צאו מטווח הרדאר
מה שלומכם?
מקווה ששני הפוסטים האחרונים נתנו לכם מוטיבציה וכיוונים להעמקת ההתבוננות וההבנה של החלק שלכם בתוצאות המסחר. זכרו שמטרת הסוחר היא:
1. להרוויח.
2. להרוויח יותר מהממוצע (שהרי את הממוצע ניתן להשיג באמצעות השקעה פאסיבית בתעודות סל).
3. להרוויח על חשבון אחרים שכן השקעות זה משחק סכום אפס.

אתם קונים או מוכרים מניה ממישהו שעושה בדיוק ההיפך מכם וחושב שאתם טועים. זכרו את שלושת הדברים האלו ובדקו בכל פעם שאתם מבטאים את המתכון הייחודי שלכם להשקעות ולא סתם מגיבים לחדשות או התרחשויות באופן אוטומטי כמו ההמון. נמשיך לדבר על זה במועדון ההשקעות שלנו שנפתח ביום שלישי הקרוב ב – 18:00.

השבוע אתייחס למצב השוק. המדדים בשיא, הויקס בשפל, לכאורה הכל כרגיל. פרט לעובדות ש: השוק מאוד מתוח למעלה, ה- S&P500 נמצא על גבול עליון של שרוול מגמה עולה, ה-VIX נמצא על רמת תמיכה, בין המניות והסקטורים יש שונות גבוהה, מדד אחוז המניות השוריות – BPI נמצא במצב דובי (זה אומר שיותר ויותר מניות עוברות למגמת ירידה מהבחינה הטכנית) וחודש אוקטובר, שיש לו השפעה פסיכולוגית שלילית, נמצא בפתח.

האוטומט המחשבתי אומר "להיזהר". אבל אמרנו שאנחנו לא על אוטומט. לכן בואו נאמר: יש לעדכן את אפיון מערך ההזדמנויות. אולי להתחיל להיערך לפוזיציה רווחית משוק יורד, אולי לחפש מניות שהן מחוץ לרדאר, ואולי להישאר לסיבוב נוסף במניות הזהב.
לגבי ה- S&P500, נראה לי צריך לשים לב ל-2480-2477. מהלך מתחת לאזור הזה יהיה סימן לירידה לכיוון 2450. ירידה מתחת ל – 2450 תהיה סימן דובי מאוד.

לגבי מניות הזהב
GDX קיבלה תמיכה יפה מעל אזור הממוצעים הארוכים, סביב 22.9 ואמורה לחזור לעלות. מהלך מעל 24 יהיה סימן חיובי.
ולגבי מניות, הזכרתי כבר את GE שהתאוששה יפה מגלישה למטה. דוגמא נוספת היא מניית IBM שחצתה לאחרונה ממוצע של 50 יום כלפי מעלה ונראה שבונה היפוך מגמה לעליה.
זכרו שחלק גדול מהמשקיעים מתעסק בשאלה האם זו הזדמנות לקנות את מניות ה – FANG (פייסבוק, אמזון, נטפליקס וגוגל) שנחלשו ומשקשקים מפחד עם האחזקות שלהם. ראיתי שהמונח FANG נהיה כה נדוש שכבר מגדירים את ה " FANG" היפניות, הסיניות וכו'. אני חושב שאפשר להניח להתעסקות הזו בצד (לדעתי אמזון כרגע בכיוון היותר ברור למטה וגוגל: GOOG מעניינת להחזקה אם מחזיקה מעל 905). זכרו שהיתרון שלנו יהיה בדברים שהם לא במרכז הכותרות ותשומת הלב. נמשיך במפגש המועדון ביום שלישי ובפוסט בשבוע הבא.
מועדון המאה: מתחילים השבוע, יום שלישי ב – 18:00
אחרי שהשקנו את הבלוג הזה, לפני כשלושה חודשים, נממש השבוע שלב נוסף בתוכנית ארוכת הטווח שלנו ונפתח את מועדון המשקיעים.
מועדון המשקיעים מכוון אולי למשפט: "עצמאי זה לא לבד". מצד אחד, אנחנו רוצים להיות משקיעים עצמאיים, גם במחשבתנו וגם באורח חיינו. מצד שני, חשוב שתהיה מסגרת מקצועית, בית, אליו נוכל לבוא, ללמוד נושאים חדשים, להציף קשיים מחיינו כמשקיעים עצמאיים ולבחון אפשרויות להתגבר עליהם, לפתח מיומנויות אישיות, להרחיב ולהעמיק את נקודת המבט על השווקים ותמונת המציאות ולקבל אנרגיה להמשך העבודה בבית.
חשוב שתהיה מסגרת שתעזור לכל אחד להבין טוב יותר את הדברים הטובים והפחות טובים באסטרטגיית המסחר שלו ולוודא שרעיונות נבחנים על פי כללים שנקבעו ולא נשלטים על ידי הטיות מנטאליות. חשוב שתהיה מסגרת שתעזור לכל אחד להשתפר, תעגן את השיפור ותציע דרכים חדשות.
אני עוסק בניהול השקעות, אימון משקיעים וסוחרים על ידי כתיבה וסדנאות, הוראה אקדמית של ניהול השקעות ואימון ופיתוח מיומנויות מנטאליות כבר כ-25 שנים. השליחות שלי היא לעזור לכל מי שרוצה לקחת אחריות על ההתנהלות הפיננסית שלו ובמסגרת זו לנהל השקעות באופן עצמאי. אני חושב שיתרון בשוק ההון יושג רק על ידי שילוב בין הבנת שוק ומניות, הכרת וטיפוח היתרון האישי של כל אחד ופיתוח מיומנויות מנטאליות.

