דז'ה-וו לאוגוסט? או רק אפקט ינואר?
דז'ה-וו לאוגוסט? או רק אפקט ינואר?
ירידות חדות מכות ברגעים אלה בשווקים ולסוחרים מצפה יום מרתק. התקשורת המסורתית עדיין מנסה לפענח את הסיבה לירידות, חלק מצביעים על מדד מנהלי הרכש הסיני שאיכזב, אחרים מנסים להיתלות במתיחות בין איראן לסעודיה... אך גם אלה וגם אלה טועים. ההאטה בסין נמשכת כבר זמן רב והנתון שפורסם הלילה עבור מדד מנהלי הרכש הסיני (49.2) אינו חריג בהשוואה לנתונים האחרונים. גם המתיחות בין איראן לסעודיה אינה חדשה, עימותים בין המעצמות התקיימו לכל אורך השנה האחרונה על רקע הלחימה בתימן, התפרקותה של עיראק וועידת אופ"ק האחרונה.

הסיבה ההגיונית ביותר לירידות שאנו רואים היא ככל הנראה אפקט ינואר. רבים מכירים את התופעה כעליית מחירים שמתרחשת בחודש ינואר, בעיקר במניות הקטנות. אך רבים שוכחים שקודמת לעליית המחירים דווקא ירידה במדדים מיד עם תחילת השנה הקלנדרית. השחקנים המוסדיים דואגים להחזיק מניות מסויימות עד ה-31 לדצמבר במטרה לייצר תיק החזקות שייראה אטרקטיבי עבור המשקיעים (תופעה המכונה Window Dressing) ונמנעים מלהפיל סחורה בתקופת החגים שבה מחזורי המסחר נמוכים מהרגיל והנזילות היא דלה. לאחר הירידות של ינואר, מתישהו במהלך החודש, מרימים את הסחורה שחקנים אחרים, וכך קורה שמאז 1950 נסגר חודש ינואר בתשואה חיובית בכ-60% מהשנים.

מניות במוקד

מניית FXCM ממשיכה בשלה אך לא הצליחה לסגור מעל רמת ה-$20, בה נמצאת התנגדות עוד מתחילת 2015 כזכור. הסוחרים ממתינים לראות כמה זמן הולכת המניה להתייצב במחירים אלה, כיוון שכל פריצה שלה עשוי להיות אלימה.

למסחר בכל המניות, מלאו את הטופס שמשמאל >>


חברת פצלי הגז והנפט WPX Energy (סימבול: WPX) זינקה ב-11% ביום המסחר האחרון בעקבות הודעה על מכירת נכס ב-300 מיליון דולר ויצרה על הגרף השבועי תבנית שעשויה לההצביע על שינוי כיוון. עם זאת, על אף שהמכירה מקלה את מצבה הפיננסי בטווח הקצר, לחברה עדיין חוב של כ-3 מיליארד דולר, ומצבת נכסים בעלת שווי לא פרופורציונאלי לערכם במציאות.

אירועים כלכליים מרכזיים להיום (שעון ישראל)

15:00 - אירופה: מדד המחירים לצרכן (דצמבר)
17:00 - ארה"ב: סקר הייצור (דצמבר)
17:00 - ארה"ב: הוצאה בענף הבניה (נובמבר)