מה שלומכם?
בשבוע שעבר שוק המניות התחיל לאתגר אותנו יותר. השאלה האם זהו סוף השוק השורי או תיקון בלבד הכניסה אותנו במהלך דרמטי אל חודש פברואר. השבוע אתחיל לשים את המספרים הרלבנטיים למעקב ואציע מניה לימי סערה. תרתי משמע....

השבוע נתקלתי במגאזין בארונ'ס ממנו אני שואב רעיונות השקעה רבים במאמר שכותרתו: "אבי תורת ניהול תיקי השקעות מהמר על בניה מחדש."
 
הארי מרקוביץ, שהוא "אבי תורת ניהול תיק ההשקעות" קיבל ב-1990 פרס נובל על תיאוריה שפיתח בשנות ה-50. במשפט אחד (ויסלחו לי תלמידי למימון שעבורם לימוד התאוריה הזו זה קצת יותר ממשפט אחד) מרקוביץ טוען שלטובתו של כל משקיע עליו להשקיע בתיק מפוזר מאוד (בהרכב מסוים שלא אכנס אליו עכשיו) וההחלטה היחידה שהוא צריך להחליט היא כמה כסף הוא משקיע באותו תיק מפוזר הזהה לכולם.

והנה עכשיו, בגיל 90, הוא מהמר על חברות שיהנו מתהליך השיקום של נזקי סופות ההוריקן מהשנים האחרונות. על פי הדיווח, מרקוביץ כותב עכשיו את הכרך הרביעי של סדרת ספרי ההשקעות שלו ובו הוא מדבר על הפרקטיקה של שילוב מה שאנחנו יודעים במודל התיק המפוזר בעולם של אי ודאות. אחד הדברים שאנחנו יודעים הוא "שרשרת התגובות". כך למשל, אסון מוליד שיקום. ה"בשורה" לתלמידי המימון הקלאסי היא שגם מרקוביץ מגבש גישה פרקטית של שילוב בין פיזור לבין יתרון יחסי של ידע וניסיון. תיק ההשקעות שלו, על פי עדותו, כולל מניות של חברות גדולות (Large Cap) תעודות סל של מניות קטנות (הנה עוד דוגמא לשילוב בין פיזור ללקיחת סיכון) ותעודות סל שעוקבות אחרי שווקים מתפתחים.

את ההבנה שלו ביחס למניות ה"שיקום" הוא מתעל לאותו המרכיב של מניות החברות הגדולות ושם, במקום תעודת סל, הוא מחזיק שש מניות: WY, GLW, CAT, MMM, UTX, USG. אז הנה יש לנו המלצות נדירות ממרקוביץ. זו אחת הדרכים לגבש רעיונות להשקעה ומסחר. מה שנותר עכשיו הוא לבחון אותן על הגרף.כל המניות משקפות את העלייה החדה של השווקים, שתיקון ממנה החל בשבוע בעבר (אליו אתייחס בסוף). הכי קרובה לתמיכה ולפיכך, מהבחינה הטכנית, לתזמון קניה, היא USG. מדובר בחברה שמייצרת חומרי בניה. נסחרת במכפיל נחמד של 11.33 ושווי השוק שלה בינוני. על הגרף ניתן לראות שיש לה תמיכה בין 34 ל – 35 דולר כך שמה שנדרש לעשות זה לראות שהיא מסתובבת ולבחון פוזיציה. בגלל תקופת הדשדוש הממושכת של המניה, הפריצה שלה כלפי מעלה, אם תאושר על ידי תמיכה ב - 34-35 דולר, יכולה להיות סימן לפוטנציאל עליה משמעותי.

ולגבי השוק. כרגע הירידה היא בקטגוריה של תיקון. היא אפילו "רק " שלושה עגולים על תרשים ה – X ו – O של ה – S&P500, עובדה שעדיין מותירה אותה בקטגוריה של הזדמנות קניה. החיבור של הירידה של השוק לחודש פברואר, למהלך המתוח של השוק כלפי מעלה ולחשש מהעלאת ריבית (שפגע גם בזהב) יכולים ליצור עצבנות וכרגע זו ההגדרה המתאימה. עצבנות, לא שינוי מגמה. את טיבה של העצבנות נלמד השבוע. נראה לי שבתור התחלה נצפה לתמיכה מעל הממוצע ל – 50 יום. תמיכה כזו תלמד על סיכוי להמשך טיפוס. ירידה מתחת לממוצע תלמד שהמוכרים רציניים... הממוצע עומד כרגע על 2715.
ואל תשכחו להנות מהדרך ולוודא שפעילות המסחר בוול סטריט היא לטובת החיים ולא על חשבונם.

זיו סגל
---
הערה: אין הנאמר בבלוג זה מהווה תחליף ליעוץ השקעות המתחשב בצרכים ובנתונים של כל אדם. זיו סגל עשוי להחזיק בניירות הערך המוזכרים בבלוג זה עבור עצמו ו/או עבור לקוחותיו.