב: תוצר לרבעון השלישי (עדכון אחרון)

שישי

17:00 - ארה"ב: מכירות בתים חדשים (נובמבר)
17:00 - ארה"ב: מדד אמון הצרכנים של אונ' מישיגן