גולדמן זקס. תשואה של 35% מאז בחירתו של טראמפ
גולדמן זקס. תשואה של 35% מאז בחירתו של טראמפ
שנת 2016 מגיעה לסיומה. היתה זו ללא ספק שנתו הגדולה של סקטור הפיננסים, אשר מרגע בחירתו של טראמפ ועד היום עלה באופן קיצוני. מניית גולדמן זקס (GS) עלתה בכ-35%, בנק אוף אמריקה (BAC) ב-33%, ג'יי.פי.מורגן (JPM) ב-25% ומניית סיטי (C) עלתה ב-23%.

זינוק כל-כך אלים תוך חודשיים בלבד הוא תופעה היסטורית, על כן מאמינים רבים מהמשקיעים כי המגמה תימשך גם ב-2017 ככל שתגבר האינפלציה ועמה צפי העלאת הריבית של הבנק הפדרלי. לעומתם, ישנו מיעוט סקפטי של משקיעים הטוען כי ריביות גבוהות אינן ברות קיימא בשל רמות החוב הגבוהות ברחבי העולם, וכי השוק עומד בפני טלטלה בזמן קרוב. שאלה זו צפויה לקבל מענה חלקי כבר ב-2017.

האנרגיה בחזית

למרות עוצמתו של סקטור הפיננסים, הסקטור החזק (והמפתיע) של השנה הוא ככל הנראה סקטור האנרגיה. מניות הנפט והגז פתחו את השנה עם רוח נגדית חזקה; קריסה של 30% במחיר הנפט תוך חודש וחצי העלתה את מפלס החרדה ופשיטות הרגל של חברות החלו לתפוס תאוצה. מה שקרה לאחר מכן היה מפנה חד של כ-100% במחיר הנפט תוך קצת יותר מרבעון, שתרם ליציבות המאזנים ולראלי חזק של כ-60% במניות האנרגיה.

בניגוד לסקטור הפיננסים, על הכיוון של סקטור האנרגיה הדעות חלוקות יותר. בצד הביקוש, הצפי לצמיחה בארה"ב תחת מדיניותו של טראמפ לא צפוי לתת את אותותיו בזמן הקרוב, וכמו-כן ההאטה בכלכלה הסינית צפויה להימשך גם ב-2017. בצד ההיצע, ההסכם בין מפיקות הנפט הגדולות כבר נחתם, על כן מרבית העליות בעקבותיו כבר מתומחרות בשוק. במקביל נרשמה עליה משמעותית במלאי הנפט שבמתקן Cushing שבאוקלהומה, בארה"ב. מתקן זה מהווה את נקודת האחסון המשמעותית ביותר בארה"ב של מלאי נפט בשל מיקומו הגאוגרפי, ורמת המלאים בו נוטה להעיד על התפתחויות בצד ההיצע של הזהב השחור.

לאן הולכים ב-2017?

בעוד מספר ימים, כאשר יחלו סיכומי 2016, תעמוד תשואת מדד ה-S&P על כ- 10%+, אך תשואה חיובית זו לא תספר את הסיפור של האמיתי של 2016 שהיתה שנה תנודתית עם ירידות חדות בתחילתה, הברקזיט באמצעה ותוצאת הבחירות בארה"ב בסיומה.

באופן די דומה, גם 2017 צפויה לרכז אירועים פוליטיים וגיאופוליטיים שיעצבו את השווקים. באפריל יהיו אלה הבחירות בצרפת בהן מתרחשת התחזקות של מועמדים קיצוניים כמו מארין לה-פן, ובחצי השנה של השנה ייערכו הבחירות בגרמניה בהן תנסה הקנצלרית מרקל לשמר את מעמדה. שתי מערכות בחירות אלה צפויות להוות רגעי מבחן חשובים לקיומו של גוש היורו, בעיקר לאור הצבעת הברקזיט המתוקשרת בבריטניה והתפטרות ראש הממשלה באיטליה, המעידים על המצב החברתי השברירי באירופה.

הסיבה המרכזית בגללה כל-כך קשה לייצר יציבות ברת-קיימא בגוש היורו נובעת מכך שהמכשולים לקיומו הם חברתיים, עוד לפני שהם כלכליים. הקשיים של ממשלות הגוש נובעים ממגמות חברתיות בקרב האזרחים, המעוניינים להחזיר לעצמם את העצמאות אותה איבדו למנגנונים הריכוזיים של גוש היורו והאיחוד האירופי, תופעות שבאות לידי ביטוי ביתר שאת בתקופה של חוסר בטחון כלכלי.

בגזרה הסינית, נראה שמגמת ההתכווצות הכלכלית והעמסת החובות לא תעצור. אם בתחילת השנה עוד נראה היה כי הממשל הסיני סוף-סוף מוכן לקבל את המיתון הדרוש, הרי שבינואר הגיע מפנה של 180 מעלות במדיניותו והזרמת כספים נוספת לכלכלה, שהביאה לראלי אלים בגזרת הסחורות. ברמה הגלובלית, נראה כי נכונות שכזו מתחילה להיווצר גם במדינות רבות נוספות ברחבי העולם. בחירתו של טראמפ עשויה לתת לגיטימציה לפעולות אלה - פעולה שאם תתממש, צפויה להביא לעליות בשווקים גם במהלך 2017.

מעוניינים לשמוע על מגוון מסלולי המסחר שלנו? מלאו את הפרטים בטופס המצורף >
אירועים כלכליים מרכזיים השבוע:
שלישי
1:30   - יפן: מדד המחירים לצרכן (נובמבר)
16:00 - ארה"ב: מדד מחירי הבתים של Case-Shiller (אוקטובר)

רביעי
14:00 - ארה"ב: אישורי משכנתאות של ה-MBA (דצמבר 23)
17:00 - ארה"ב: חוזים לרכישת בתים (נובמבר)

חמישי
15:30 - ארה"ב: מאזן מסחרי (נובמבר)
15:30 - ארה"ב: מלאים סיטונאיים (נובמבר)
15:30 - ארה"ב: בקשות ראשוניות לדמי אבטלה (נובמבר)

שישי
20:00 - ארה"ב: ספירת אסדות הקידוח של Baker Hughes