רביעי ב-21:00 (שעון ישראל): הודעת הריבית של הפדרל רזרב
רביעי ב-21:00 (שעון ישראל): הודעת הריבית של הפדרל רזרב
קיזוזי מס, פקיעת אופציות והודעת ריבית מתוקשרת - אלה האירועים שצפויים להשפיע על המסחר בשבוע הקרוב בוול סטריט. 

השבוע מעלים את הריבית בארצות הברית, כך מצפים גופי התקשורת והסביבה העסקית בוול סטריט. תהיה זו העלאת הריבית השניה בלבד ב-10 השנים האחרונות (הראשונה היתה ב-2015), תופעה שממחישה עד כמה זהירים חברי הבנק הפדרלי בעת הנוכחית, שבה הצמיחה אפסית עד לא קיימת באירופה, יפן ומדינות אחרות (וכמו-כן, ההאטה הסינית נמשכת).

בהינתן שהעלאת הריבית היא עניין כמעט וודאי (סיכוי של למעלה מ-90% עפ"י בורסת הנגזרים בשיקאגו), מרבית תשומת הלב תתמקד ב"נקודות" (Dots). ה"נקודות" הן למעשה תחזית העלאת הריבית לשנים 2017, 2018 וכן הלאה. נכון לרגע זה מעריך קונצנזוס הנגידים שתי העלאות ריבית נוספות בשנת 2017, לטווח שבין 1% ל-1.25%, כאשר כל סטיה מנתון זה תהיה הפתעה עבור השווקים. 

פקיעת אופציות מרובעת

למילים של חברי הפד יהיו אמנם השפעות חשובות על הכיוון שבו ילכו השווקים, אך חשיבות גדולה לא פחות תהיה דווקא לאירוע מתוקשר פחות: פקיעת האופציות הרבעוניות של חודש דצמבר (Quadruple Witching). פקיעה זו של אופציות וחוזים על מניות ומדדים היא הרגע שבו מגלגלים המוסדיים את הפוזיציות שלהם לחוזה הבא, ומכיוון שכך עשויים להתרחש שינויי כיוון במדדים ובמניות במהלך השבוע.

נכון לרגע זה נראה כי הסיכוי לשינוי כיוון במדדים המובילים הוא די גבוה, וזאת בשל רמות הקיצון בהן הם נמצאים. מדד ה-S&P למשל נמצא בעליות זה השבוע החמישי ברציפות וכמות מחזיקי אופציות ה-Call בו גבוה (אם אתם מעוניינים לסחור באופציות, מלאו את פרטיכם בטופס המצורף ונסביר לכם כיצד לעשות זאת).

מצב האג"חים

בזמן שה-S&P, הדולר ואולי גם הנפט נמצאים במצב של קניית יתר, האג"חים נמצאים בצד השני של המשוואה, במכירת יתר שלא נראתה כמוה כבר שנים. הוסיפו לכך את העובדה שהביטוי "ראלי סוף שנה" נשמע חדשות לבקרים בכלי תקשורת בימים אלה ותקבלו מתכון לא רע לתיקון אפשרי בשווקים. 

TAX Selling

תופעה נוספת שעליה יש לתת את הדעת בימים אלה בוול סטריט היא מכירת מניות לצורך קיזוז הפסדים, מה שנקרא "Tax Selling". התופעה מתרחשת במניות ספציפיות שבהן מתקיימים הפסדים למחזיקים בהן, המעוניינים לממש הפסדים אלה ובכך לקזז את המס על הרווחים. בתקופה שמאז בחירתו של טראמפ חוו השווקים עליות חדות שהביאו לרווחי הון רבים לחלק מהמשקיעים, רווחים אלה ינסו המשקיעים לקזז ע"י מכירת המניות המפסידות.

חברות שאליהן כדאי לשים לב בתקופת ה-Tax Selling הן המניות מסקטור הבריאות (ובעיקר חברות הביוטק והפארמה, שחוו את הירידות הקשות מכולן ב-2016). חברות נוספות אליהן יש לתת את הדעת הן אלה שירדו רק מאז אמצע השנה (כמו למשל מניות הזהב והתשתיות). שימו לב כי ההגבלה על מכירות לצורך קיזוז מס קובעת שניתן לרכוש מניות אלה בחזרה, אך רק לאחר 30 יום מרגע מכירתן, תופעה זו אחראית בחלקה ל"אפקט ינואר" (January Effect), שבה מתרחשות עליות במהלך חודש ינואר.

אירועים כלכליים מרכזיים השבוע


שלישי
4:00 - סין: תפוקה תעשייתית (נובמבר)
4:00 - סין: מכירות קמעונאיות (נובמבר)
12:00 - אירופה: סנטימנט כלכלי

רביעי
15:30 - ארה"ב: מכירות קמעונאיות (נובמבר)
16:15 - ארה"ב: תפוקה תעשייתית (נובמבר)
17:30 - ארה"ב: מלאי נפט גולמי (9 בדצמבר)
22:00 - ארה"ב: החלטת הריבית של הפדרל רזרב

חמישי
15:30 - ארה"ב: מדד המחירים לצרכן (נובמבר)
15:30 - ארה"ב: בקשות ראשוניות לדמי אבטלה (9 בדצמבר)

שישי
12:00 - אירופה: מדד המחירים לצרכו בגוש היורו (נובמבר)
15:30 - ארה"ב: אישורי בניה (נובמבר)
15:30 - ארה"ב: התחלות בניה (נובמבר)