מוכנים לשבוע גדול? שבוע המסחר הזה הולך להיות אחד המעניינים של השנה, כאשר שני אירועים מרכזיים יזיזו את וולסטריט: הודעת הריבית של ה-FED ופקיעת האופציות הרבעונית.

ביום שישי יפקעו האופציות והחוזים על מניות ומדדים, בעלי הכיסים הגדולים ינסו להזיז את המניות לכיוון שלהם וייצרו תנודתיות גבוהה מהרגיל. מהסיבה הזו צפויות להתפרסם הרבה שמועות על החברות השונות; שמועות על קניה של חברות, העלאות והורדות דירוג, ציוצים ועדכונים שיקפיצו או יפילו מניות להנאת הסוחרים היומיים.

לא רק חברות בודדות מושפעות מהפקיעה אלא גם מדד ה-S&P עצמו. ב-3 השנים האחרונות, פקיעת האופציות של ספטמבר סימנה שיא מקומי במדד שלאחריו ראינו תיקונים ב-S&P: ב-2012 המדד תיקן 9%, ב-2013 הוא הסתפק ב-5% וב-2014 תיקן ב-10%.

לעומת זאת, ב-2011 הפקיעה התרחשה אחרי ירידות משמעותיות במדדים, ממש כמו היום, ולכן היתה דווקא סימן לתחתית. מישהו מוכן לנחש מה יהיה הכיוון הפעם?

האם ילן מסוגלת להעלות את הריבית?

השבוע נקבל הודעות כלכליות רבות מסין, מאירופה ומארה"ב, אך גולת הכותרת של כל אלה תהיה הודעת הריבית של הפדרל רזרב ביום חמישי. רוב הסקרים מראים כעת שוויון בין מספר הכלכלנים שמעריכים כי נראה העלאת ריבית, לאלה שרואים דחיה של ההעלאה.


תזכורת: בספטמבר 2013 כל העולם הכלכלי ציפה להודעתו של בן ברננקי כי יתחיל לסיים את תכנית ההקלה הכמותית השלישית (Taper). להזכירנו בן הפתיע את כולם ולא עשה זאת. השווקים הניחו כי הוא פשוט לא מסוגל או לא רוצה לסיים את התכנית, אך זו התבררה כדחיה בלבד. ה-Taper התחיל כמה חודשים מאוחר יותר.

האם ג'נט ילן תנהג באופן דומה ותדחה את ההעלאה לדצמבר או ל-2016? תהיה אשר תהיה ההחלטה, הגרף הבא יכול לשפוך אור על התוצאות של נסיונות הריסון של הנגידים האחרונים, ועל ההשפעה של הנסיונות הללו על מדד ה-S&P:חברות מרכזיות מדווחות:


השבוע בולט בעיקר פרסום הדוחות של FedEx (סימול:FedEx) שתוכל לספק תמונת מצב על סקטור התחבורה. היא תדווח ביום רביעי לפני הפתיחה עם צפי לרווח של $2.45 למניה על הכנסות של $12.3 מיליארד.

באותו יום ממש צפויה Oracle (סימול: ORCL) לדווח לאחר המסחר רווח של $0.52 למניה על הכנסות של 8.54 מיליארד דולר. יום למחרת צפויה חברת תוכנה נוספת - Adobe (סימול: ADBE) - לדווח גם היא לאחר המסחר. הצפי עבורה הוא $0.50 למניה והכנסות של 1.21 מיליארד דולר.

אירועים כלכליים מרכזיים השבוע (שעון ישראל)

יום שלישי
12:00 - אירופה: סנטימנט כלכלי לגוש היורו (ספטמבר)
15:30 - ארה"ב: מכירות קמעונאיות (אוגוסט)
16:15 - ארה"ב: תפוקה תעשייתית (אוגוסט)

יום רביעי
15:30 - ארה"ב: מדד המחירים לצרכן (אוגוסט)
17:00 - ארה"ב: מדד שוק הדיור של NAHB (ספטמבר)
23:00 - ארה"ב: רכישות ניירות ערך אמריקנים ע"י זרים (יולי)

יום חמישי
2:30 - יפן: מאזן מסחרי
15:30 - ארה"ב: אישורי בניה
15:30 - ארה"ב: התחלות בניה
15:30 - ארה"ב: בקשות ראשונות לדמי אבטלה
21:00 - ארה"ב: החלטת הריבית של הפדרל רזרב (ספטמבר)