בימים אלה מתרחשת עונת הדוחות של 2016 בארה"ב ומיליוני משקיעים וסוחרים ברחבי העולם נושאים עיניהם לאלפי החברות הנסחרות בבורסות הגדולה והסחירה בעולם. הדוחות הכספיים שמפרסמות החברות הציבוריות בוול-סטריט נחשבים למידע מהותי ויקר מפז שעשוי לסייע לכם להגיע לדרך המלך בכל הנוגע למסחר והשקעות בשוק ההון .

הדוחות, שפרסומם הוא חלק מחובותיהן של החברות הציבוריות מתוקף היותן כאלו, מתפרסמים אחת לרבעון ונחשבים למעשה לאמצעי הקשר הטוב ביותר בין החברות לבין ציבור המשקיעים. באמצעות הבנה, קריאה נכונה וניתוח של אותם הדוחות, תוכלו להעריך לאן מועדות פניה של חברה מסוימת, מהי הסביבה העסקית שבה היא פועלת ומהו נתח השוק שלה? בנוסף, תוכלו להעריך אם כדאי לכם להשקיע בה לטווח ארוך או שמא אתם מעוניינים לצאת לסיבוב שורט קצרצר.


הדוחות הכספיים – מתי? איפה? למה? וכמה?לפני שנצלול לתוך מבנה הדוחות הכספיים, ננסה להבהיר תחילה אילו חברות מחוייבות להציג אותם ומדוע. רבים לא מודעים לכך, אך חוק החברות מחייב גם חברות פרטיות לשכור רואה חשבון שיבקר אותן ויכין דוחות כספיים אחת לשנה. בניגוד לחברות הציבוריות, דוחותיהן הכספיים של החברות הפרטיות אינם גלויים לציבור אלא רק לעינן הפקוחה של רשויות המס (עם סאת, ישנן חברות פרטיות שמעוניינות להיות שקופות כלפי הציבור, ולכן בוחרות לפרסם את דוחותיהן פומבית).

מנגד, החברות הציבוריות (שמניותיהן מונפקות בבורסה ומוחזקות ע"י הציבור) מחוייבות בפרסום דוחות - לא רק שנתיים, אלא גם רבעוניים.
שנת כספים מחולקת לארבעה רבעונים:

רבעון ראשון - ינואר עד מארס (כולל).
רבעון שני - אפריל עד יוני.
רבעון שלישי - יולי עד ספטמבר.
רבעון רביעי - אוקטובר עד דצמבר.

בתום כל רבעון (לכל היותר עד חודשיים מסיום הרבעון) החברות הציבוריות מפרסמות דוח כספי שמסכם את פעילותן באותו רבעון ואת מצבן הפיננסי. הדוחות הרבעוניים אינם מבוקרים ע"י רואה חשבון חיצוני, רק בתום הרבעון הרביעי מפרסמות החברות הציבוריות דוח רבעוני וכן דוח שנתי שמבוקר ע"י רואה חשבון חיצוני.

היכן ניתן לראות את הדוחות?כל חברה ציבורית מפרסמת את דוחותיה באתר הרשות לניירות ערך במדינה בה היא נסחרת. כך למשל, החברות הציבוריות הנסחרות בישראל מפרסמות את הדוחות באתר "מאיה", בעוד החברות האמריקאיות מפרסמות את הדוחות באתר של הרשות לניירות ערך האמריקאית (SEC).

מבנה הדוחות הכספייםהדוחות הכספיים מורכבים מארבעה חלקים מרכזיים: המאזן, דוח רווח והפסד, דוח תזרים מזומנים ודוח שינויים בהון העצמי.


איך לקרוא את הדוח?כפי שציינו, הדוחות הכספיים יכולים לגלות לנו את מצבה הפיננסי האמיתי של החברה. למשל, בדוח הרווח והפסד ניתן לבחון את סעיף ההכנסות ולראות האם החברה צומחת ומציגה גידול מתמיד בהכנסות, או שמא ההכנסות נמצאות בירידה מתמדת.

בסעיף הרווח התפעולי בדוח הרווח והפסד ניתן לראות אם החברה התייעלה וקיצצה בהוצאות, למשל ע"י פיטורי עובדים. כמו כן, עלייה בהתחייבויות השוטפות במאזן יכולה ללמד אותנו על חברה הנמצאת בקשיים משום שהיא נוטלת הלוואות לזמן קצר או/ו מגדילה את החובות שלה לספקים.

ראוי לציין כי כל מי שמעוניין להעמיק בדוחות הכספיים של חברה מסוימת, כמו למשל מנהלי השקעות בכירים ורואי חשבון מקצועיים, עושה שימוש ביחסים פיננסים שבין חלקי הדו"ח. אלו למעשה יחסים בין הסעיפים השונים של הדו"ח הכספי, שיכולים לסייע ולחשוף באופן מעמיק את מצבה החברה.

לדוגמא:
אחד מיחסי הרווחיות הפופולריים ביותר כיום הוא מכפיל הרווח. מכפיל זה מחושב ע"פ הנוסחה הבאה:

מכפיל רווח = מחיר המניה בשוק ההון חלקי הרווח למניה.

