הצניחה של אלקואה
הצניחה של אלקואה
יום נוסף של התאוששות בוול סטריט. לאחר שבוע הירידות שפתח את 2016, מגיע התיקון. גם אתמול פתח מדד ה-S&P בירידות אך שוב החל לטפס לאחר שעות הצהרים (שעון ניו יורק), כאשר מי שדחפו את השוק יותר מכולן היו חברות הפארמה והטכנולוגיה.

שימו לב כי היום צפויים להתרחש מספר אירועים שעשויים להשפיע רבות על מצב השוק. ב-17:30 יפורסם מלאי הנפט כאשר הסחורה נמצאת על סף שבירת ה-30 דולר לחבית. מאוחר יותר, ב-17:30 צפוי לנאום נגיד הבנק המרכזי של שיקאגו, צ'ארלס אוואנס שנמצא בצד ה"יוני" של חברי הפד (נוטה למדיניות מרחיבה), ובשעה 21:00 יפורסם ספק הבז' שעשוי להזיז את המדדים הראשיים. ספר הבז' מציג את דעתם של חברי הפד על מצב הכלכלה האמריקאית, ובכך עשוי לספק רמזים על המדיניות המוניטרית העתידית.

הלילה פורסם בסין המאזן המסחרי לחודש דצמבר. גם הפעם נצפתה ירידה בייבוא לסין כתוצאה מחולשת סקטור הנדלן, המשפיע לרעה על הביקוש לסחורות. הירידה ביבוא היא הסיבה המרכזית למחירי השפל של סחורות כמו ברזל, נחושת וסחורות תעשייתיות אחרות, ביניהן גם הנפט. עם זאת, הייצוא הסיני גדל במונחי המטבע המקומי (יואן) והביא לירידה במדד אל מתחת לרמת ה-3,000 לראשונה מאז אוגוסט, בעקבות הסיכוי להתערבות מתונה יותר מצידו של הבנק המרכזי.

מניות במוקד

אלקואה (AA) ממשיכה לצלול ואיבדה אתמול 9% משוויה, יום אחד בלבד לאחר פרסום הדוחות. אלקואה נחשבת עבור הסוחרים למניה "קטנה" (מתחת ל-10 דולר), אך מדובר בחברה מרכזית ונזילה הנסחרת בעשרות מיליוני מניות מידי יום. החברה קרסה בכ-30% תוך שלושה שבועות בלבד ונמצאת רק דולרים בודדים משפל כל הזמנים הנמצא ברמת ה-5 דולר למניה.

שימו לב! לא ניתן לבצע שורט על מניית AA דרך בתי ההשקעות, הבנקים ורוב הברוקרים, אך ניתן לעשות זאת דרך ג'נרל טרייד. לפרטים, מלאו את פרטיכם בטופס שמשמאל >>

מניה קטנה נוספת שקרסה אמש במהלך המסחר היתה אלדוראדו גולד (EGO). המניה קרסה בכ-20% אתמול לאחר שהודיעה כי עצרה את פיתוח הפרוייקטים שלה ביוון בעקבות הקשיים הרגולטוריים שיוצרים השלטונות. שליש מרזרבות הזהב של החברה נמצאות ביוון, ופירוש הדבר שמכה זו עשויה להביא להמשך הנפילות בה גם בימים הקרובים.

מניה אחת דווקא עלתה אמש לאחר סיום המסחר והיא מטלייף (MET). החברה הודיעה על כוונתה לפצל את יחידת ביטוח החיים שלה האחראית ל-20% מהרווח התפעולי, והגיבה בעליה של 6% במחיר המניה.

מניות מדווחות לפני פתיחת המסחר:
CJR, SVU

מניות מדווחות לאחר סיום המסחר:
CLC, DWI, FUL, INFY, PSG, SAW, XSR, VISI

אירועים כלכליים מרכזיים להיום והלילה (שעון ישראל)

14:00 - ארה"ב:
אישורי משכנתאות של ה-MBA (ל-8 בינואר)
15:00 - ארה"ב: הנגיד רוזנגרן נואם בבוסטון.
17:30 - ארה"ב: מלאי נפט גולמי (ל-8 בינואר)
19:30 - ארה"ב: הנגיד אוואנס נואם באייווה
21:00 - ארה"ב: הצהרת התקציב החודשית של ממשלת ארה"ב (דצמבר)
21:00 - ארה"ב: פרסום ספר הבז' של הבנק הפדרלי בארה"ב