מניות מאתרים לבד בדרך כלל, זו הגישה שמקובלת על כל מי שרוצה להתמקצע במסחר עצמאי בבורסה. אחרים יטענו שדווקא ההמלצות של אתרים כלכליים ועיתונים כאלה הן ההמלצות הכי טובות שיש משום שאי אפשר שלא להאמין לפרשני שוק ההון. אולם מי שסוחר במניות אם כמקצוע ואם כדרך חיים והעדפה אישית לחסוך בצורה כזאת, יודע שהבחירה במניות שונה בשיטתה והיא אינה כוללת כלל הישענות על הכלים הקובלים על הרוב. כדי לבחור מניות יש לעשות כמה דברים כדי לוודא שבחרתם נכון ושריינתם את עצמכם, ועדיין יהיו כאלה שיצטרכו להתמודד עם ההשלכות ולפתח חוסן נפשי.

לקבל החלטה מראש לא להיות מושפע מתנודות קצרות – החוסן הנפשי המדובר שדרוש לכל משקיע הוא חוסן לא להגיב תנודות הצפויות בשוק ההון ולמכור בזמן שפל או לקנות בזמן גאות. אלה שתי הטעויות הגדולות שעושים משקיעים גם כאשר מדובר במניות שוות לטווח ארוך. זכרו שהמניות חייבות לעשות דרך ארוכה לפעמים ולכן לא מתרגשים מגלים צפויים של תנודות.

לעקוב אחר משברים לא צפויים כדי לנצל הזדמנויות – ההמלצה הזאת אינה כוללת כמובן המלצת קנייה אלא המחשה. מניית חברת תרופות מסוימת נפלה בגלל אישור תרופה גנרית למחלה שבה טיפלה בלעדית בארה"ב, מה שמפחית מאוד את רווחי החברה. אולם אם יש לחברה כזאת בסיס איתן ועוד תרופות להציע, הרי שלא מדובר בחברה שעומדת לקרוס מהיום למחר ואולי גם לא בעוד שנה או שנתיים. כלומר, אם אתם קוראים מספיק על החברה ומאמינים בה, כאשר השערים יורדים זה הזמן להשקיע בה כדי לטפס אתה למעלה לטווח הארוך. 

חיפוש מניה מהתחום שאתם מבינים בו – אם אתם עוסקים בתחום מסוים ואתם יודעים שהבשורה הבאה תבוא מחברה מסוימת שנראה לכם שהיא עושה את הדבר הנכון, מומלץ לעקוב אחריה ולחכות להנפקה שלה כדי להשקיע בה. זה כרוך אמנם בלימוד השטח קצת לרוחב ולא רק בצורה מצומצמת, אבל ככה בדרך כלל נבנים בעלי חזון בהשקעות שידעו לזהות את הכוכב הבא.

קריאת תשקיפים – הרבה פעמים מבשרים בעיתונות הכלכלית על קריסות של חברות ומהלכים מפתיעים ומתייחסים לזה כאל הפתעה מוחלטת. אבל מי שלא מתעצל לקרוא תשקיפי חברה ודיווחים מחויבים לפי חוק לבורסה יודע שכל הסיפור היה שם קודם ורק לא טרחו לקרוא זאת. כלומר, כאשר אתם מתעניינים במניה קראו את מה שקורה בחברה ואיך מתנהלים המנהלים שלה כדי להגביר את הסיכוי שתוכלו לקלוע נכון.

לא קונים מניה של חברה שלא יודעים מה היא עושה – זה נשמע אולי מנוגד לכל העצות של קוסמי בורסה למיניהם, אבל מי שמשקיע לטווח הארוך לא מחפש קסמים. הוא מחפש מניות של חברות שהוא יודע מה הן עושות ואיפה יהיו בעוד כמה שנים. לדוגמה, מי שמבין שטלפונים סלולריים מוציאים מהשוק את המצלמות הדיגיטליות כמעט לגמרי, לא ישקיע במניה של חברת מצלמות שאינה נערכת לכך ומציעה פיתוחים שיחליפו את המוצרים שכבר לא יימכרו בתוך זמן קצר.