בשבוע שעבר קרסו מדדי המניות בפתאומיות. הצבעת הברקזיט תפסה את הסוחרים בהפתעה, מניות רבות מחקו 10% ויותר מערכן, והנפילות שבו להזכיר למשקיעים עד כמה חשובה לעיתים החזקה בנכסים פיננסים המספקים גידור לתיק. בזמן שהיורו צנח בכמעט 3%, ומדדי המניות לא הפסיקו לרדת, הזהב רשם את אחד הימים החזקים שלו בשנים האחרונות, עם תשואה חיובית של 4.5%.

למרות היתרונות המוכרים של הזהב כהגנה מפני מפולות בבורסה, הרבה סוחרים טועים לחשוב שזהו השימוש היחיד שלו. למעשה, זה אפילו לא השימוש העיקרי שבו. התועלת העיקרית בהחזקת זהב לאורך ההיסטוריה היתה כמעט תמיד כהגנה מפני התערבות ממשלתית בשער המטבע - שלרוב גורמת לאינפלציה. התערבות שכזו נעשית באופן אגרסיבי מאוד בימים אלה, בעיקר באמצעות השימוש הממשלתי בבנקים מרכזיים, ע"י הזרמת כסף לשווקים הפיננסיים.

משום כך, גם בשנים שבהן לא התרחשה מפולת בוול סטריט, היו אלה שנים מצויינות עבור הזהב. כך למשל היה בין השנים 2002-2008 ובין 2008-2011, בהן עלו השווקים בד בבד עם עליה במחיר הזהב, וזאת בתקופה של עליה ברמות האינפלציה וקיומה הריבית האפסית. לשמחתם של המשקיעים, וול סטריט מציעה מגוון רחב של כלים למסחר בזהב, כל אחד מהם מתאים לסוגים שונים של משקיעים וסוחרים.

קרנות זהב


עבור משקיעים סולידיים שמעוניינים להיחשף לזהב, קיים מספר רב של תעודות סל, הנפוצה ביותר שבהן היא ה-GLD, אותה ניתן לקנות כמו כל מניהה אחרת בבורסה.  תעודה זו עוקבת אחר מחירה של כעשירית אונקיית זהב, ומתחייבת לגבות את פעילותה בזהב פיזי. הקרן עוברת ביקורת פעמיים בשנה ע"י מועצת הזהב העולמית, הנשלטת ע"י יצרניות הזהב הגדולות בעולם. בשל הסחירות הגבוהה של ה-GLD, היא משמשת ככלי העיקרי לסוחרי זהב בוול סטריט.

למרות יתרונותיה של ה-GLD, ישנם משקיעי הזהב לטווח ארוך שמרגישים לא בנוח להחזיק קרן אמריקאית. פעולות כמו החרמת הזהב ע"י רוזוולט ב-1933, או אפילו ביטול הצמדת הדולר לזהב ב-1971 ע"י ניקסון, גורמים להם לחששות לטווח הרחוק. סוחרים שמעוניינים לנתב את כספם לקרנות שאינן אמריקאיות ימצאו תעודות רבות כאלה הנסחרות בוול סטריט. דוגמא לקרן שכזאת היא למשל הקרן המרכזית של קנדה, הנסחרת תחת הסימול CEF. בניגוד לקרנות אחרות, קרן CEF מחזיקה לא רק זהב, אלא גם מתכת כסף, שמחירה נע בקורלציה חיובית לזו של הזהב. יחסי המתכות בקרן הם כיום כ-62% זהב, ו-38% כסף.


מניות זהב

בניגוד למשקיעי זהב ארוכי טווח, שמסתפקים בהחזקת זהב לצרכי הגנה בלבד, סוחרים שמעוניינים להפיק רווחים של ממש כתוצאה מעליה במחירי הזהב נוטים להשקיע במניות של יצרניות הזהב השונות, ובכך להרוויח מהתנודתיות הרבה במחיר הזהב.מניות אלה זזות בעוצמה גבוהה פי 2 עד פי 3 מתנודת הזהב.

