המדד הסחיר ביותר בעולם כיום הוא מדד ה-s&p, ועבור הכלכלה האמריקאית הוא נחשב לאחד האינדיקטורים המובילים והרלוונטים ביותר. מדד ה-s&p מהווה כמעל ל-3/4 מכלל ערך השוק של כל המניות הנסחרות בבורסות בארצות הברית והינו הבסיס עבור אפיקי השקעה שונים כמו אופציות, תעודות סול וחוזים עתידיים. המדד מורכב מ-500 מניות שונות של החברות המובילות ביותר במשק האמריקאי. תכלית המדד היא לשקף בצורה בהירה ומקיפה את התנהגותו של שוק המניות בארצות הברית, כאשר הדגש ניתן על חברות שיש להן שווי שוק מאד גדול. המדד נחשב למדד מאד יציב, ואם בוחנים אותו לאורך שלושת השנים האחרונות, גם מגלים שהוא נמצא במגמת עליה תמידית ומתמשכת. הסיווג שלו מאד מחמיא, זאת מאחר והוא נחשב ככזה שכדאי לרכוש אותו, ולעתים הוא אף מסווג כקנייה חזקה. התקופה החזקה ביותר של המדד הייתה בין השנים 1995 ל-2000, בה היה ניתן לראות עליות חדות מאד במדד.

מדד ה-s&p נקרא על שם חברת המחקר שפיתחה אותו: standard & poor's. המדד כולל בתוכו 500 תאגידים שונים, כאשר רובם אמריקאים והם אלו המחזיקים בשווי השוק הגבוה ביותר. גלגולו של המדד מתחיל לפני כמעט מאה שנים, בשנת 1923, אך מאז הוא הספיק לעבור עוד מתיחות פנים רבות, עד שהוא הגיע לפורמט המוכר והנוכחי שלו המתקיים משנת 1957. מאחר והמון חברות גדולות המשפיעות על המשק האמרקיאי כלולות בו, ומאחר והוא נוגע במגוון רחב של ענפים במשק, הוא נחשב לאינדיקטור האידיאלי והמוביל בכל הקשור לשוק המניות. איך מחשבים את מחיר המדד? על פי סכימה שעושים לכל 500 החברות הכלולות במדד. המשמעות היא שבעת שישנו שינוי במחיר או בערך של מניה, הרי שהוא משפיע על המחיר של המדד בצורה יחסית.

הכירו, תנאי הסף לכניסה אל מדד ה-s&p 500

התנאי הראשון הוא להיות חלק מהמדד s&p 1500 composite. לאחר שהתנאי הזה מתקיים, ישנו תנאי נוסף: כ-50% לפחות ממניות החברה צריכות להיות מוחזקות בידי הציבור, תוך ששווי השוק של אותה חברה המבקשת להיכנס למדד חייב לעמוד על פחות 4 מיליארד דולר אמריקאי. כמו כן, על אותה החברה להציג תיעוד למסחר של לפחות כ-250,000 מניות בכל חודש לאורך ששת החודשים האחרונים. בנוסף לתנאים אלו, על החברה גם להציג דו"חות המעידים על הרווח שלה בארבעת הרבעונים האחרונים. והתנאי האחרון: החברה לא יכולה להיות בשלבים של תהליכי מיזוג או רכישה לקראת כניסתה אל המדד.

החברות הכלולות בתוך המדד

המניות שנמצאות בתוך המדד הן כמובן של חברות ציבוריות גדולות, שכולן נסחרות בבורסות אמריקאיות כדוגמת הנאסדאק והבורסה לניירות ערך בניו יורק. המדד ממוקם במקום השני אחרי מדד דאו ג'ונס, ברשימת המדדים הנצפים ביותר של המניות הגדולות בארצות הברית של אמריקה. כמו כן, המדד הינו חלק בלתי נפרד באינדקס של האינדיקטורים הגדולים והמובילים ביותר.

חלק מאותן החברות המובילות הכלולות בתוך המדד הן חברות שגם אתם מכירים היטב: HP, ברודקום, ג'ונסון אנד ג'ונסון, ג'נרל מוטורס, אינטל, וולט דיסני, מקדונל'דס, פורד מוטורס, קוקה קולה, ראלף לורן, קימברלי קלארק ועוד חברות גדולות בעלות שם.