אדם הרוצה לעסוק בשוק ההון, רצוי שילמד את הנושא במכללה מוכרת ויכיר את הנושא מכל היבטיו. ההשקעה בבורסה יכולה להיות הצלחה גדולה שתגרוף רווחים נאים אך עם זאת הסיכון בבורסה הוא רב ומסוכן במיוחד למי שאינו בקיא בתחום, אפשר להרוויח אך גם להפסיד סכומים מכובדים בשיטת מסחר זו.

סוחר במניות אמור להיות ערני מאד למה שקורה בשטח, לקרוא בין השורות ולהבין אילו מניות יעלו בקרוב את ערכן עקב מאזנים המראים רווחיות יוצאת דופן, מכירה גדולה, רכישה של החברה או כל פעילות עסקית ייחודית בחברה שתשפיע על שוויה של כל מניה. לא כל שינוי יגרום לנסיקה בערך המניה, בהרבה מקרים קורים דברים מהותיים בחברה שלא יוצרים כל השפעה על ערך המניה.

ערכן של מניות מסוימות גם יורד, בעקבות שינויים בערך המטבע או בתנודות בשווקים בחו"ל, קשיי נזילות, מצב פוליטי, בעיות מול מתחרים וגורמים רבים נוספים.

המניות הקיימות בבורסה הישראלית הן של הגופים המוסדיים כמו קרנות פרטיות, קופות גמל וקרנות נאמנות, אגרות חוב ממשלתיות. וחברות ציבוריות העוסקות במגוון תחומים כמו בנקים, ביטוח נדל"ן ועוד.

מחיר המניה משתנה בהתאם לביצועיים העסקיים של החברה, אם מדובר בחברה שמצבה הכלכלי טוב והיא מבצעת עסקאות ייחודיות או נמכרת, ערך המניה שלה עולה, במקביל חברה הנמצאת בהפסדים, ערך המניה שלה יורד לעיתים ירידה מתונה ולעתים ירידה חדה . קשה לאמוד מראש מה יהא מצבה של אחת מהמניות יש כאן ניחוש, סיכוי וסיכון.

רוב המניות של החברות המבוססות במשק, העניקו בשנים האחרונות לסוחרים בהן, תשואות כספיות במינימום של אחוזים בודדים לאורך כל שנה.
אדם שרכש ידע בסיסי ומעוניין להשקיע בשוק המניות באמצעות הונו הפרטי, יכול לנהל זאת מהמחשב הביתי, להרכיב תיק מניות הכולל כמה סוגי מניות סולידיות וכאלה שנראות לו מניות בטוחות, ולנהל זאת באופן פסיבי. דמי הניהול נמוכים וכך המטרה היא לשמור על ערכו של כספכם וכמובן להעלות את שוויו אם ערך המניות יעלה נראית אפשרית וברת ביצוע. אפשרות נוספת היא לנהל זאת באופן אקטיבי, כלומר, לרכוש מניות ייחודיות שעליהן ביצע הסוחר מחקר ובדיקה מקיפה. גם לאחר הרכישה הוא מחויב לנהל מעקב וביקורת כל הזמן כדי לתפוס בעיתוי הנכון אפשרות לרכישת מניות נוספות ממניה שהיא במגמת עליה או לתזמן נכון את מועד מכירת מניות שהן במגמת ירידה. באופציה זו צריכים להיות כל הזמן עם היד על הדופק כדי לא להפסיד סכומי כסף נכבדים.

עוד בנושא


אפשרות נוספת היא להשקיע במניות דרך חברת השקעות שזה עיקר פעילותה, חברת ההשקעות סוחרת במניות עבור לקוחותיה. לכל אחד מהלקוחות היא מרכיבה תיק השקעות על פי העדפותיו. נציגי החברה שהם אנשי כספים מקצועיים ומנוסים בתחום המניות, נמצאים בקשר מתמיד עם הלקוחות כדי לווסת את הרכב המניות בתיק ולבצע בו שינויים על פי התנודות שלהן.

בכל שיטה שבה תחליטו לסחור במניות כדאי באופן שוטף לתהות על קנקנן של החברות שבהן אתם משקיעים. במה הן עוסקות, איך מתנהלת הפעילות העסקית שלהם, לבדוק עליהם מידע באינטרנט ולוודא שמצבם טוב ושלא נקלעו לבעיות כלכליות שונות. אם הם מפטרים עובדים או קמו להם מתחרים הנוגסים חלק גדול מנתח השוק שלהם, זה ידליק לכם נורית אדומה. כל מידע כזה הוא אקוטי, יעזור לכם בבחירת המניה הנכונה עבורכם להשקעה. גם בהמשך הדרך כל פיסת מידע תעזור לכם לגבש החלטה אם להשאיר את המניה בתיק ההשקעות שלכם או למכור אותה לאור נתונים שקיבלתם.