ה– S&P500 נסחר בשבוע שעבר בתחום צר מאוד ולא במקרה, בכל הקשור לניתוח הטכני. המצב המנטאלי של השוק מצוי על חבל דק. בפרספקטיבה ארוכת הטווח, קפיץ עליות השערים נמתח וכך גם המתח בין אלו שחושבים עליות לנצח לבין אלו שחושבים שהראשונים הם שוטים ואת הכסף ניתן יהיה להרוויח מאיוולתם.

בפרספקטיבה קצרת טווח, המתח הוא בין התנגדות הממוצע הנע ל – 50 יום באזור ה – 2450 לתמיכת הממוצע הנע ל-89 יום, ממוצע באמצעותו אני עוקב אחרי מגמות לטווח הבינוני - ארוך, ב – 2430 בערך.
SPY


זה גם הסיפור לשבוע הקרוב שכן המדד לא יוכל להיסחר לנצח ברצועה כל כך צרה. תיאורטית, במצב הנוכחי של השוק, למהלך ירידות יכולה להיות משמעות רווחית הרבה יותר למי שיתפוס אותו מאשר למהלך עליות שכן השוק כבר מתוח למעלה. זה אומר שאסטרטגית, לחזות ירידות, לסחור בירידות ולהיות צודק זה כרגע השילוב המנצח.

חלק מכם בוודאי שמחים מהמסקנה הזו וחלק מכם מבטלים אותה או חשים אי נוחות ממנה. זה כמובן תלוי בדעה שלכם ובפוזיציה שלכם, שבדרך כלל מסתנכרנות ביחד.

 

זכרו שמה שאתם חושבים על השוק הוא בסך הכל השלכה של תודעתכם. כל אחד מאיתנו הוא מרכיב אחד קטן במוח הקולקטיבי שנקרא שוק ולמרות שנדמה לנו שדעתנו שווה ונחשבת, היא בסך הכל אוסף מעורבב של תפיסות, רגשות ומחשבות אישיות שאין לו ולשוק שום דבר למעט השפעה קטנה על התנהגותו.


השאלה שצריכה להישאל היא מה עושים בכל מקרה. אם הניתוח הטכני הנ"ל (אסטרטגית הירידה) נראה לכם הגיוני על פי סט פרמטרים קבוע שאתם עובדים איתו, אז איזה שהיא אסטרטגיית שורט מתחת ל – 2450, או לפחות אסטרטגיה ניטרלית מתבקשת. ניתן לנסות להגן עליה מעל 2460. אם אתם רואים תמונה אחרת, אז קודם כל הנה לכם דוגמא לכך שהשוק הוא השלכה של התודעה. נצלו את התרחיש המוצג כאן בשביל לאתגר את תמונתכם. האם אתם רואים את התמונה המלאה? האם אתם חושבים מתוך הפוזיציה ואולי אפילו מתוך התוצאה שלה? כלומר האם כבר החלטתם מה לעשות עם הכסף והשוק "רק" צריך לזוז בכיוון שלכם ולהגשים חלומות? אם אחרי הבדיקה אתם עדיין דבקים במחשבה שהשוק יעלה, העובדה שעימתם אותה עם מחשבה אחרת, בדקתם אותה, עברתם על הנחות היסוד שלה ועדיין אתם מחזיקים בה, תיתן לכם ביטחון לא להיבהל מכל יום של ירידה.
אז האם תשמחו או תיבהלו מירידות השבוע? זה כמובן תלוי בפוזיציה שלכם ובהתנהגות השוק. זכרו תמיד שהשוק לא יודע את הפוזיציה שלכם כך שאף פעם זה לא אישי.
בשבוע שעבר התחלתי להתייחס לתעודת מניות הזהב GDX. כדאי השבוע לעקוב, הן ביחס אליה ובהקשר השוק, אחרי תעודת הזהב עצמו GLD. מהלך מעל 123 יחשב פריצת התנגדות עם משמעויות לעליה יפה בהמשך. תמיכה באזור 119.4.

ואל תשכחו להינות מהדרך ולוודא שפעילות המסחר בוול סטריט היא לטובת החיים ולא על חשבונם.
להתראות בשבוע הבא
זיו סגל

.....
הערה: אין הנאמר בבלוג זה מהווה תחליף ליעוץ השקעות המתחשב בצרכים ובנתונים של כל אדם. זיו סגל עשוי להחזיק בניירות הערך המוזכרים בבלוג זה עבור עצמו ו/או עבור לקוחותיו.