הפדרל רזרב חוזר לתמונה
הפדרל רזרב חוזר לתמונה
פתיחת השנה החיובית של וול סטריט נמשכת. אמש רשם מדד ה-S&P עליה של כ-0.8% ביום המסחר הראשון של 2017 - אך זה לא היה קל. לאחר חצי שעה של מסחר הגיע המפנה ונראה היה שהמוכרים משתלטים על העניינים.

המכירות האגרסיביות הופיעו באופן מתואם בכל המדדים כאשר גם מחיר הנפט, שלפני כן נסחר בחיוב, קרס ב-5% תוך פחות משעתיים. בסופו של היום סיים הזהב השחור בירידה חדה תוך שהוא מוחק 7 ימי עליות, בניגוד לשוק המניות הכללי שהפגין התאוששות ורשם סגירה יומית ירוקה. 

לא רק הנפט ריכז עניין רב במהלך המסחר אמש, כל גזרת הסחורות נמצאה בעין הסערה. מחירי המתכות היקרות רשמו עליות חדות כאשר הבולטת בהן היתה הפלטינה (PPLT), אותה הזכרנו בסקירה לפני שבועיים, שעלתה ביותר מ-4%. מחיר הזהב גם הוא עלה ב-1% ואפילו מחיר הכסף זינק ב-2.6% ובמחזור מסחר גבוה מהרגיל.

היום בשעה 21:00 צפויה התנודתיות לשוב לשווקים. הפרוטוקולים של הפדרל רזרב יפורסמו וישפיעו על המסחר במדדים הראשיים, אך ספק אם יגרמו להרבה מעבר לכך. נכון לרגע זה נראה כי הנכונות להעלאת הריבית בחצי אחוז (לפחות) היא עובדה מוגמרת ב-2017, כאשר סטייה של ממש מנתיב זה תצריך קודם כל נתוני מאקרו חלשים או חולשה מורגשת במדדי המניות.
 
מניות במוקד השבוע


יום חם מסתמן במספר מניות בוול סטריט והמרכזית שבהן היא CBAY. חברת הפארמה חתמה על הסכם להפצת התרופה אותה היא מפתחת לטיפול בדלקת פרקים. החברה תקבל 15 מיליון דולר בשלב הראשון, ועשויה לקבל עד 190 מיליון דולר נוספים אם תעמוד ביעדים מוגדרים - סכום גבוה מאוד עבור חברה שנסחרת בשווי שוק של 45 מיליון דולר בלבד עם הון חוזר של כ-17 מיליון דולר.

שתי מניות נוספו שעולות לפני פתיחת המסחר וצפויות לעניין היום את הסוחרים הישראלים הן פרטנר (PTNR) וסלקום (CEL). אמש דיווחו החברות על מכירת גולן טלקום וזינקו ב-8% ו-14% בהתאמה. נכון לרגע זה נסחרות המניות בעליות של בין 5% ל-8%, אך יש לשים לב כי מחזור המסחר בהן נמוך מאוד.

מתוך הסורקים:

עולות: CBAY ב-47.23%, NVLS ב-6.35%, OCUL ב-10.98%.
יורדות: IDXG ב-5.33%, ENSG ב-4.87%, CASC ב-4.72%.


אירועים כלכליים מרכזיים להיום:

רביעי

21:00 - ארה"ב: פרסום הפרוטוקולים של הפדרל רזרב (מה-14 בדצמבר)