מה נעשה במועדון?
המועדון כולל מפגש חודשי אחד בכיתה של כשעתיים וכרבע ומפגשים שבועיים מקוונים של כארבעים וחמש דקות.
אתחיל דווקא במה לא נעשה במועדון. לא נמליץ על מניות, לא נכתיב תחזית שוק, לא נבטיח הבטחות וגם לא נמכור נוסחאות להצלחה.

במפגשים החודשיים נעשה שלושה דברים (בתור התחלה...):
1. נלטש את הבנת השוק וההזדמנויות בו על ידי שיחת שוק, הצגת גרפים, הארת התמונה מזוויות שונות תוך תרומה הדדית של המשתתפים וחשיבה על תרחישים עתידיים. כך תהיה לנו מסגרת שאנחנו חוזרים אליה שוב ושוב, לבדוק את עצמנו ולהשתפר.
2. לימוד ותרגול כלים מתחום המיומנויות המנטאליות, ניתוח טכני וניתוח שווקים והשקעות. כך נרחיב את בסיס הידע, נפתח מיומנויות ונתפתח כמשקיעים עצמאיים.
3. נתייחס לשאלות ודילמות שיועלו על ידי המשתתפים ונתרום תרומה הדדית אחד לשני.

בשיחות השבועיות נתייחס לנושאים שעלו במפגש החודשי בהקשר להתנסויות בזמן אמת ונקיים שיחה על בעיות והזדמנויות שוטפות.

מזכיר שוב שבמפגשים לא יינתן ייעוץ השקעות, לא ינתנו "טיפים" ולא עצות מסחר. כל אלו לא שייכים לעולם של משקיע עצמאי. למפגשים נגיע בשביל להתאמן, לקבל פידבק, ללמוד דברים חדשים, לבחון כיוונים שלא חשבנו עליהם ולחזור אל שולחן המסחר העצמאי שלנו.
נתראה!

ואל תשכחו להנות מהדרך ולוודא שפעילות המסחר בוול סטריט היא לטובת החיים ולא על חשבונם.
גמר חתימה טובה
זיו סגל

-----
הערה: אין הנאמר בבלוג זה מהווה תחליף ליעוץ השקעות המתחשב בצרכים ובנתונים של כל אדם. זיו סגל עשוי להחזיק בניירות הערך המוזכרים בבלוג זה עבור עצמו ו/או עבור לקוחותיו.