עברנו את החצי הראשון של אפקט ינואר ועושה רושם שהשווקים נכנסו הלילה לשלב העיכול וההתאוששות. הבורסות האסייתיות רשמו הלילה עליות שערים והחוזים על מדד ה-S&P מתאוששים גם הם, זאת למרות הצמיחה הנמוכה ביותר בתוצר הסיני מאז 2009. גם הכותרות הרבות על הנפט האיראני לא ממש מזיזות לסחורה, שעלתה בחזרה מעל רמת ה-30 דולר לחבית.

הסרת הסנקציות מעל איראן צפויה להביא להגדלת ההיצע וללחצי מכירה בסקטור הנפט. עם זאת, הידיעות על שובה של איראן למשחק הגלובלי היו באוויר זה זמן רב ונראה כי השווקים תמחרו זאת כמעט לחלוטין, לפחות בטווח הקצר. מה שהמשקיעים שוכחים עם זאת, הוא שהשפעתה של איראן על הגז הטבעי הוא משמעותי בהרבה מזה שעל הנפט, כפי שניתן לראות בגרף האומדן המצורף, ועובדה זו משמעותית ברמה הגיאופוליטית יותר מאשר בזו הכלכלית.


מניות במוקד

עונת הדוחות מעלה הילוך. תקופה זו מאופיינת בתנועות חדות גם בקרב המניות המובילות והנזילות ביותר של וול סטריט, שיספקו לסוחרים הזדמנויות לעסקאות מהירות. בין החברות שידווחו היום את תוצואותיהן לפני פתיחת המסחר יהיו בנק אוף אמריקה (BAC) ומורגן סטנלי (MS). בנקים אלה יצטרפו אל הבנקים המדווחים מהשבוע האחרון (WFC, JPM ו-C) ומעניין יהיה לבדוק את מידת החשיפה שלהם לסקטור האנרגיה, לאחר שביום שישי התבשרנו על כך שבנק וולס פארגו נאלץ למחוק הלוואות בגודל 831 מיליון דולר אותן הלווה לחברות אנרגיה.

את המדווחות המרתקות של היום נמצא בלי ספק בחלק השני של יום המסחר, המעניינת שבהן היא נטפליקס (NFLX). החברה שרק לאחרונה החלה את פעילותה בארץ, תדווח את תוצאותיה, כאשר היא נמצאת כ-20% מתחת לשיא כל הזמנים ונראה שמספר משתמשים הנמוך מ-75 מיליון יביא לפסימיות בקרב המשקיעים.

מדווחת משמעותית נוספת לאחר סיום המסחר תהיה ענקית הטנולוגיה IBM. מניית החברה אמנם נמצאת באזור של תמיכה, אך דוחות חלשים במיוחד יוכלו להביא לשבירת התמיכה ולמכירות אגרסיביות. מהחברה מצפים לרווח של 4.78 דולר למניה ולמכירות של 22.11 מיליארד דולר, שניהם נמוכים משמעותית מתוצאות השנה שעברה.

מניות מדווחות לפני פתיחת המסחר:
BAC, CMA, DAL, FHN, MTB, MBWM, MS, EDU, OMN, SCHW, SNV, UNH, WTFC

מניות מדווחות לאחר סיום המסחר:
ADTN, AMD, CREE, FULT, IBKR, IBM, LLTC, NLS, NFLX, PNFP, RNST, OKSB, WWD


אירועים כלכליים מרכזיים להיום (שעון ישראל)

12:00 - אירופה: מדד המחירים לצרכן לגוש היורו (דצמבר)
17:00 - ארה"ב: מדד שוק הדיור של ה-NAHB (ינואר)
21:00 - ארה"ב: רכישת ניירות ערך אמריקאים ע"י זרים (נובמבר)