אסיה ממשיכה להפיל את וול סטריט ובשעות אלה מתקיימות ירידות חדות בחוזים על מדד ה-S&P. במהלך הלילה צללה בורסת שנגחאי ב-7% נוספים לפני שהופסק בה המסחר, ורבים בישראל שואלים את עצמם מדוע נמשכות הירידות גם לאחר האיסור על ביצוע שורט שקבע הממשל הסיני.

הסיבה להמשך הירידות בסין נעוצה באופי המכירות, שהוא שונה בעת ביצוע שורט. כאשר אנו מבצעים שורט, אנו צריכים למכור מניה שאיננו מחזיקים. לעומת זאת, התופעה שמתרחשת כרגע בסין איננה סתם ירידות, אלא בריחת הון. המשקיעים, שפוחדים מקריסה כלכלית של סין ומפיחותים נוספים של המטבע הסיני, מוכרים את הנכסים הנקובים ביואן שכבר נמצאים ברשותם. סוג מכירה שכזה ניתן לעצור אך ורק ע"י קניה ישירה של הנכסים ע"י הבנק המרכזי, כפי שעשה הפדרל רזרב בארה"ב שרכש אג"ח מגובות משכנתאות. רכישת מניות ע"י הבנק הסיני עם זאת, אשר תהיה תופעה חריגה במיוחד.

התרחשויות אלה מגיעות בעיתוי מושלם עבור הסוחרים, כיוון שמחר צפויים להתפרסם דוחות התעסוקה בארה"ב והצפי הוא ליותר מ-200 אלף משרות שנוצרו במהלך חודש דצמבר. רבים עוד זוכרים כי העלאת הריבית של הפדרל רזרב נדחתה מחודש ספטמבר לחודש דצמבר, כאשר הטיעון המרכזי של ג'נט ילן היה חוסר השקט הגלובלי. בנוסף, אתמול למדנו כי בפרוטוקולים האחרונים של חברי הפד הובע חשש מהמחסור באינפלציה. התפתחויות אלה, אם יתמשכו תקופה מספקת, עשויות לגרום לפדרל רזרב לחזור בו מהעלאת הריבית. 

מניות במוקד

אתמול נרשמה קריסה במניית HGG (חברת HH Gregg). מניית החברה נפלה ב-34% לאחר שדיווחה על ירידה של 11% במכירות לעומת הרבעון השלישי ונמצאת מתחת לתחתית של 2008.

אתמול לאחר סיום המסחר עלתה חברת מייסיז (M) בכ-4% ובאופן כללי מגיבה טוב לירידות בשווקים. החברה פירסמה ירידות של 5% במכירות במהלך חודשי נובמבר-דצמבר לעומת אלה של שנה שעברה וגם הורידה את תחזית הרווח שלה לרבעון הרביעי. עפ"י תגובת המניה ניתן להניח כי רוב המידע היה מתומחר כבר במניה.

מניות מדווחות לפי פתיחת המסחר:
STZ, EMMS, FINL, GLAD, GBX, KBH, NTIC, SVC, SCHN, WBA

מניות מדווחות לאחר סיום המסחר:
ANGO, CUDA, BBBY, TCS, FC, HELE, PSMT, RT, SNX, WDFC

אירועים כלכליים מרכזיים להיום (שעון ישראל)


12:00 - אירופה: מכירות קמעונאיות לגוש היורו (נובמבר)
12:00 - אירופה: שיעור האבטלה (נובמבר)
15:30 - ארה"ב: בקשות ראשוניות לדמי אבטלה (ינואר)