"אנו מצפים להעלאת הריבית כבר השנה." כך בדיוק חזרה ג'נט ילן על דבריה מה-17 לחודש בנאום שנתנה אמש במסצ'וסטס. כיוון שנותרו רק 3 חודשים לסיום השנה, והעלאת הריבית צפויה להיות באחד מהם, מובן שכל אחד מחודשים אלה יספק הזדמנות לפסטיבל תקשורתי דומה לזה שקיבלנו החודש. עבור הסוחרים מדובר ביותר אקשן, יותר תנודתיות ויותר הזמנויות.

החוזים על ה-S&P לא מתרשמים מההודעה וממשיכים את ההתאוששות המרשימה שלהם מאתמול, כאשר מהשעה 18:00 בערב (שעון ישראל) ועד עכשיו (12:00) עלו החוזים כבר בלמעלה מ-2%. תוסיפו לכך את  מחזורי המסחר הנמוכים באופן מסורתי בימי שישי, ואנו עשויים לקבל תיקון לא רע לקראת השבוע הבא.

לא ניתן שלא להוסיף לפחות מילה או שתיים על פולקסווגן (סימול: VLKAY). החברה נמצאת בכותרות לאחרונה לאחר שהתגלה כי שתלה ברכבים שלה מערכת לזיוף ממצאי הזיהום שלה, כך שגלאים שמיועדים לזהות את רמת הזיהום של הרכב ימצאו זיהום נמוך מהקיים. מניית החברה קרסה בכ-25% וכתבים כלכליים רבים ניסו לצייר את הפרשה כמשמעותית עבור סקטור הרכב כולו ולציין שהדבר פוגע גם במניות של חברות רכב אחרות.

עד עכשיו האמירות הללו התבררו כלא נכונות, לפחות לא בפרספקטיבה הרחבה של שוק הרכב. בחינה של ביצועי מניות הרכב האחרות כמו טויוטה (TM), פורד (F) וג'נרל מוטורס (GM) תגלה כי הן נעו בדומה לשוק המניות הכללי ולא הציגו חולשה של ממש. לכן חשוב לבחון את הנתונים בצורה מושכלת ולא לקבל כמובן מאליו את הדברים שנכתבים בעיתונות הכלכלית.

מניות במוקד2 מניות טסו אתמול לאחר פרסום הדוחות ושוות מעקב גם היום, הראשונה היא ספקית הרכיבים של אפל Jabil Circuit (סימול: JBL) עם עליה של למעלה מ-9% בעקבות רווחים גבוהים בכמעט 20% מצפי האנליסטים.

השניה היא נייק (סימול: NKE), יצרנית הנעליים שדיווחה על רווח של 1.34 דולר למניה לעומת צפי ל-1.19 וממשיכה להציג את אחד הגרפים היפים ביותר בוולסטריט עם מגמת עליה בת 15 שנים.

חברה נוספת שעלתה לאחר סיום המסחר ותסקרן את הסוחרים גם היום היא Marvell (סימול: MRVL) שקפצה 5% לאחר שהודיעה על ארגון מחדש של עסקי פלטפורמת המובייל שלה.

לעומתן, חברת Pier 1 (סימול: PIR) נפלה ב-6% לאחר רווחים של 4 סנט למניה בלבד (צפי ל-7 סנט), אכזבה במכירות והורדת התחזית השנתית.

בנוסף, מעניין יהיה לעקוב היום לפני המסחר אחר בלאקברי (סימול: BBRY), שלאחרונה רשמה רווח רבעוני ראשון מזה שנה. החברה שבעבר נסחרה בלמעלה מ-$100 למניה נמצאת היום באזור ה-$7 בלבד ומנסה לפלס את דרכה חזרה לשוק הסלולר ולנגוס נתח שוק.

חברות מדווחות היום לפני פתיחת המסחר:
BBRY, BB, FINL

חברות מדווחות לאחר סיום המסחר:
NTZ, OSN

אירועים כלכליים מרכזיים להיום (שעון ישראל)15:30 - ארה"ב:
עדכון נתוני תמ"ג (רבעון שני)
17:00 - ארה"ב:
מדד אמון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן (ספטמבר)


                         ילן במסצ'וסטס. רוצה להעלות את הריבית כבר השנה