מה שלומכם?

שני ימי המסחר האחרונים של השבוע החולף יכולים להסתכם בשתי אבחנות:

1. הטענה הטכנית שמגמה נמשכת כל עוד אין הוכחה אחרת - רלוונטית. לא משנה מה אומרים/חושבים/מפרשנים, בינתיים מדדי המניות ממשיכים לעלות.

2. מידת העצבנות עולה והשאלה מתי המגמה הזו תסתיים, כולל השאלה מתי לצאת ו/או לתפוס גל יורד לא מרפה.
הוכחה למידת העצבנות ניתן לראות בשני הגרפים שמצורפים כאן. האחד הוא המסחר התוך יומי ב – S&P500 שלפחות עבורי נתן ביום חמישי את התחושה שהנה זה (ירידות שערים) קורה (אחרי שתבנית הזחילה למעלה נשברה) והשני הוא המסחר העצבני ב – VIX, הנקרא מדד הפחד, או אם תרצו בשם נקי יותר, מדד התנודתיות הצפויה על פי האופציות או מדד פרמיית הסיכון.

S&P500


מדד ה-VIX

מנטאלית, זכרו שמתח ועצבנות זה לא משהו שהשוק חווה, רק אנחנו חווים את זה. כלומר את הצד הפיזי – רגשי של חווית השוק כדאי למצוא דרכים לנטרל או על ידי מדיטציית מיינדפולנס (אנצל בעתיד שבוע רגוע בשביל לתת כמה תרגילים) או על ידי כתיבת כל התחושות ושימת לב לזה שהן לא אלו שלוחצות על מקש ה"קניה" / "מכירה" / שלנו. כך גם ביחס לתחושת האכזבה שיש לנו, ויש לי כזו השבוע, כתוצאה ממהלכים לא מוצלחים. צריך לנקות את השולחן המנטאלי.
אסטרטגית, אני סבור שזהירות צריכה להינקט. אם באמצעות הגדלת המזומן, או הגנה באמצעות אופציות PUT. נכון שהשוק יכול לעלות חזק כתוצאה מהצטרפותם של ההמונים לשוק (אחרי שלקח להם 10 שנים להשתכנע) אבל הוא גם יכול לרדת חזק כפי שהתנודתיות הגדלה אולי רומזת.

אסטרטגית אני גם סבור שהקו שמנחה אותנו כאן שכולל: שווקים מתעוררים (ראו גרף מצורף של EEM, תעודת הסל של השווקים המתעוררים וגרף העוצמה שלה ביחס למדדי וול סטריט) תחבורה, תעשייה כבדה וסחורות הוא קו שאפשר להמשיך בו.
 


תעודת הסל -EEM

אל הקו הנ"ל ניתן להוסיף עוד קו והוא מניות שמסתובבות למעלה אחרי מהלך ירידה. IBM הייתה דוגמא מוצלחת השבוע אבל צריך להיזהר כי GE למשל היתה דוגמא פחות מוצלחת בשבועות האחרונים. הדרך שלי היא לנסות פוזיציות חדשות עם שליש מהכסף המיועד, להגדיל את מה שעובד ולמכור את מה שמתחיל להפסיד. כך אני נותן לשוק לכוון אותי. השבוע שמתי עיין על HOG, JBLU (תעופה) ו-DNKN (אינה מקרה של מניה שירדה הרבה אלה של מניה שתוספת מומנטום).
שימו לב למניות אחרות דומות מפוסטים קודמים כמו X "שלנו" שפרצה כלפי מעלה את הממוצע ל – 200 יום.

ואל תשכחו להנות מהדרך ולוודא שפעילות המסחר בוול סטריט היא לטובת החיים ולא על חשבונם.
זיו סגל

---
הערה: אין הנאמר בבלוג זה מהווה תחליף ליעוץ השקעות המתחשב בצרכים ובנתונים של כל אדם. זיו סגל עשוי להחזיק בניירות הערך המוזכרים בבלוג זה עבור עצמו ו/או עבור לקוחותיו.