קורודה. ברוך השב למלחמת המטבעות
קורודה. ברוך השב למלחמת המטבעות
הבנק המרכזי של יפן שב למלחמת המטבעות. הבוקר הודיע הנגיד קורודה על הנהגת מדיניות ריבית שלילית על הפקדונות בבנק המרכזי, בפעם הראשונה בהיסטוריה עבור מדינה זו. בכך הוא מצטרף אל מריו דראגי ומדיניותו המרחיבה באירופה, ומזניק את החוזים על המדדים המובילים שנסחרים בתשואה חיובית בדקות אלה.

המהלך של קורודה מגיע בעקבות נתונים כלכליים חלשים במיוחד: ירידה של כ-4.5% בהוצאה של משקי בית, אינפלציה נמוכה מהצפי והאטה משמעותית בייצור התעשייתי. ההאטה בייצור התעשייתי נובעת בין השאר מפיחות המטבע של השכנה הסינית, שמקטין את כוח הקניה של הסינים. הירידה בכוח הקניה הסיני פוגע בייצוא היפני, שבתורו פוגע ישירות בגידול בתוצר. 

אך עם כל הכבוד ליפן, מי שעשויה לתת את הטון ליום המסחר הזה תהיה דווקא ארה"ב. בשעה 15:30 (שעון ישראל) יעברו כל העיניים אל הכלכלה הגדולה בעולם שתפרסם את נתון הגידול בתוצר עבור הרבעון הרביעי של 2015. צפי הכלכלנים הוא לגידול של כ- 0.8% בחישוב שנתי, אך סימני שאלה רבים עומדים מעל מספר זה לאור דוחותיהן החלשים של חברות קמעונאות, שבימים האחרונים נכשלו להציג רמת מכירות גבוהה לרבעון העמוס בחגים.

מניות במוקד

המסחר בפייסבוק (FB) התנהל בהתאמה מושלמת למה שכתבנו בסקירה היומית: "התנגדות קיימת ברמת ה-106 דולר, אך עם קצת עזרה מהמדדים הראשיים עשויה המניה לפתוח מעל רמה זו ולאתגר את השיא האחרון מנובמבר". ניתן לראות כיצד רמת ההתנגדות הפכה לתמיכה ברגע שהמניה פתחה את יום המסחר מעליה, ואת העצירה הברורה של המניה בשיא כל הזמנים. כעת ינסו הסוחרים לעקוב ולראות אם פריצת השיא תביא לגל עליות נוסף.


מי שהולכת לרכז תשומת לב גבוהה היום תהיה אמזון (AMZN). מניית החברה טסה אתמול בכ-9% בסוף היום לקראת הדוחות, ואז צללה חדות לאחר סיום המסחר לאחר שהציגה פספוס רציני של 33% בצפי הרווחים. המניה נסחרה בירידות של כ-13% לאחר סיום המסחר.

שתי מדווחות נוספות שיעניינו את משקיעי וול סטריט יהיו מאסטרקארד (MA), שתנסה להיאבק בעוצמת הדולר לאחר שויזה (V) כבר עשתה זאת בהצלחה, ושברון (CVX), ענקית האנרגיה שנאבקת ברוח נגדית אף יותר, בדמותו של מחיר נפט שאינו מאפשר השקעות חדשות במחירי השפל הנוכחיים. 

אירועים כלכליים מרכזיים להיום (שעון ישראל)


15:30 - ארה"ב: הגידול בתוצר (רבעון רביעי)
15:30 - ארה"ב: הוצאה פרטית (רבעון רביעי)