מה שלומכם?
לפי הכותרת, אתם מבינים שאני עדיין שואל שאלות לגבי מהותה של 2018 בכל הקשור לשווקים הפיננסיים.

הפתיחה האופטימית של חודש ינואר נחשבת, על פי הסטטיסטיקה הקלאסית של וול סטריט, לאינדיקציה חיובית לשנה. לא נתעלם ממנה. השאלה היא מה יכולים להיות מנועי הדחיפה. יכול להיות שיהיה לנו מיקס מעניין. מצד אחד סקטור הסחורות שפיגר אחרי השוק בשנים האחרונות ועכשיו מרים את הראש. מצד שני סקטור המטבעות האלטרנטיביים על ענפיו.

הזהב נחשב לסמן של סקטור הסחורות ותעודת הסל, GDX, שאנחנו עוקבים אחריה, מתנהגת יפה בתקופה האחרונה. התייחסתי אליה בהרחבה בשבוע שעבר ולכן רק אציין כי היא עדיין ברצועת הדשדוש ושווה לעקוב אחרי פריצה אפשרית למעלה באזור ה – 25.5$. למי שרוצה, יש גם גרסה ממונפת לתעודה הזו והסימבול שלה הוא NUGT.


 

סחורות
הסחורות יכולות לעלות הן בשל הצמיחה העולמית שתתבטא בסופו של דבר בגידול בביקוש אליהן והן בשל החלשות הדולר. וכאן אני מוצא את החיבור למהפכה העולמית – מהפכת המטבעות. תזכרו איזה רווחים עשינו על מהפכה קטנה יותר, מהפכת המריחואנה הרפואית. תעודת הסל אחריה אנחנו עוקבים, HMMJ הנסחרת בבורסת טורונטו, התאוששה מהר מתיקון אלים שהתרחש ביום חמישי ונפח המסחר בה ביום שישי היה קרוב ל – 4 מיליון יחידות!!! כשהתחלנו לעקוב אחריה ברמות השפל הוא היה ברמות של 100-200 אלף.
 
מטבעות דיגיטליים
מהפכת המטבעות היא לא רק שערו הספקולטיבי של הביטקוין. היא עוד סוגים שונים של מטבעות, לרבות מטבעות מקומיים, ארנקים, מסחר וסליקה וכל מה שמסביב. התעשייה הפיננסית כבר מאפשרת מסחר בחוזים על הביטקוין ומניות של חברות קשורות הפכו להיות לסחורה חמה. זה רק עניין של זמן עד שתעודת סל שלהן תיוולד ומכאן יהיה קשה לעצור את הגלגל הזה, לפחות בשלבי ההתלהבות הראשוניים שלו.

כך גם אולי מתבהר הקשר בין סחורות למטבעות דיגיטאליים. הקשר הוא היחלשותם של המטבעות המסורתיים, הפעם גם אל מול אלטרנטיבת המטבעות המתפתחת. הסולידיים קונים זהב, החדשניים קונים מטבעות דיגיטאליים. שוב, זו רק ההתחלה ואולי אני מאוד מקדים פה את המאוחר אבל אולי ההבנה הזו מכוונת אותנו למבנה התיק ל-2018.

עוד נדבר הרבה על זה. חלופות ההשקעה במהפכת המטבעות הן מגוונות, החל ממניות של חברות קטנות שמגייסות עכשיו כסף לפיתוח ודרך מניות של חברות גדולות יותר שמעריכים שיכנסו איכשהו למשחק. בין האחרונות אציין השבוע את SQ שביום שישי כבר החלה את ההתאוששות שלה ואת TWTR שטכנית נראה שמתארגנת למעבר למגמת עליה משמעותית והוזכרה כמי שעשויה להיות פלטפורמה למסחר במטבעות. אני לא אתפלא אם בהקשר הזה נראה עוד שמות של חברות מסורתיות מתחומים שונים שהמשותף להן הוא קהל לקוחות גדול. אולי זה גם יגיע ל – SBUX האהובה עלי?

מניית SQ

מניית TWTR

ומי שרוצה ללכת על סולידי (הכל יחסי כמובן), תעודת הסל IPAY מרכזת את החברות המובילות בתחום התשלומים הדיגיטליים. הן נסחרות במכפיל ממוצע של 25 (מכפיל התעודה). לא נמוך אבל בסיס לא רע לענף צומח.

אחד מהדברים שנצטרך לעקוב אחריהם הוא התגובה של ממשלות ורגולטורים. משחקי הכוחות עשויים ליצר תנודתיות רבה בתחום ובשביל לצלוח אותה צריך יהיה להתמקד בשאלה האם בכוחן של ממשלות לעצור את הסחף או שבסופו של דבר, סחף המטבעות האלטרנטיביים ישנה את חוקי המשחק. נראה לי שמכיוון שמדובר בכסף, יש כאן פוטנציאל למהפכה גדולה יותר ממהפכת הרשתות החברתיות. בכל מקרה יהיה לנו מעניין. רק חשוב שתדעו גם לשמור על הכסף שלכם ולבנות תיק מניות מאוזן, שמתאים לרוח המהפכה אבל לא מהווה הימור ספקולטיבי עליה. ישנם מספיק רעיונות עם עוגן כלכלי (סחורות אמרנו?) שמאפשרים תיק מאוזן וחכם.

ואל תשכחו להנות מהדרך ולוודא שפעילות המסחר בוול סטריט היא לטובת החיים ולא על חשבונם.

זיו סגל
---
הערה: אין הנאמר בבלוג זה מהווה תחליף ליעוץ השקעות המתחשב בצרכים ובנתונים של כל אדם. זיו סגל עשוי להחזיק בניירות הערך המוזכרים בבלוג זה עבור עצמו ו/או עבור לקוחותיו.