תוכנת מסחר הינה הבסיס לכל סוחר ומהווה את כלי העבודה העיקרי שלו. בדיוק כמו שלרץ מרתון כלי העבודה החשוב ביותר לניצחון הינם הנעליים. מרגע שבחרנו להיות סוחרים הפכנו להיות אצנים לכל דבר באולימפיאדה של רצים מקצוענים ולכן חשוב שתוכנת המסחר תהיה מותאמת לצרכים שלנו. אז מה באמת חשוב שתוכנת המסחר שלנו תכלול?

1. פשטות

חישבו עליכם נוהגים ברכב בכביש מהיר ועליכם לקחת החלטות בשבריר שנייה. האם תרצו רכב מורכב עם מיטב הגאדג'טים אך מתוחכם לתפעול או שמא תרצו רכב פשוט שיאפשר לכם להגיב בקלות בכל רגע ולכל סיטואציה ע"י לחיצה פשוטה על הגז או הברקס?

כך גם תוכנת מסחר ככל שהיא פשוטה יותר כך גם יהיה לכם יותר קל לתפעל אותה. אין טעם לחפש צעצועי תוכנה מיותרים, בזמן שסוחר מקצוען זקוק באמת לשליטה מלאה, מהירות וזריזות תגובה, אחרי הכל ההחלטות האמיתיות במסחר מסתכמות ב 2 כפתורים בלבד BUY ו SELL.

2. סורקים ותצוגה נוחה

מצד אחד מומלץ שתוכנת המסחר תהיה פשוטה ויעילה לתפעול אך מצד שני כדאי שיהיו לה כלים מתקדמים שיסייעו לכם בזמן המסחר.

סורקים - כסוחר מרובה משימות יתרון הנוחות והפשטות הוא חלק עיקרי מההכנה ליום מסחר. מומלץ שהכל יהיה נגיש וזמין באותו מקום. ולכן סורקי התוכנה צריכים לשרת את האסטרטגיה בה אתם סוחרים. אין טעם לקפוץ מאתר לאתר ולחפש מניות כי גם ככה לפנייך עוד עבודה של סריקה, ניתוח, סינון עד למציאת המניות איתם תפתחו את יום המסחר שלכם. לכן וודאו כי סורקי התוכנה יוכלו לסייע לכם בצורה המיטבית לסינון המניות לפי אסטרטגיית המסחר שקבעתם לעצמכם.

תצוגה גרפית נוחה - וודאו כי התוכנה כוללת מערכת גרפים נוחה עם כלי עזר למסחר (כגון: אינדיקטורים שונים/ ממוצעים נעים/ VWAP ועוד) כמו גם היכולת להציג בו זמנית מספר גרפים על פני מסכים שונים.

חשוב מאוד שהתוכנה תאפשר לכם לשמור את התצורה הנוחה לכם ויזואלית, כך שתיפתחו אותה ביום המסחר הבא ההגדרות ישמרו!

3. שורט

במסחר בבורסה אנו סוחרים בשוק תנודתי פעם מעל ופעם מטה. סוחר מקצוען חייב את הכלים הטובים ביותר כדי לנצל תנודות קיצוניות בשוק. לכן חשוב לוודא כי תוכנת המסחר שלך כוללת את האפשרות לבצע שורט. מהו שורט? מסחר בחסר המאפשר לך להרוויח מירידת מחירים. כך שבמידה וחברה מתרסקת (הסתכלו על הפלאפון שלכם.. זוכרים את BlackBerry?) או למשל במשבר של 2008 כאשר השוק התרסק ב- 50% לסוחרים עם האופציה לשורט בתוכנה היו הזדמנויות פנטסטיות לעשות כסף.

4. לבל 2

רוב תוכנות המסחר מספקות מידע חינמי ברמה של לבל 1. כלומר את מחיר העסקה האחרונה, מחיר פתיחה, סגירה, מחזור יומי, הצעת מחיר של קונה ומוכר ראשון (BID ו ASK).
אך יש תוכנות מסחר הכוללות גם מידע מסוג לבל 2 (ללא עלות נוספת). המספק למעשה זווית ראיה רחבה ועמוקה יותר על השוק, תצוגה של יתר הקונים והמוכרים הממתינים בספר הפקודות של הבורסה וכמות המניות אותה הם מעוניינים לקנות או למכור. זהו יתרון אדיר לסוחר כיוון שניתן לראות קונים ומוכרים גדולים ובכך להעריך את המשך תנועת המניה.

5. אפליקציה במוביל

אנו חיים בתוך עידן של עומס ולחץ בין עבודה, למשפחה ולמסחר ולכן לא תמיד נהיה זמינים למסחר מול המחשב לכן חשוב שלתוכנת המסחר תהיה גם אפליקציה טלפונית. כך שבמידה ונתת פקודת קנייה ואינך מול המחשב תוכל בפשטות לעקוב אחר העסקה מהמובייל ולבצע פעולה פשוטה של מכירה באפליקציה מכל מקום ללא צורך במחשב.

בתוך המירוץ הזה של מסחר דאג לאבזר את עצמך נכון. על מנת שלא תמצא את עצמך רץ במגפיים בזמן שכל השאר רצים עם נעלי נייק. בחר בפשטות ובחוכמה את מערכת המסחר שתשרת הכי נכון את הצרכים שלך. לא תמיד נעליים עם שרוכים הנשרכים אוטומטית כמו בחזרה לעתיד הם הפתרון המתאים ביותר. לעיתים דווקא הפשטות, האמינות והיעילות הם הטובים ביותר.