הסיבה לתנודות הגבוהות במניות אלה נובעת מהפער שבן ההכנסות להוצאות הייחודיות להן. בעוד שעליה של הזהב מ-1,200 דולר לאונקיה ל-1,300 מייצגת תשואה פחות מ-10%, עבור חברה שמייצרת זהב בעלות של 1,000 דולר לאונקיה, הרי שמדובר בעליה של 50% ברווחים. הבדל של ממש. עבור הסוחרים, ישנן מספר קרנות בוול סטריט שמאגדות מניות כריה וחיפושי זהב:

GDX - זוהי התעודה המוכרת והסחירה ביותר. היא מאגדת 49 חברות זהב (מקצתן יצרניות כסף). בכדי להבין את רמת התנודתיות של מניות אלה, די לציין שבזמן שהזהב עלה מתחילת השנה ב-25%, עלה ה-GDX בכ-100%.

GDXJ - תעודת זו מתמקדת במניות זהב (וקצת כסף) מסוג ג’וניורס. הכוונה היא למניות שהן קטנות יותר מאלה שנמצאות ב-GDX, ולרוב גם תנודתיות יותר מהמניות הגדולות. הן נוטות לעלות יותר בתקופה של עליות, ולרדת יותר בתקופת ירידות.

GLDX - תעודה זו סובלת מנזילות מועטה יחסית, אך מאגדת חברות שעדיין אינן מייצרות זהב, אלא נמצאות בשלבי הפיתוח והתכנון של מכרות. משום כך, רמת הסיכון הכרוכה בהשקעה בהן עשויה להיות גבוהה יותר, אך בהתאם גם הרווחים. מתחילת השנה עלתה תעודה זו בכ-130%.


                    תעודת ה-GDX. תשואה של 100% תוך חצי שנה.

תעודות ממונפות


למרות התשואות העודפות שמספקות מניות הזהב למשקיעי הזהב, פעמים רבות תנועת המניות אינה חופפת במדויק לזו של הזהב, מסיבות שאינן קשורות למתכת עצמה, אלא לתנועות כלליות יותר בשווקי המניות. לשמחתם של סוחרים שמעוניינים בחשיפה ממונפת לזהב עצמו, ישנן לא מעט תעודות שמאפשרות לעשות זאת:

UGL - תעודה המספקת תשואה השווה לפי 2 מהתנודה היומית של הזהב.
UGLD - תעודה המספקת תשואה השווה לפי 3 מהתנודה היומית במחיר הזהב.
GLL - תעודת שורט, המספקת תשואה הפוכה לפי 2 מהתנודה היומית של הזהב.
DGLD - תעודת שורט, המספקת תשואה הפוכה לפי 3 מהתנודה היומית של הזהב.

כמו-כן, אם חשבתם שמניות הזהב מספיק תנודתיות, הרי שעבור חלק מהסוחרים האגרסיבים, נראה כי אין דבר כזה "יותר מדי". התעודות הבאות מספקות מינוף על מניות הזהב עצמן:

NUGT - תעודה המספקת תשואה השווה לפי 3 מהתנודה היומית של מניות הזהב הגדולות.
JNUG - תעודה המספקת תשואה השווה לפי 3 מהתנודה היומית של מניות הזהב מסוג ג'וניורס.
DUST - תעודת שורט, המספקת תשואה הפוכה לפי 3 מהתנודה היומית של מניות הזהב הגדולות.
JDST - תעודת שורט, המספקת תשואה הפוכה לפי 3 מהתנודה היומית של מניות הזהב מסוג ג'וניורס.


                     תעודת JNUG. בשלב מסויים עמדה התשואה שלה על למעלה מ-900% מהתחתית.


לשאלות ובירורים נוספים אודות אפשרויות המסחר בזהב ובמניות ם ג'נרל טרייד, השאירו פרטים בטופס שמשמאל >>