בפוסט הקודם, שבו כנראה קצת העמסתם עליכם הרבה חשיבה ומחשבות, נתתי לכם כמה שאלות ספתח למה שמכונה: הכרות עצמית.

נשענתי על אמירתו של ג'ים רוג'רס, מנהל ההשקעות המצליח, המוחצן והמרואין תדיר שאמר: "אתה חייב להכיר את עצמך אם אתה רוצה להשיג משהו בחיים".

שתי השאלות, איך אנחנו מכירים את עצמנו ולמה זה עובד, הן שאלות שארוכה הדרך לתשובה עליהן. מערכת היחסים שלנו כאן תכלול עבודה הדרגתית בשני הערוצים האלו במקביל להתנהלות מול השוק (בזמן פרסום הפוסט הזה וגם הקודם אני נמצא בחופשה ולכן אין בהם התייחסות לשוק).


 

אני רוצה להמשיך היום, ומבטיח לא להאריך יותר מדי, בציטוט של ויקטור פרנקל שאת ספרו: האדם מחפש משמעות בוודאי קראתם (מומלץ). משפט אחד שאמר פרנקל הוא חבר טוב לציטוט של רוג'רס. המשפט אומר: בין גירוי לתגובה יש חלל. בחלל הזה נמצא החופש שלנו והכוח שלנו לבחור את התגובה. בתגובה תלויים הצמיחה שלנו והאושר שלנו."

בואו נראה מה זה אומר ביחס למסחר בבורסה ואיך זה מתחבר להכרות עצמית. מחקרים מראים שרוב הסוחרים מגיבים לשוק ולא פועלים על פי התוכנית שלהם. כלומר אם הם רואים עליות שערים הם קונים, רואים ירידות שערים הם מוכרים. כמובן שיש גרעין שהוא זה שמכתיב את הכיוון כי אי אפשר שכולם יגיבו אבל אם אתם רוצים תחשבו על עדר עזים או כבשים. יש אחת עם פעמון וכשהיא זזה, כל העדר זז. איך לאתר את זו עם הפעמון? זה כבר לפעם אחרת.

בואו נניח, בלי לפגוע באף אחד, שאנחנו הרוב. כלומר למרות שאנחנו מאמינים שאנחנו פועלים מתוך ידע, מחשבה, הגיון וניסיון, בפועל אנחנו עובדים על אוטומט תת מודע.
על פי פרנקל, בואו נתחיל ליצר את ההפרדה. כלומר, אם אנחנו רוצים לפעול עכשיו (!) כתגובה לגירוי טכני, בואו ניצר הפרדה מלאכותית. לספור עד 10 בתור התחלה (עדיף בעיניים עצומות ועדיף תוך נשימות עמוקות וארוכות) ואפילו ליצר הפרדה גדולה יותר אלא אם אתם סוחרים יומיים הפועלים בתדירות גבוהה.
 
בזמן ההפרדה הגדולה יותר, תפתחו את היומן שכבר רכשתם בעקבות הפוסט הקודם ותכתבו:
1. איזה תחושה יש לי עכשיו בגוף? כן כן, רוב פעולות המסחר שלנו הן אוטומט לתחושת פיזיות שנתוני הבורסה מיצרים אצלנו. בהמשך נלמד לחקור את התחושות האלו.
2. איזה רגשות עולים עכשיו?
3. איזה מחשבות עולות עכשיו?
4. על פי איזה תבניות אני מנתח את השוק ורוצה לפעול?
לעשות את ארבע החקירות האלו כבר לקח זמן ויצרתם הפרדה. עכשיו תקראו את מה שכתבתם. אתם קוראים את תודעתכם לדעת ומסתכלים על עצמכם. נראה לכם תומך בהחלטת המסחר? חזרו לגרף ואם זה עדיין רלבנטי, תפעלו. הרעיון נראה לכם פחות טוב עכשיו? הנה עברתם ממצב של אוטומט למצב של בחירה.

התשוקה לרווח ממסחר היא תשוקה לחיים של חופש. בשביל זה אנחנו צריכים קודם כל ללמוד לפעול מתוך חופש. אחר כך גם נצטרך ללמוד להנות מהחופש. שבוע הבא אחזור מהחופשה ואתייחס מן הסתם גם לשוק.

ואל תשכחו להנות מהדרך ולוודא שפעילות המסחר בוול סטריט היא לטובת החיים ולא על חשבונם.
להתראות בשבוע הבא ושנה טובה!!

זיו סגל
-----
הערה: אין הנאמר בבלוג זה מהווה תחליף ליעוץ השקעות המתחשב בצרכים ובנתונים של כל אדם. זיו סגל עשוי להחזיק בניירות הערך המוזכרים בבלוג זה עבור עצמו ו/או עבור לקוחותיו.