מאיירס. האם היא מסוגלת לשנות כיוון?
מאיירס. האם היא מסוגלת לשנות כיוון?
יומיים בלבד נותרו לדוחות התעסוקה והמידע הכלכלי המעניין ממשיך להגיע מאסיה. במהלך הלילה הודיע קורודה, נגיד הבנק המרכזי של יפן כי להערכתו קיים מקום רב לעידוד האינפלציה במדינה. ההודעה החיובית לא עזרה לניקיי, שחזר ליפול ולמעשה מחק את רוב העליות מיום שישי.

גם מסין התקבלו נתונים במהלך הלילה, שדווקא לא היו כל-כך רעים. מדד מנהלי הרכש לסקטור השירותים הראה נתון של 52.4 (נתון מעל 50 מעיד על התרחבות כלכלית), לנתון זה היה ככל הנראה חלק בכך ששנגחאי ירדה הלילה פחות משאר הבורסות במזרח. עם זאת, חשוב לציין שהמגזרים החשובים ביותר של סין הם התעשיה והנדלן - ואלה עדיין ממשיכים להכביד על הכלכלה השניה בגודלה. תעיד על כך אוסטרליה, שהלילה דיווחה על ירידה משמעותית בייצוא (כמעט כל הייצוא האוסטרלי נשלח לאסיה - 40% ממנו לסין).

מניות במוקד

מי ששאל את עצמו בעבר מדוע יאהו (YHOO) אינה מתומחרת במחיר גבוה יותר למרות החזקתה בעליבבא, קיבל הלילה את התשובה: החברה תפטר 15% מהעובדים ונכנסת לתהליך ארגון מחדש. במסגרת המעבר היא שוקלת למכור את רוב פעילות האינטרנט של החברה, גזרה בה הפסידה את היתרון לגוגל ופייסבוק. מיד עם סיום המסחר דווקא עלתה המניה לאחר שהיכתה את התחזיות, אך הפסימיות כלפי החברה הורידה אותה לצד האדום והיא עשויה לסבול מפסימיות של הסוחרים גם היום במהלך המסחר.

בעוד שיאהו נחתכה בחצי בעקבות התחרותיות הגוברת, חברת צ'יפוטלה (CMG) ממשיכה ליפול בגלל בעיות פנימיות. החברה אמנם היכתה את תחזיות האנליסטים אך הודיעה כי כעת מתנהלת חקירה פדראלית נגד החברה. מי שמודע לאגרסיביות המאפיינת את הרשויות בארה"ב יודע עד כמה הודעה זו מפחידה משקיעים, והיא שאחראית בין השאר לירידה של כ-6% במניה לאחר סיום המסחר.

שתי חברות בעלות חשיפה אמריקאית מובהקת צפויות לדווח היום. לפני המסחר תהיה זו ג'נ'רל מוטורס (GM), יצרנית הרכבים שנמצאת בשוק רווי וממונף עד כדי בעיית "סאפ-פריים" של רכבים. לאחר המסחר תהיה זו YUM! Brands (סימבול: YUM), אשר בבעלותה מותגים בענף המסעדנות, המוכרים בהם הן "פיצה האט", "קנטקי פרייד צ'יקן" ו"טאקו בל".

אירועים כלכליים מרכזיים להיום (שעון ישראל)

12:00 - אירופה: מכירות קמעונאיות בגוש היורו (דצמבר)
14:00 - ארה"ב: אישורי משכנתאות (מה-29 לינואר)
15:15 - ארה"ב: סקר התעסוקה של ה-ISM (ינואר)
17:00 - ארה"ב: סקר ה-ISM לתחום השירותים (ינואר)