אם למשל הרווח למניה הוא 2 שקלים, ומחיר המניה בשוק הוא 10 שקלים, אז מכפיל הרווח הוא 5. כלומר, משקיע שירכוש את המניה של החברה הזו בשוק ההון, יוכל ליהנות מתשואה שנתית של 20% לשנה.

איך ניתן להרוויח מפרסום הדוחות?הדוחות מהווים חגיגה של ממש גם עבור הסוחרים והספקולנטים אמיצי הלב. אחת השיטות בהן נוקטים הסוחרים במהלך עונת הדוחות, במיוחד בקרב חברות הנסחרות בוול סטריט, היא "מארב לשורטיסטים". כלומר, הסוחרים מנסים לאתר חברות קטנות עם שיעור יתרות שורט גבוה (מניות עם הרבה פוזיציות שורט פתוחות של סוחרים עליה), אשר צפויות לפרסם דוחות טובים מהצפי.

אם הדבר אכן קורה, והחברות הללו עקפו את התחזיות, המניות שלהן נוטות לזנק וכל מי שהחזיק בפוזיציות שורט נתפס "עם המכנסיים למטה" ונאלץ לכסות את הפוזיציה - כלומר רוכש בחזרה את המניות. המהלך מגביר את העליות באותן קניות חדשות, והמרוויחים הגדולים הם אותם סוחרים שהשכילו לפתוח פוזיציית לונג על אותן מניות עוד לפני שהחברות פרסמו את תוצאותיהן.

לסיכום, הדוחות הכספיים הם נושא רחב וכוללים מושגים רבים כמו גם מגוון של יחסים פיננסים שהיריעה קצרה מלהכיל. אולם בין אם אתם סוחרים לטווח קצר בשוק ההון ובין אם אתם משקיעים לטווח ארוך - לימוד, ניתוח והבנה בסיסיים של הדוחות הכספיים הכרחיים ויכולים לספק לכם מידע חשוב שיתרום לתהליך קבלת ההחלטות ולהצלחה במסחר.

פינת האנליסט
דימה זלובין אנליסט בכיר, ג'נרל טרייד

עונת הדוחות מאחורינו, אך עדיין יש הרבה למה לצפות. היום כדאי לשים לב לשתי חברות מעניינות מאוד, האחת מדווחת והשנייה תעשה זאת בעוד כחודש וחצי:

1) מניית VAL -
ברצוני לתת דגש על מניה זו שמדווחת היום בבורסה האמריקאית. מדובר בחברה בינלאומית העוסקת בתחום ייצור של צבע וציפויים. התנהגות המניה ברבעון האחרון הוא יציב ורגוע (ראו גרף מצורף), רבים המאנליסטים רואים פריצה אפשרית בענקית הצבע האמריקאי.
2) יציאת האייפון 7 לשוק

אין לנו מניה יותר מתוקה מהתפוח של אפל (AAPL) אבל בשנה האחרונה המתוקה הזו שוברת לבבות של משקיעים רבים. ניתן מעט נתונים יבשים על התפוח:

מניית אפל ביצעה ירידות מינוריות ולעיתים ירידות חדות במשך 200 ימי המסחר האחרונים. אנו רואים מגמת ירידה ברורה, אך יחד עם זאת ניתן לראות לראשונה שינוי במגמה מאז שנת 2015. לאחרונה היא מדגמנת עליות באופן רציף על אף תיקונים קלים מעת לעת.

תשאלו אותי תם פרק הירידות של אפל? האם שינוי המגמה ימשך גם בחודשים הבאים ? בלתי אפשרי לדעת באופן וודאי!

אז קבלו ממני כמה נתונם חשובים אשר בהחלט משפיעים על תנודתיות המניה
1. העובדה שוורן באפט חשף לאחרונה כי הוא רכש יותר מ-9.8 מיליון מניות של החברה.
2. השקת מוצר אייפון חדש ברבעון האחרון של השנה.
3. שינוים בממשל האמריקאי (בחירות לנשיאות).

אז מה אתם חושבים? האם אפל תפתיע שוב עם מכשיר חדשני???


בהצלחה לכל הסוחרים,
צוות מחקר, ג'נרל טרייד----
למען הסר ספק מובהר כי המסחר המוצע הינו מסחר עצמאי בלבד. אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם אלא למטרת אינפורמציה כללית בלבד ומובא כחומר רקע בלבד עבור כלל הלקוחות. החברה או מי מטעמה לא יהיו אחראים לכל שימוש אותו יעשה הקורא במידע. מוצע לקרוא את גיליון הסיכון מלא לפני התקשרות עם החברה לקבלת שירות כלשהו. האנליזות המצוינות תהינה זמינות לכלל הנרשמים לשירות המוצע על ידי החברה באתר ייעודי והן אינן מתייחסות לפרמטרים או לאפיונם של לקוחות מסוימים; על מנת לקבל את התכנים המתפרסמים באנליזות, על הלקוח להיכנס לתיבת הדואר שלו ו/או לאתר ביוזמתו; אין לראות בתשואות עבר וודאות לתשואות בעתיד ולפיכך החברה איננה ערבה להתממשות ציפיות לרווחים מצד מי מהלקוחות.