ראלי סנטה... האמנם?
ראלי סנטה... האמנם?
חודש נובמבר סוער במיוחד עבר על וול סטריט ורבים ממתינים לתיקון העליות. הזינוק החד במדד ה-S&P למצב של קניית יתר לרוב מצריך עצירה לכל הפחות, וכעת ממתינים הסוחרים לתקופה של מימוש רווחים, כזו שתאפשר להם להתכונן לכניסה מחודשת לשוק לקראת ראלי סוף השנה המסורתי (המכונה גם "ראלי סנטה קלאוס").

למגינת ליבם של הסוחרים, מספר גורמים עלולים לייצר רוח נגדית בחודש הקרוב:

ראשית, מחירי המניות יקרים בהשוואה היסטורית. אחרי חודש נובמבר אלים במיוחד שבו זרמו 1.2 מיליארד דולר לשוק המניות (נתוני מריל לינץ'), מכפיל הרווח של מניות ה-S&P ניצב על 25 (יחס מחיר המניה לרווח שלה), תופעה שמצביעה על תמחור יתר והתקיימה רק פעמיים במהלך מאה השנים האחרונות (בבועת הנאסדק של תחילת שנות ה-2000 ובועת הנדלן של 2008).

גורם חשוב נוסף שיאתגר את השוק האמריקאי יהיה משאל העם באיטליה הלילה. המדינה האירופית, עמוסת החובות, הולכת בשעות אלה למשאל עם בו יוכרע אם יינתן כוח רב יותר לממשלה או יישמר כוחו של הפרלמנט. בחירה בשימור כוחו של הפרלמנט תביא להתפטרותו של רה"מ מתאו רנזי ועשויה להכניס מקל נוסף בגלגלי פרוייקט היורו שהולך ומסתבך.

איטלקי אחר שדווקא ינסה להרגיע את השווקים יהיה מריו דראגי. נגיד הבנק האירופי צפוי להודיע על החלטת הריבית ביום חמישי הקרוב (8/12), שבוע בלבד לפני הודעת הריבית של הפדרל רזרב (14/12). רבים מצפים מדראגי להודיע על הארכת תקופת ההרחבה הכמותית אותה הוא מיישם, כאשר כל הפתעה נוספת עשויה לייצר תנודתיות גבוהה במטבעות ובאג"חים.

אוסף האירועים החשובים, בימים אלה שבהן האופוריה חוגגת, גורמת לחלק מהשחקנים בשוק להטיל ספק בראלי סוף השנה, ולשוב ולבחון תסריטי ירידות אפשריים (נציין כי אחד הכלים החדשים במערכת ה-GTrade הוא לוכד השורטים, שמאפשר ביצוע שורט על מניות שלרוב אינן זמינות לסוחרים אחרים. לפרטים ולקבלת המערכת, מלאו את הטופס המצורף).

מניות במוקד השבועשלוש מניות ראויות לציון השבוע בוול סטריט, שתיים מהן בעסקת המיזוג הענק של AT&T (סימול: T) וטיים וורנר (TWX), על סך 85 מיליארד דולר. החברות יצטרכו להעיד בפני הסנאט ולשכנע כי אינן עוברות על חוקי האנטי-טראסט (חוקי המונופולים), עסקה אותה הבטיח טראמפ לנסות ולמנוע.

ביום רביעי צפויה סטארבקס (SBUX) לנוע באופן חד מהרגיל בעקבות יום המשקיעים שתכנס לרגל עזיבתו של המנכ"ל הווארד שולץ. המנכ"ל הפורש שכיהן במשך 15 שנה היה נדבך מרכזי בהצלחת החברה עד כה, על כן תקופה זו עשויה להביא לתנודות חדות כתוצאה מיציאה וכניסת שחקנים בהתאם לקבלתם את המדיניות החדשה של החברה. 

אירועים כלכליים מרכזיים השבוע:שני
3:45 - סין: מדד מנהלי הרכש לסקטור השירותים (נובמבר)
17:00 - ארה"ב: מדד ה-ISM לסקטור השירותים (נובמבר)

שלישי
15:30 - ארה"ב: מאזן מסחרי (אוקטובר)
17:00 - ארה"ב: הזמנות ממפעלים (אוקטובר)

רביעי
14:00 - ארה"ב: אישורי משכנתאות של ה-MBA (אוקטובר)
17:30 - ארה"ב: מלאי נפט גולמי (2 בדצמבר)
22:00 - ארה"ב: אשראי צרכני (אוקטובר)

חמישי

3:00    - סין: נתוני הייצוא והייבוא (נובמבר)
14:45  - אירופה: החלטת הריבית של הבנק האירופי
15:30: - ארה"ב: בקשות ראשוניות לדמי אבטלה

שישי
3:30    - סין: מדד המחירים לצרכן (נובמבר)
17:00 - ארה"ב: מדד אמון הצרכנים של אונ' מישיגן