מה שלומכם?

שוק המניות בארה"ב הפגין קצת עצבנות השבוע ולמרות שהיא לא ניכרת באופן משמעותי בשורה התחתונה של מדדי המניות - ניתן לראות עליה של ה – VIX, מדד הפחד אשר מבוסס על סטיות התקן שמגלמות האופציות. הוא עלה כ-25% משפל של 9 ל – 11.29.

זה קורה כשאנחנו נמצאים בחודש נובמבר, הראשון מבין שלושת החודשים נובמבר – דצמבר – ינואר הנחשבים לחודשים הטובים של השנה. בחמש השנים האחרונות ה – S&P500 עלה בחודש נובמבר. בעשר השנים האחרונות, מאז 2008, הוא עלה בשבע מתוך העשר.

אז מצד אחד קל להניח שהמסיבה תימשך לפחות עד תחילת ינואר ושצריך, שוב, להתעלם מאיתותי האזהרה שכל התחשבות בהם עלתה כסף בשנים האחרונות.


אתם יודעים שחודש ינואר וביחוד הימים הראשונים שלו נחשבים אינדיקציה להלך הרוח לכל השנה. כלומר אם ינואר חיובי, זה סימן טוב לשנה ולהיפך. אז יכול להיות שחכם יותר יהיה להיערך לחודש ינואר שלילי ולשנה שלילית? האם זה מה שאומר לנו ה – VIX?

בואו נניח לרגע לרעיון בצד. נחזור אליו בסוף. אני רוצה לעבור אתכם להתבוננות על התגלגלותו של רעיון. התרחיש הזה צץ לי כשניסיתי להבין את השוק. אחרי שהוא צץ הוא כבר נראה לי ממש טוב. "הנה, ככה אני אנצח את השוק." כולם יחשבו שיהיו עליות בינואר ואני ארוויח מהירידות שבפועל יהיו. כשיש תרחיש, וביחוד כששמים עליו  כסף, התודעה שלנו מטפחת אותו וחוסמת כל מידע שעשוי לערער אותו כי איתו היא מערערת את האגו שלנו. זכרו כמה פעמים "מר שוק" עשה בית ספר לתרחישים שלנו. התרחישים שלנו, שעבורנו הם פאר היצירה והניסיון, הם עבור השוק גרגר של מחשבה שעפה ברוח.


אז מה עושים? מנסים

הרעיון הנ"ל מסתובב אצלי כבר שבוע ואני חושב שיש בו משהו. דרך אפשרית לנסות היא לקנות קצת אופציות PUT דווקא לינואר ואולי גם לסוף דצמבר שהוא סטטיסטית חודש פחות טוב. יכול להיות שאפשר להגדיל את פוזיציות ה – PUT בהדרגה אל תוך חודש נובמבר. ואז... בודקים! אם השוק הולך בכיוון שלנו, מגדילים פוזיציות בכיוון ירידות, באמצעים השונים העומדים לרשותנו. ואם הוא לא הולך בכיוון שלנו, קודם כל זוכרים שלמעשה זה אנחנו שלא בכיוון שלו ואז, מחשבים תרחיש מחדש.

ואל תשכחו להנות מהדרך ולוודא שפעילות המסחר בוול סטריט היא לטובת החיים ולא על חשבונם.

זיו סגל

הערה: אין הנאמר בבלוג זה מהווה תחליף ליעוץ השקעות המתחשב בצרכים ובנתונים של כל אדם. זיו סגל עשוי להחזיק בניירות הערך המוזכרים בבלוג זה עבור עצמו ו/או עבור לקוחותיו.