דויטשה בנק. האם הדלתות יישארו סגורות?
דויטשה בנק. האם הדלתות יישארו סגורות?
היום המרתק של שבוע המסחר יוצא לדרך. ב-17:00 (שעון ישראל) תעלה ג'נט ילן על דוכן העדים בקונגרס ותצטרך לנמק את החלטותיה בנוגע למדיניות הריבית. כמו-כן, בעדותה היא צפויה להתוות את אופן פעולתו של הבנק המרכזי בשנה הקרובה והמשקיעים מקווים לרמזים על עצירת העלאות הריבית.

כזכור, בספטמבר האחרון ויתרה ג'נט ילן על העלאת הריבית והפתיעה בכך את השווקים, כאשר הסיבה העיקרית להחלטתה היתה הפאניקה הגלובלית. כיום פאניקה זו מגיעה מאירופה, בחסות נפילת מניות הבנקים.

מדוע נופלות מניות הבנקים?

מקורה של בעיית הבנקים האירופאים היא ההלוואות שנתנו לסקטור האנרגיה ולאופן שבו גייסו כספים לצורך זה. כתוצאה מחוסר השקט באירופה בשנים האחרונות והסאגה היוונית, חיפשו הבנקים האירופאים דרך לגייס הון בהנפקות אג"ח מבלי להעמיס על עצמם סיכון מיותר. לצורך זה הם ניצלו את הריביות הנמוכות ואת הצורך של משקיעים בתשואה גבוהה יותר, והנפיקו להם אג"ח מיוחדות (העונות לשם "COCO - Contingent Convertible"), שמאפשרות לבנק להתנער מהתשלום הרגיל שלהן ע"י הנפקת מניות במקום תשלום במזומן.

על מנת למשוך את הלווים לעסקה לא אטקרטיבית זו, הבטיחו להם הבנקים כי הם לא יהיו רשאים להנפיק מניות כנגד האג"חים, אלא רק בהינתן מצב "קיצוני", שבו ההון העצמי של הבנק נמוך בצורה חריגה, מתחת לרף מסויים. כמו-כן, התשואה על אג"חים אלו היתה גבוהה בהרבה מאג"חים אחרות, במטרה לפצות על הסיכון העודף.

אלא שבעקבות קריסת מחירי האנרגיה, חברות נפט וגז רבות נקלעו לקשיים, וההלוואות של הבנקים האירופאים לחברות אלה החלו להימחק. זה השפיע לרעה על מאזן הבנק וההון העצמי שלו, והעמיד אותו בפוזיציה שבה הוא רשאי לממש אג"חים מסוג "COCO" בצורת מניות ולא בכסף. ההבנה של משקיעי הבנק כי מניות חדשות הולכות להיות מונפקות מורידה את ערכה של כל מניה, וכך נוצר מירוץ אל התחתית של מחזיקי מניות הבנקים למכור את המניות שברשותם, ושל בעלי הלוואות ה-"COCO" למכור את המניות שהונפקו להם ע"י הבנקים. גן עדן לשורטיסטים.

שימו לב כי בנקים אירופאים רבים נסחרים גם בוול סטריט. לביצוע שורט על כל מניה דרך ג'נרל טרייד, מלאו את הפרטים בטופס שמשמאל >>

מניות במוקד

אמש בתום המסחר ראינו נפילה מתואמת בסקטור האנרגיה הסולארית. את הנפילות הובילה חברת סולאר-סיטי (SCTY) עם קריסה של 33% בעקבות צפי לגידול נמוך מהצפוי בהזמנות ב-2016. הדבר העלה חששות מחודשים בנוגע לתעשיה כולה, והנחיצות שלה בתקופה זו של מחירי אנרגיה נמוכים. מניות נוספות שהושפעו מאוד מדיווח זה היו RUN, SEDG, ו-SUNE, שירדו בכ-6% כל אחת.

שתי מניות שדווקא זינקו אמש לאחר המסחר וצפויות לרכז עניין גם היום הן אקמיי (AKAM) ופיי-קום (PAYC), שתיהן עלו בכ-16% לאחר שהיכו את תחזיות האנליסטים לרבעון האחרון. שתיהן עדיין נמצאות בעמדה טכנית קשה מאוד לאחר הנפילות הקשות שלהן בחודשים האחרונים.

גם עונת הדוחות הסוערת תמשיך היום בכל הכוח, עם שתי מדווחות מסקרנות במיוחד לאחר סיום המסחר. אחת היא סיסקו (CSCO), שכענקית טכנולוגיה עשויה להשפיע על חברות נוספות מהסקטור. המדווחת השניה היא טסלה (TSLA), מי שהיתה אהובת המשקיעים עד לא מזמן כבר הספיקה להחתך ב-50% וכעת נמצאת בעמדה פגיעה.

אירועים כלכליים מרכזיים להיום (שעון ישראל)

14:00 - ארה"ב: אישורי משכנתאות של ה-MBA (מה-5 בפברואר)
17:00 - ארה"ב: עדותה של ג'נט ילן בקונגרס
17:30 - ארה"ב: מלאי נפט גולמי של משרד האנרגיה (מה-5 בפברואר)
21:00 - ארה"ב: הצהרת תקציב חודשית