אקסון. תפתיע לטובה?
אקסון. תפתיע לטובה?
עצירה במדדים. אמש ניכרה העצבנות אצל סוחרי וול סטריט כאשר ברבע השעה האחרונה של המסחר ירד מדד ה-S&P בחצי אחוז וסגר את היום למעשה ללא שינוי. מי שסבל יותר מכל היה הנפט שרשם ירידה של כ-7% ושלל את העליות של שני ימי המסחר האחרונים. הסחורה עדיין נראית פגיעה ברמתה הנוכחית בעיקר לאור חוזקו של הדולר, כאשר אנליסטים רבים צופים לה ירידה נוספת לרמות ה-20 דולר לחבית.

גם ההאטה במזרח משפיעה על הביקוש למוצרי אנרגיה. האטה זו מורגשת מאוד בסין וביפן, שתיהן יפרסמו במהלך הלילה את מדד מנהלי הרכש למגזר השירותים ויתנו מושג על מצב הצרכנים. לאחר מכן, בטוקיו, ישא נאום נגיד הבנק המרכזי של יפן (קורודה),  ממנו ינסו הסוחרים להבין על תכניות אפשריות לתמריצים מוניטריים נוספים.

מניות במוקד

מי שלא הושפעה רבות מההאטה הסינית היתה חברת גוגל (GOOGL). החברה, שנסחרת כעת בשם Alphabet, פשוט מחצה את התחזיות עם מכירות גבוהות ב-25% מהצפי. המניה עלתה 4% לאחר סיום המסחר וצפויה לפתוח היום בגאפ, ככל הנראה בקרבת שיא כל הזמנים.

עוד מרוויחה גדולה מהדוחות של אתמול היתה חברת Mattel (סימבול: MAT). יצרנית הצעצועים - היכתה את תחזית הרווחים והמכירות והמניה עלתה בכ-5% לאחר סיום המסחר. היא תאתגר היום את רמת ה-28.5 דולר.

מספר חברות מרכזיות צפויות לדווח היום את תוצאותיהן. לפני המסחר תהיה זו ענקית האנרגיה אקסון מובייל (XOM), כאשר רק דבר אחד מעניין את המשקיעים בה והוא: "מה הנזק"? כולם יודעים כי מחירי האנרגיה הנוכחיים מכבידים מאוד על חברות הנפט והשאלה היא עד כמה.

אחרי המסחר יהיו אלה יאהו (YHOO), וצ'יפוטלה (CMG) שיעלו על הבמה המרכזית. האחרונה תרכז את עניין רב בעיקר בשל הפגיעה התדמיתית הקשה ממנה היא סובלת על רקע פרשת חיידקי הקולי שהתגלו במסעדותיה וגרמו לנזק בריאותי לסועדים. מה שהמשקיעים ישימו לב אליו לב יותר מכל יהיה המרווח התפעולי, שעלה במשך שנתיים מ-21% ל-28%, אז החלה הפרשה.

אירועים כלכליים מרכזיים להיום והלילה (שעון ישראל)

12:00 - אירופה: שיעור האבטלה בגוש היורו (דצמבר)
12:00 - אירופה: מדד המחירים לצרכן בגוש היורו (דצמבר)
3:45 - סין: מדד מנהלי הרכש למגזר השירותים (ינואר)
4:00 - יפן: מדד מנהלי הרכש למגזר השירותים (ינואר)
4:30 - יפן: הנגיד קורודה נואם בטוקיו