מדד ה-S&P סגר אמש את יום המסחר ברמה הגבוהה ביותר מאז תחילת השנה. הנאסדק עלה ב-0.75% ומדד הדאו ג'ונס עלה גם הוא, כאשר הסיבה לעליות היתה דבריה של ג'נט ילן בנוגע למדיניות הריבית. נגידת הבנק הפדרלי אמנם לא שינתה את רמת הריבית הנוכחית, אך החלטת הפדרל רזרב שלא להעלות את הריבית 4 פעמים השנה, אלא רק פעמיים, הפיחה אופטימיות בקרב המשקיעים שכעת מעריכים כי הפד אינו מעוניין לתת לשוק המניות לרדת. הסיבות להחלטתה של ילן היו לדבריה "השפעות חיצוניות", או במילים אחרות, החולשה מכיוונה של סין.

כמו-כן השאיר הפדרל רזרב את רמת הריבית בטווח של בין 0.25%-0.50% והוסיף כי ההאטה הגלובלית והתנודתיות בשווקי ההון עדיין אינם משפיעים באופן ממשי על הכלכלה האמריקאית. תחזית חברי הפדרל רזרב שלא להעלות את הריבית ביותר מחצי אחוז נוסף התקבלה כמעט פה אחד, בין השאר משום שרמת האינפלציה עדיין לא הגיעה למטרת ה-2% של הבנק המרכזי. הגורמים העיקריים לאינפלציה הנמוכה יחסית הם ירידת מחירי האנרגיה כמו גם מחירי המוצרים המיובאים שמושפעים מהדולר החזק.

במהלך מסיבת העיתונאים הבהירה הנגידה כי היא החלטתה שלא להעלות את הריבית לא הושפעה בשום צורה מפעולותיהם של בנקים מרכזיים ברחבי העולם, כמו למשל הבנק המרכזי של גוש היורו (ECB) והבנק המרכזי של יפן (BOJ). לטענתה, השפעת של פעולותיהם של בנקים מרכזיים על שערי המטבעות אמנם מייצרת לחצים בין-יבשתיים על הכלכלות השונות, אך היא אינה רואה סיבה לכך שבנק מרכזי אחד ימנע מלנקוט במדיניות הפוכה לזו של בנק מרכזי אחר.

בגזרת הסחורות ניתן היה לשים לב לעליה חדה במחירי הנפט הרבה לפני החלטת הריבית. הסיבה לעליות היתה דיווחים על סבב פגישות נוסף שצפוי להתקיים בין מפיקות הנפט המובילות לבחינת אפשרות הגבלת התפוקה. את היום סיים הנפט בעליות של כ-5% וסגר ברמת ה-38.60 דולר לחבית. מי שהושפע יותר מכל סחורה אחרת מהודעתה של ילן היה ללא ספק הזהב. המתכת הצובה רשמה עליות חדות של 30 דולר שהביאו אותה ל-1,263 דולר לאונקיה. הנחושת נותרה כמעט ללא שינוי וסיימה את יום המסחר ב-2.25 דולר לפאונד. לעליה במחירי הסחורות היה אחראי במידה רבה הדולר החלש, שקרס כמעט מול כל המטבעות וסיים את היום מעט מתחת לרמת ה-96 (באינדקס הדולר).

מניות במוקד

מניות רבות זזות כעת בחדות ועשויות להמשיך ולהיות תנודותיות גם לאחר פתיחת המסחר. הבולטת מבין המניות היא חברת פדקס (FDX), שדיווחה על תוצאותיה לרבעון האחרון של 2015. החברה, שמהווה נקודת ייחוס לרמת הפעילות הכלכלית הגלובלית, הציגה דוחות שהיכו את התחזיות גם בשורת הרווח וגם בשורת ההכנסות, וכעת נסחרת בעליה של כ-6%.

חברה נוספת שפותחת בתשואה חיובית היא מייקלס (MIK). החברה נסחרת בעליה של 7% לאחר שהעלתה את תשלום הדיבידנד שלה ב-6%, וכמו-כן הודיעה על רכישה חוזרת של מניותיה בסך 50 מיליון דולר. שתי הודעות אלה פיצו על כך שהחברה למעשה פיספסה במעט את התחזיות.

עוד אחת מהחברות שצפויות לרכז עניין מצידם של הסוחרים היא אופיס דיפו (ODP). דיווח שהתפרסם היום בניו יורק פוסט העלה כי החטיבה העסקית של החברה עשויה להירכש ע"י אמזון, וכעת עולה המניה הקטנה בכ-6%.

מניה קטנה נוספת שנראית בדרכה לפתיחה חיובית היא Advanced Micro Devices (סימבול: AMD). יצרנית השבבים דווחה בבלומברג כמי שעשויה לסגור עסקה עם אינטל (INTC), לה תמכור זכיון על טכנולוגיית גרפיקה, ונסחרת בעליה של כ-5%.

הנפקה:

היום צפויה להתחיל ולהיסחר מניית HCM, של חברת הפארמה Hutchison China MediTech. החברה, שעוסקת בפיתוחים מתחום האונקולוגיה, גייסה 101 מיליון דולר ע"י הנפקה של כ-7.5 מיליון מניות במחיר של 13.50 דולר למניה, מתחת לצפי של כ-16 דולר למניה אליו כיוונה החברה.


מניות נוספות מהסורקים של ג'נרל טרייד:


עולות: VTAE ב-91%, RSTI ב-35%, BRZU ב-24%.
יורדות: SALT ב-20%, ORPN ב-16%, NQ ב-13%.


למסחר בכל המניות דרך ג'נרל טרייד, מלאו את הפרטים בטופס שמשמאל >>


חברות מרכזיות מדווחות לפני ואחרי המסחר:


 

אירועים כלכליים מרכזיים להיום (שעון ישראל)

12:00 - אירופה: מדד המחירים לצרכן של גוש היורו (פברואר)
14:30 - ארה"ב: סקר הפדרל רזרב של פילדלפיה (מרץ)
14:30 - ארה"ב: בקשות ראשויות לדמי אבטלה (מה-12 במרץ)