סוף בועת האג"ח?
סוף בועת האג"ח?
מחר ייפתח בוול סטריט שבוע מסחר מקוצר. ביום חמישי השווקים יהיו סגורים לרגל חג ההודיה וביום שישי יתקיים המסחר רק עד השעה 20:00.

השבוע הקרוב ימשיך לעמוד בסימן הראלי החזק בשווקים בעקבות תוצאות הבחירות. הטרייד הדומיננטי שאליו נכנסים המשקיעים הכבדים של וול סטריט בימים אלה הוא השורט על האג"ח, וזאת כתוצאה ממדיניותו הכלכלית הצפויה של דונלד טראמפ, כאשר עוד ועוד קולות טוענים כי "בועת האג"ח" שנמשכה למעלה מ-30 שנה קרובה כעת לפיצוץ  (תעודות רלוונטיות עבור הסוחרים הן TLT ו-TBT).

למסלול 7 דולר לעסקה, לחץ כאן >>

יש מעט מאוד רגעים בהם הסנטימנט בשווקים מתחלף במהירות כל-כך גבוהה, וזה בדיוק מה שהתרחש בוול סטריט בימים האחרונים. הפחד מהעלאת הריבית נדחק לשוליים והצפי להעלאת הריבית הפך לתקווה... איך זה קרה? 

הסוד הוא אינפלציה.

נצחונו של טראמפ הביא לעליה חדה בציפיות האינפלציה בשל תחזיות לפעילות כלכלית מוגברת, פעילות שצפויה להתקיים בעקבות הורדת מס החברות, ההשקעה בתשתיות והדה-רגולציה. העלאת הריבית של הפדרל רזרב, כאשר מתקיימת בד בבד עם אינפלציה גבוהה, אינה פוגעת בשחקנים הממונפים כפי שהיתה פוגעת בהם בסביבה דפלציונית, כיוון שעליית רמות השכר מאפשרת להם לפרוע את חובותיהם ביתר ביתר קלות (בין הגופים הממונפים נכללות ממשלות, נוטלי משכנתאות, חברות מנפיקות אג"ח קונצרני וכו'...).

הצפי המחודש לאינפלציה גרם לעליה מהירה וחדה בתשואות האג"ח בכל העולם: איטליה, ספרד, פורטוגל ואפילו יפן, בכל העולם ניכרו מכירות אגרסיביות של אג"חים (שבאו לידי ביטוי בעליית התשואות). אפילו הבנקים הישראלים, שחטפו ביקורת על העלאת ריבית המשכנתאות נראים לפתע מחושבים הרבה יותר, לאחר שהקדימו את העליה החדה בתשואת אג"ח ממשלת ישראל (שזינק מ-1.80% ל-2.16% על ה-10 שנים).

בתוך כך, גופי ההשקעות מיהרו לקנות את מניות הפיננסים בשל הערכה כי שינויי הרגולציה המתוכננים בבנקאות, בבד בבד עם מתווה העלאת הריבית של הפד, צפוי להעלות באופן משמעותי את הכנסות המימון שלהם. מניות הבנקים הגדולים (GS, JPM, C...) זינקו בלמעלה מ-10% כל אחת וכעת נמצאות במצב ברור של קניית יתר.   


למעקב השבועמניות הפיננסים ימשיכו לרכז עניין רב גם השבוע, אך הן לא היחידות. מניה מעניינת למעקב בימים הקרובים היא ווייבו (WB), שתפרסם את דוחותיה מחר לאחר סיום המסחר. החברה תדווח את תוצאותיה לרבעון השלישי ועשויה לנגוס נתח שוק נוסף מהמתחרה טוויטר - הנסחרת בשווי שוק של 13 מיליארד דולר (גבוה בכ-30% בלבד מזה של ווייבו).

בקצב הנוכחי, קרוב היום בו תחלוף ווייבו על פני טוויטר ותיכנס ל-10 הרשתות החברתיות הגדולות בעולם. מניית רשת המיקרו-בלוגים נמצאת בראלי אלים של 400% בשנה וחצי האחרונות, והאנליסטים מצפים לרווח של 20 סנט למניה על הכנסות של 173 מיליון דולר ברבעון השלישי.


אירועים כלכליים מרכזיים השבוע (שעון ישראל)יום שלישי
17:00 - ארה"ב: מכירות בתים קיימים (אוקטובר)
17:00 - אירופה: מדד אמון הצרכנים של גוש היורו

יום רביעי

15:30 - ארה"ב: הזמנות מוצרים בני-קיימא (אוקטובר)
15:30 - ארה"ב: בקשות ראשוניות לדמי אבטלה (מה-19 בנובמבר)
17:00 - ארה"ב: מכירות בתים חדשים (אוקטובר)
17:00 - ארה"ב: מדד אמון הצרכנים של אונ' מישיגן
17:30 - ארה"ב: מלאי נפט גולמי (מה-18 בנובמבר)
21:00 - ארה"ב: הפרוטוקולים של ישיבת הפדרל רזרב (מה-2 בנובמבר)

יום שישי
1:30 - יפן: מדד המחירים לצרכן
11:30 - בריטניה: נתוני התוצר (רבעון 3)
15:30 - ארה"ב: המאזן המסחרי (אוקטובר)

למסלול 7 דולר לעסקה, לחץ כאן >>