אם חשבתם שסנטה קלאוס קיים רק באגדות, תחשבו שוב. יום חזק נוסף למדדים המובילים בוול סטריט מוכיח עד כמה קל להרים את השוק בחג המולד, ולמעשה במהלך כל החצי השני של דצמבר. המועד הקובע לחישוב מס רווחי ההון בארה"ב הוא ה-15 בדצמבר, לאחריו מתנדפים לחצי המכירה שהתקיימו לצורך קיזוז המס בלבד.


היום בשעה 17:30 יפורסם בארה"ב מלאי הנפט הגולמי שצפוי להכניס קצת תנודתיות בסחורה. בשנה הקרובה צפוי הנפט לרכז עניין רב בעיקר בשל העובדה כי במחירים הנוכחיים לא ניתן להפיק ברווחיות. בעקבות זאת מלאי הנפט הזמינים עשויים להתרוקן מהר מאוד ולגרום לנסיקה מחודשת במחירו במהלך השנים הקרובות.

מניות במוקד

המרוויח הגדול ביותר מהנפילה במחירי הנפט הוא סקטור התעופה, ואתמול חגגו הסוחרים על יצרנית האווירונאוטיקה Triumph Group (סימבול: TGI). המניה, שנחתכה בחצי בשנה החולפת, זינקה אמש ב-20% מסיבות שאינן קשורות למחיר הנפט, כי אם לכך שצירפה לשורותיה את דניאל קראולי, מי שהיה מנכ"ל רייתא'ון וסמנכ"ל התפעול של לוקהיד מרטין. המחזור החריג מרמז על סיכוי לתחתית מקומית.

מי שדווקא ממשיכה ליפול היא יצרנית האשלג אינטרפיד פוטאש (IPI). החברה סובלת ממחיר הפוטאש הנמוך, שנפל בכ-30% במהלך השנים האחרונות, וייצרה הפסד תפעולי ברבעון האחרון. לחברה אמנם מאזן יציב ונסחרת בשווי שוק נמוך, אך מחירי אשלג נמוכים באופן ממושך עשויים להכניס אותה לצרות כיוון שהיא מחוייבת בשמירה על יחס מיוחד של נכסים להתחייבויות במסגרת הסכם עם מחזיקי האג"ח שלה. במידה ולא תעמוד ביחס הרלוונטי במהלך 2016, עשויים מחזיקי המניות לאבד את החברה.

שימו לב כי IPI היא מניה קטנה ולכן מוגבלת למסחר בבתי ההשקעות ובבנקים. אם ברצונכם לסחור בה באמצעות ג'נרל טרייד - שורט או לונג - מלאו את הפרטים בטופס שמשמאל

אירועים כלכליים מרכזיים להיום (שעון ישראל)

14:00 - ארה"ב: אישורי משכנתאות של ה-MBA (דצמבר)
17:00 - ארה"ב: חוזים לרכישת בתים (נובמבר)
17:30 - ארה"ב: מלאי נפט גולמי (25 בדצמבר)