וול סטריט ממתינה לסין
וול סטריט ממתינה לסין
הסוחרים חוזרים לפעילות. שבוע מסחר חדש נפתח בוול סטריט והוא יעמוד בסימן סין. מהכלכלה השניה בגודלה בעולם יתקבלו מספר דיווחים שיתנו אינדיקציה נוספת למצבה, כאשר כבר הלילה יפורסם המאזן המסחרי לחודש פברואר, אחד האירועים המשפיעים ביותר על שערי מטבע שגם יצביע על רמת הפעילות הכלכלית הגלובלית. נתון חשוב נוסף יתפרסם בלילה שבין רביעי לחמישי, אז נתבשר על הגידול באשראי ועל מדד המחירים לצרכן. עליה באינפלציה הסינית תקשה על הבנק הסיני להתערב לתמרוץ הכלכלה, בעוד מאזן מסחרי חיובי יחזק את המטבע ויתן לו חופש פעולה.

הנתונים מסין מגיעים אל וול סטריט לאחר שבוע חיובי במיוחד. המדדים הראשיים רשמו עליות של למעלה מ-2.5% - כאשר את ההובלה נטל מדד הראסל שעלה ביותר מ-4%. הרקע לעליות בוול סטריט ביום שישי היו נתוני התעסוקה הטובים, שהצביעו על כמות גדולה מהצפוי של מועסקים במשק האמריקאי. נתונים נוספים שדחפו את המדדים לעליות במהלך השבוע היו נתוני הבניה והייצור שהפתיעו לטובה את הסוחרים.

גם הסחורות רשמו יום חיובי נוסף לאחר שהנפט עלה בכמעט 5% וסגר את השבוע במחיר של 36.33 דולר לחבית.  הנחושת עלתה ביותר מ-2% וסגרה את שבוע המסחר במחיר של 2.26 דולר לפאונד. הזהב, לעומת זאת, סיים את היום בירידה של כ-5 דולר אל רמת ה-1,260 דולר לאונקיה.

בגזרת המטבעות נרשמה ירידה נוספת במדד הדולר שסיים את יום המסחר בשער 97.34. במהלך יום שישי נרשמו עליות בכל המטבעות המרכזיים מול הדולר כאשר המטבע היחיד שרשם ירידות מול המטבע האמריקאי היה הין היפני.

מניות במוקד

הכוכבת הגדולה של יום שישי ומי שצפויה לרכז עניין רב גם היום היא המניה הקטנה Seadrill (סימבול: SDRL), שטסה 120% במחזור של כ-150 מיליון מניות(!). הסיבה לזינוק היה דיווח בבלומברג על אפשרות לכיסוי חובות החברה ע"י היו"ר ג'ון פרדריקסון, שמחזיק 24% ממניות החברה. הספקולציה החלה בעקבות מכירת חלק ממניותיו של פרדריקסון בחברת Marine Harvest (סימבול: MHG), אותן מעריכים אנליסטים כי ינתב אל Seadrill.

שימו לב כי לא ניתן לסחור במניות קטנות דרך רוב הבנקים ובתי ההשקעות, למסחר במניות קטנות דרך ג'נרל טרייד, מלאו את הפרטים בטופס שמשמאל >>

מניית נפט קטנה נוספת שהמשיכה בנסיקה המופלאה של השבוע היא דנבורי (DNR). ביום שישי זינקה המניה ב-50% נוספים ובכך השלימה עליה שבועית של לא פחות מ-170%, שמקרבת אותה לרמת ה-3.50 אותה יקשה עליה לפרוץ בנסיון הראשון.

גם בקרב היורדות נצפו לא מעט מניות מעניינות ביום שישי, אחת מהן היא Iamgold (סימבול: IAG). יצרנית הזהב עלתה באופן חד בשבועות האחרונים בעקבות העליה במחיר הזהב, אך רשמה יום שישי אדום של 6% ובמחזור המסחר הגבוה ביותר שלה זה יותר משנה. סוחרים רבים ימתינו לראות אם כעת תתחיל ירידה זמנית במחירה של IAG, אשר עלויות הכריה שלה גבוהות משל חברות רבות בסקטור ואשר חלק גדול ממשקיעיה אינו מרוצה מהנהלתה. אף על-פי כן, בניגוד לחברות זהב אחרות, ליאמגולד ישנה כמות מזומנים מרשימה שצפויה לסייע לה במידה ומחיר הזהב ימשיך לרדת.

חברות מרכזיות מדווחות לפני ואחרי המסחר:

אירועים כלכליים מרכזיים להיום והלילה (שעון ישראל)

15:30 - ארה"ב: אינדקס תנאי שוק התעסוקה (פברואר)
19:30 - ארה"ב: הנגיד סטנלי פישר נואם בוושינגטון
22:00 - ארה"ב: אשראי צרכני (ינואר)
4:00   - סין: מאזן מסחרי (פברואר)