יום חשוב בשווקים הפיננסיים. היום ב-20:00 (שעון ישראל) תתפרסם הודעת הריבית של הבנק הפדרלי, ממנה ינסו הסוחרים להסיק על קצב העלאת הריבית בארה"ב ב-2016. מיד לאחר מכן, בשעה 20:30, תחל מסיבת העיתונאים של ג'נט ילן אשר עשויה גם היא לגרום לתנודות חדות בשווקים. כמעט ואיש אינו צופה העלאה נוספת של הריבית כבר החודש ומרבית השחקנים מניחים שהעלאת הריבית הבאה תתרחש רק ביולי, אך דבריה של הנגידה בנוגע לצעדיה הבאים הם אלה שימקדו את מירב תשומת לב הסוחרים.

כזכור, בחודש ספטמבר האחרון צפויה היתה הריבית לעלות בפעם הראשונה זה 6 שנים ולבסוף נדחתה, זאת בגלל הקריסה הפתאומית במדדי המניות כתוצאה מההאטה בסין. לאחר מכן, בחודש דצמבר, שוב התוו חברי הפדרל רזרב תסריט אופטימי לפיו צפויה הריבית לעלות 4 פעמים במהלך 2016, תחזית שכעת נראית רחוקה מהמציאות בעקבות הירידות החדות שהתרחשו במדדים המובילים בתחילת השנה.

אתמול נמצאו המדדים הראשיים במצב של המתנה להודעת הפדרל רזרב, ורשמו מחזורי מסחר נמוכים (פחות מ-100 מיליון מניות בתעודת ה-SPY), מלווים בירידות שערים במניותיהן של מפיקות הנפט והמתכות הבסיסיות. מי שירדו באופן משמעותי יותר היו חברות התרופות, זאת בשל האינפלציה המתמשכת במחירי התרופות שהחלו להדאיג את המשקיעים.

גם נתונים כלכליים קיבלנו אמש במספר יבשות. בארה"ב הציגו נתוני המכירות הקמעונאיות ירידה של 0.1% במכירות לעומת צפי לירידה של 0.2%. עם זאת, מדובר בעליה של 3.1% בהשוואה לכמות המכירות משנה שעברה. ביפן התקבלה החלטת הריבית של הבנק היפני, שלא הפתיעה איש לאחר שנותרה בעינה. עם זאת, דבריו של הנגיד קורודה כי התמריצים המוניטריים יישארו כרגע מחוץ לתמונה, הביאו לירידה של כחצי אחוז בחוזים על המדדים בוול סטריט לפני פתיחת המסחר.

בגזרת הסחורות נרשמה ירידה של 1.74% במחיר הנפט. הזהב השחור סיים את יום המסחר במחיר 36.72 דולר לחבית, כמעט 40% גבוה יותר מהתחתית של אמצע פברואר. הזהב ירד קלות לרמת ה-1,233 דולר לאונקיה וצפוי לנוע בחדות היום לאחר הודעת הפדרל רזרב, כמו גם מרבית המטבעות. המטבע החשוב ביותר יהיה כמובן הדולר, שירד לאורך כל חודש מרץ ונסחר כעת ברמת ה-96.67 (באינדקס הדולר).

מניות במוקד

מספר חברות זזות כעת בחדות לפני פתיחת המסחר וצפויות לרכז היום את מירב העניין. חברת הפחום Peabody (סימבול: BTU) קורסת ב-37% בעקבות פספוס של תשלום חוב. כעת גדלים באופן משמעותי הסיכויים לפשיטת רגל ולחברה נותרו 30 יום בהם עליה להסדיר את חובה. 

חברה נוספת שמגיבה בירידות היא SunEdison (סימבול: SUNE). כמו VRX שקרסה אתמול, גם היא מודיעה כי תדחה את פרסום דוחותיה בעקבות דרישה של הרשות האמריקאית לניירות ערך. כעת נופלת החברה בלמעלה מ-20% לפני פתיחת המסחר. 

נופלת נוספת לפני פתיחת המסחר היא צ'יפוטלה (סימבול: CMG). מניית החברה יורדת ב-6% לאחר שדיווחה כי היא עשויה לסיים את הרבעון השלילי הראשון בתולדותיה, זאת בניגוד לתחזית מוקדמת לרבעון מאוזן. האכזבה מביצועי החברה מגיעה לאחר תקופה קשה בה התגלו ליקויים תברואתיים במסעדותיה שגרמו לאשפוזם של סועדים.  


הנפקה:

גם הנפקה אחת צפויה היום בוול סטריט. חברת Senseonics, שמפתחת מערכות למעקב אחר גלוקוז עבור חולי סוכרת, צפויה לגייס 55 מיליון דולר במחיר שבין 3.1-3.5 דולר למניה ותיסחר עם הסימול: SENS.


למסחר בכל המניות דרך ג'נרל טרייד, מלאו את הפרטים בטופס שמשמאל >>

מדווחות מרכזיות מדווחות - לפני ואחרי המסחר:


אירועים כלכליים מרכזיים להיום (שעון ישראל)

13:00 - ארה"ב: אישורי משכנתאות של ה-MBA
14:30 - ארה"ב: התחלות ואישורי בניה (פברואר)
14:30 - ארה"ב: מדד המחירים לצרכן (פברואר)
16:30 - ארה"ב: מלאי נפט גולמי - משרד האנרגיה (מה-11 במרץ)
20:00 - ארה"ב: הודעת הריבית של הפדרל רזרב
20:30 - ארה"ב: נאומה של ג'נט ילן