2016. שנת בחירות בארה"ב.
2016. שנת בחירות בארה"ב.
היום יתקיים יום המסחר האחרון של השנה ומחר יהיו השווקים סגורים. שנת 2016 צפויה להיות שנה מסקרנת, במיוחד על רקע הבחירות בארה"ב והרצון הפוליטי בהמשך המגמה החיובית בוול סטריט. לקראת השנה החדשה, ייחדנו שני מדדים שעשויים להשפיע על הבורסה בצורה יוצאת דופן:

נדל"ן: אחד הסקטורים שהרוויחו יותר מכל סקטור אחר מרמת הריבית הנמוכה בארה "ב היה הנדל"ן. בארה"ב משתמשים לצורך חישוב המשכנתאות בריבית אג"ח 10 שנים של ארה"ב בתור נקודת ייחוס לצורך הלוואות, ואם העלאת הריבית של ג'נט ילן תגרום לעליה בתשואות על האג"חים התוצאה תהיה האטה בנדל"ן, סקטור האחראי לצמיחה של הכלכלה האמריקאית מאז 2011. את המדד העוקב אחר חברות הנדל"ן תמצאו בסימבול: ITB.

אג"ח זבל: מאז שנת 2014 נראה שמדד ה-S&P הגיע לסוג של עצירה. באופן לא מקרי, היתה זו בדיוק הנקודה בה מחירי האג"חים המסוכנות (אג"ח זבל) החלו ליפול (סימבול: HYG). בכדי להבין מדוע העליות בוול סטריט מונעות באופן משמעותי ע"י אג"חים אלה, צריך להבין את התופעה שהתרחשה בעקבות הריביות הנמוכות בארה”ב, והיא הרצון לחפש תשואה שאינה אפסית, גם במחיר השקעה בחברות מסוכנות יותר. חברות רבות נהגו להנפיק אג"ח ולהשתמש בתקבולים לצורך רכישה עצמית של מניותיהן שייצרו עליות מלאכותיותהבמחירי המניות שלהן. העלאת הריבית של ג'נט ילן תשפיע גם על יכולתן להמשיך ולבצע את המניפולציה הפיננסית המבוססת על ריביות נמוכות.

שימו לב כי לא ניתן לבצע שורט על מדדים כמו ITB ו-HYG באמצעות בנקים ובתי השקעות, אך ניתן לעשות זאת דרך ג'נרל טרייד. לפרטים נוספים השאירו את פרטיכם בטופס שמשמאל.

מניות במוקד

צפו לפעילות ערה היום במניות הקטנות. זהו היום האחרון בו יכולות הקרנות לשנות את מצבת ההחזקות שלהן לקראת השנה הבאה והמשמעות היא שמניות רבות צפויות להיסחר בתנודתיות גבוהה מהרגיל.

אתמול ראינו תנועה חדה שכזו במניית CMRX (חברת Chimerix) שעלתה 13%, לאחר שחברת Company72 רכשה 5.3% ממניות החברה. כניסתו של משקיע שכזה היא הבעת אמון בחברה ועשויה למשוך את תשומת לב הסוחרים למניה, שאיבדה 80% מערכה בעקבות כשלון בניסוי מוצר הדגל שלה.

עוד מניה שניצלה את המומנטום של סוף השנה היא WTW הזכורה לטובה (חברת Weight Watchers שזכתה במשקיעה אופרה ווינפרי). החברה עלתה אתמול בכמעט 20% לאחר שהתניעה מסע פרסום בהשתתפותה של ווינפרי, כפי שרבים צפו שיקרה בשלב מסויים.

אירועים כלכליים מרכזיים להיום והלילה (שעון ישראל)

15:30 - ארה"ב:
בקשות ראשוניות לדמי אבטלה (26 בדצמבר)
3:00 - סין: מדד מנהלי הרכש לסקטור הייצור (דצמבר)