ריבית הפד. העלאת הריבית אינה משיבה את ההרחבות הכמותיות
ריבית הפד. העלאת הריבית אינה משיבה את ההרחבות הכמותיות
פסטיבל הריבית המתוקשר הגיע לסיומו, אך רבים עדיין לא הבינו את משמעותו. ג'נט ילן הודיעה אמש על העלאת הריבית בארה"ב, ואף ציינה כי העלאה זו אינה צפויה להיות חד פעמית. על פי תחזית חברי הפד, הריבית צפויה לעלות בכ-1% נוסף עד סוף השנה, ופירוש הדבר הוא שהפדרל רזרב אינו רואה העלאה זו כחד פעמית.

מרבית הסוחרים לא מבינים זאת, אך הריבית עליה מדובר הינה הריבית הקצרה ביותר (Overnight). כלומר, מדובר במחיר שבו הכסף (רזרבות) מולווה בין הבנקים השונים. העלאת ריבית זו אינה מבטלת או משנה את המדיניות ה"לא קונבנציונאלית" (כהגדרת הפד), שהיא הורדת הריבית הארוכה באמצעות רכישת האג"ח הארוכות של ממשלת ארה"ב. בהודעת הבנק מאמש נאמר כי הוא ישמר את תיק האג"ח הארוכות שרכש כל עוד הריבית הקצרה עדיין לא עלתה באופן משמעותי (ציטוט): “until normalization of the level of the federal funds rate is well under way.”

מדיניות זו שבה הפדרל רזרב מעלה את הריבית באופן עקבי תחייב בנקים מרכזיים ברחבי העולם ללכת בעקבותיו, ובכך להיכנס למיתון. אם יבחרו שלא לעשות זאת, הריבית הגבוהה יותר שבארה"ב תגרום לבריחת הון מהמטבעות והאג"חים שלהם , גם כאן מדובר יהיה במיתון. מהסיבות האלה, התוצאה האפשרית מהמשך מדיניות העלאת הריבית בארה"ב עשויה להיות בריחת הון מרחבי העולם אל האגחים הארוכות של ארה"ב, ולמעשה היפוך של עקומת התשואה (אג"חים ארוכות עם תשואה נמוכה מזו של אג"חים קצרות), תופעה שלאורך ההיסטוריה רמזה על משבר מתקרב.

מניות במוקד

מניית פנדורה (P) טסה 20% אמש לאחר סיום המסחר בעקבות קביעת התמלוגים ע"י ועדת זכויות היוצרים לשנים 2016-2020, המניה נסחרה לאחר הדיווח בסביבות 16 דולר למניה והמבחן המשמעותי ביותר שלה הוא הגאפ שנמצא באזור ה-19 דולר למניה.

גם FedEx (סימבול: FDX) עלתה לאחר סיום המסחר (5%+) לאחר שדיווחה על רווחים טובים מהצפוי של 2.58 דולר למניה. המניה תנסה לרכב ככל האפשר על ראלי סוף השנה המסורתי לאחר שנפלה בכ-20% מאמצע השנה.

מניות מדווחות לפני פתיחת המסחר:
ACN, ATU, BASI, GIS, MCS, RAD, SAFM, SCHL, TNC, WGO

מניות מדווחות לאחר סיום המסחר:
MRVL, RHT, DLTH, DYSL, AIR

אירועים כלכליים מרכזיים להיום והלילה (שעון ישראל)

15:30 - ארה"ב: בקשות ראשוניות לדמי אבטלה (12 בדצמבר).
15:30 - ארה"ב: סקר הפד של פילדלפיה (דצמבר)
17:00 - ארה"ב: מאזן המדדים המובילים (נובמבר)
2:00 - יפן: הודעת הריבית של הבנק המרכזי של יפן
5:00 - יפן: מסיבת העיתונאים של נגיד הבנק המרכזי קורודה