יום מסחר מעניין עבר אתמול על סוחרי וול סטריט. תחילה עלו המדדים בעקבות הודעתו של מריו דראגי על הזרמה של כספים נוספים לכלכלה האירופאית, אך לאחר מכן נסוגו כאשר הודיע כי לא יהיו תמריצים נוספים בעתיד הנראה לעין. אמירה זו, בשילוב  עם העובדה שרבים ציפו להתערבות של מריו דראגי מתחילת השבוע, איפשרה לשחקנים הגדולים לנצל את ההודעה בשביל לסגור פוזיציות ("Sell the news").

נגיד הבנק המרכזי של גוש היורו בחר להגדיל את תכנית ההרחבה הכמותית ב-33% ולקנות מהשווקים נכסים בשווי 80 מיליארד דולר כל חודש. כמו-כן, הוא יוריד את הריבית על פקדונות היום של הבנקים לרמת ה-0.40%- ואת הריבית על ההלוואות מהבנק המרכזי הוריד ל-0.25%. אך הצעד המפתיע ביותר היתה החלטתו להתחיל ברכישת אג"ח חברות. זוהי הפעם הראשונה בה נוקט הבנק המרכזי של אירופה צעד שאינו מוגבל רק לסבסוד חובותיהן של ממשלות, אלא ממש הופך לשחקן פעיל בשוק ההון.

האירוע המרכזי הקרוב עבור הסוחרים הוא הודעת הריבית של הבנק הפדרלי של ארה"ב, שתתקיים במהלך השבוע הבא. יהיה זה גם שבוע פקיעת אופציות, אשר בו באופן מסורתי מנסים גופים רבים לגרום לסוחרים הקטנים לקנות אופציות שיפקעו מחוץ לכסף. בסיכומו של יום המסחר סיימו אתמול מדדי הדאו ג'ונס וה-S&P כמעט ללא שינוי, אך ירידות גדולות יותר נרשמו בנאסדק (0.3%-) ובראסל (0.8%-).

הסחורות הגיבו באופן מעורב להודעתו של דראגי. הנפט סיים את יום המסחר בירידה של כחצי אחוז, לרמת ה-38 דולר לחבית. הנחושת ירדה גם היא באחוז דומה ל-2.25 דולר לפאונד, אך הזהב עלה באופן חד, 20 דולר לרמת ה-1,273 דולר לאונקיה. בגזרת המטבעות, ירדו הדולרים הקנדי והאוסטרלי לעומת הדולר האמריקאי, כאשר האחרון רושם ירידה אל מול הין היפני, הפרנק השווייצרי והליש"ט.

מניות במוקד

מספר מניות צפויות לרכז היום עניין לאחר שאמש זזו בחדות לאחר סיום המסחר. מניית אולטא סלון (ULTA) זינקה בכ-12% לאחר שהודיעה על רכישה חוזרת של מניותיה ב-200 מיליון דולר, זאת בנוסף לתוצאות רבעוניות טובות מהמצופה.

חברת Bojangles (סימבול: BOJA) גם היא הכתה את התחזיות. מנייתה של רשת המזון המהיר עלתה בכ-7% בעקבות עליה של 9% במכירות, וכמו-כן הודיעה החברה על תכניות שאפתניות לצמיחה בשנת 2016.

גם חברת פיניסר (FNSR) הצטרפה לחגיגה. מנייתה של חברת הטלקום עלתה בכ-8% בתום המסחר בזכות דוחות טובים מהצפי, בעיקר בכל הקשור למנעד הרווח. הסיבה העיקרית לתוצאות המשופרות היתה שיפור בשילוב המוצרים והוזלה בעלויות.

מבין המדווחות היתה גם מאכזבת. חברת ההלבשה זומיז (ZUMZ) סיכמה את מכירותיה ב-2015 בירידה של אחוז, ל-804.2 מיליון דולר, בעיקר בשל האטת הסקטור בארה"ב ובקנדה. מניית החברה ירדה ב-8% לאחר סיום המסחר ועדיין מנסה להתאושש מנפילה של כ-50% מאז השיאים של 2015.

למסחר בכל המניות דרך ג'נרל טרייד, מלאו את הפרטים בטופס שמשמאל >>

חברות מרכזיות מדווחות לפני ואחרי המסחר:

אירועים כלכליים מרכזיים להיום (שעון ישראל)

20:00 - ארה"ב: ספירת אסדות הקידוח של Baker Hughes