מיכליות במפרץ הפרסי. האם יגיעו ל-4 מיליון חביות?
מיכליות במפרץ הפרסי. האם יגיעו ל-4 מיליון חביות?
סגירה מעורבות נרשמה אמש בוול סטריט. מי שמשכו את המדדים למעלה היו חברות התעופה והמלונאות, בעוד את היורדות הובילו חברות הנפט והגז. הסיבה לירידת מניות האנרגיה היתה דבריו של שר הנפט האיראני במהלך הסופ"ש, בהם ביטל את הרעיון לפיו אירן תבצע קיצוץ בתפוקת הנפט, ואף הוסיף וציין כי אירן תמשיך להגביר את התפוקה עד שתגיע לרמת ייצור של 4 מיליון חביות ליום. מילים אלה הביאו לנסיגה במניותיהן של Southwestern Energy (סימבול: SWNC) ו-Chesapeake Energy (סימבול: CHK), אך כאמור הותירו ללא שינוי של ממש את המדדים הראשיים: מדד הדאו ג'ונס עלה ב-0.1%, ה-S&P ירד ב-0.1% והנאסדק נותר ללא שינוי.

מחיר הנפט נסוג רק מעט ביום שני וסיים את יום המסחר ב-37.27 דולר לחבית. נכון לרגע זה מתקיים עודף ייצור של כ-2.5 מיליון חביות ליום שעדיין מרסן את מחיר הנפט. הערכותיהם של רבים מהאנליסטים צופות כי מחירי הנפט הנוכחיים יביאו להמשך הירידה בהשקעות בסקטור זה ויגרמו לצניחה הדרגתית של רמת הייצור. עפ"י הערכות, שנתיים ומעלה של מחירי הנפט הנוכחיים עשויות להביא לירידה בייצור בהיקף של 6 מיליון חביות נפט ליום, תופעה שאם תתרחש תוכל להפוך את קערת ההיצע וביקוש על פיה ולהביא למצוקה בצד ההיצע, זאת כמובן אם הביקוש לנפט לא ירד באופן קיצוני באותה מידה.

אל הנפט הצטרפו אמש סחורות אחרות שנסוגו גם הן, הבולטת שבהן היתה הזהב. יומיים בלבד לפני הודעת הבנק הפדרלי, נסוגה המתכת היקרה ב-15 דולר, תנודה שלא הפתיעה  את הסוחרים שכן הדולר התחזק מול מרבית המטבעות הגלובליים. מול הדולרים האוסטרלי והקנדי הוא רשם עליות של 0.7% ו-0.3% בהתאמה, בעוד מול הליש"ט רשם ירידה של כ-0.8% ומול הין היפני נותר ללא שינוי. בגזרת האג"חים, נותרו אג"ח 10-שנים ו-30 שנה ללא שינוי של ממש.


למסחר בכל המניות דרך ג'נרל טרייד, מלאו את הפרטים בטופס שמשמאל >>

חברות מרכזיות מדווחות  - לפני ואחרי המסחר: אירועים כלכליים מרכזיים להיום (שעון ישראל)
 

14:30 - ארה"ב: מכירות קמעונאיות (פברואר)
16:00 - ארה"ב: מדד שק הדיור של NAHB (מרץ)
16:00 - ארה"ב: מלאי העסקים (ינואר)
22:00 - ארה"ב: רכישת ניירות ערך אמריקנים ע"י זרים (ינואר)