קחו לכם דקה והציצו בשלושת גרפים הבאים:

מחיר מניית Shake Shack) SHAK):

(140% ב-3 חודשים)

דם חדש בוולסטריטמחיר מניית GoPro) GPRO):


(250% ב-4 חודשים)

דם חדש בוולסטריטמחיר מניית Spark Therapeutics) ONCE):

(92% תוך חודש אחד בלבד)

דם חדש בוולסטריט


אלה הן דוגמאות בודדות למניות שהונפקו בשנתיים החולפות. מהמספרים שלפנינו אנחנו כבר יכולים להסיק שתי מסקנות עיקריות על מניות לאחר הנפקה: הן זזות הרבה, והן זזות מהר.

נוכל לסייע לכם בעת מסחר בהנפקות, צרו עמנו קשר לפרטים נוספים

קצת על הנפקות

כמעט כל חברה פרטית שצומחת מהר מאוד מגיעה ליום בו הצמיחה המהירה שלה דורשת מימון רב ממה שהיא מסוגלת לגייס ממשקיעים פרטיים. בשלב הזה סביר להניח שהחברה תשקול להנפיק את עצמה באחת הבורסות. לפעמים מדובר בחברה שכבר היום מונפקת באחת הבורסות בעולם ורוצה להנפיק בבורסה גדולה יותר, אבל לרוב כאשר מדברים על "הנפקה" (IPO - Initial Public Offering) הכוונה היא להנפקה ראשונית, כלומר, חברה פרטית שמנפיקה את מניותיה לציבור בפעם הראשונה.

מכיוון שמטרת ההנפקה היא לגייס כמה שיותר כסף, רוב החברות מפנטזות על הנפקה בארה"ב. שם נמצא הכסף הגדול. זו הסיבה שהמגמה שהולכת וגוברת בשנים האחרונות היא הגידול המהיר במספר ההנפקות בארה”ב. אם למשל בשנת 2009 גוייסו22 מיליארד דולר בהנפקות בארה"ב, אז עד שנת 2012 כבר כמעט והוכפלה הכמות עם כ-42 מיליארד דולר שגוייסו באותה השנה. שנתיים מאוחר יותר כבר הוכפל קצב הגיוסים ועמד על כ-85 מיליארד. 


יתרונות המסחר בהנפקות 

כמו שראינו קודם לכן, התנודתיות שמתרחשת בעת ההנפקות היא גבוהה מאוד. התנודתיות נובעת מכמה סיבות; ראשית, כיוון שברגע ההנפקה אין למחיר המניה שום היסטוריה. אחת מהנחות היסוד של הניתוח הטכני היא שמחירים נעים במגמות. אם אין מגמה, קשה "לנתח”. במצב כזה המחיר נכנס לתקופה שבו הוא "מחפש" את שיווי המשקל בין מוכרים לקונים שסביבו הוא יתייצב. אלמנט נוסף שתורם לספקולציה הוא שפעמים רבות ישנם תנאים, כמו איסורים על בעלי עניין למכור את המניות שהונפקו להם, לפחות בחודשים הראשונים שלאחר ההנפקה. תוסיפו לכך את העובדה שהתקשורת מייצרת עניין ומלבה את הפעילות מצד הציבור ומה שתקבלו הוא מצב זמני של "חוסר איזון".

"חוסר האיזון" הזה מייצר תנודות חדות ופוטנציאל לרווחים מהירים מהרגיל עבור הסוחרים. די להסתכל על מניית פייסבוק כדוגמא. זמן קצר בלבד לאחר ההנפקה היא עמדה על $18 למניה. שנה וחצי לאחר מכן כבר נסחרה 300% גבוה יותר. כלומר, סוחר יכול היה לייצר רווח של 30% עבור תיק שלם בעזרת השקעה של 10% בלבד מהתיק.

איך לסחור הנפקות

כפי שראיתם בגרפים הקודמים, חלק גדול מהמניות עשויות ליפול מיד עם הנפקתן. אחד היתרונות המשמעותיים ביותר שג'נרל טרייד מאפשרת היא את היכולת לבצע שורט על מניות בעת הנפקתן (מי ששכח, מוזמן לקרוא מהו השורט).  לא רק שברוקרים מתקשים או שלא מסוגלים לאפשר שורט, בחלק מהברוקרים מתקיימת חוסר יציבות קבועה בזמן הנפקות, כזו שלא מתקיימת בג'נרל טרייד, בה ניתן לקבל כל כמות של סחורה.