התנודות בשווקי ההון הפכו מרתקות במיוחד בשנה החולפת. הבורסה האמריקאית עלתה לשיאים חדשים, הנאסדק כבר הגיע לשיאיו המיתולוגיים מלפני 15 שנה וחברות כמו אפל ואמזון שואפות אוויר פסגות.  מצד שני הבורסה הסינית נופלת, הנפט נראה כאילו הוא רוצה לחזור חזרה לאדמה ואיתו כמעט כל הסחורות. אפילו היורו, מטבע כ"כ מרכזי, קרס כ-30% תוך כמה חודשים רק לא מזמן.


נעים להכיר: שורטים על מניות


הזדמנויות רבות לעשות כסף מירידות אלה מתקיימות חדשות לבקרים והסוחר הישראלי הממוצע תקוע במציאות קצת מעצבנת. מצד אחד הוא שומע על שמתרחש בעולם ומרגיש שהרבה כסף חומק לו מבין הידיים, ומצד שני הוא נעול בשוק ההון הישראלי בו הוא לא רשאי לבצע שורטים על מניות, בטח שלא על מניות ספציפיות. אז מה עושים?

מרוויחים מהירידות

אחת מהפעולות החשובות ביותר שזמינות למי שבוחרים לסחור בבורסה האמריקאית היא השורט, פעולה פשוטה שמאפשרת לסוחר להרוויח מירידות במניות, מדדים ונכסים אחרים. אז מה זה בעצם שורטים על מניות? ההגיון מאחורי פעולת השורט הוא שניתן למכור נכס גם מבלי להחזיק בו. כלומר, במקום לקנות במחיר נמוך ולמכור ברווח מאוחר יותר, בשורט נעשה את הפעולה ההפוכה - נמכור את הנכס תחילה ורק לאחר מכן נקנה אותו בזול, כאשר התנאי שמאפשר לנו לבצע את הפעולה הזו הוא קיומו של ברוקר. הברוקר בעצם "משאיל" לנו נכס על מנת שנמכור אותו, כאשר ברגע סיום העסקה מתבצעת קניה מחודשת של אותו הנכס.

הגרף הבא ממחיש עסקת שורט מוצלחת:שורט על כל מניה - לא עוד נחלתם הבלעדית של האמריקאים 

הרעיון לפיו אנשים מפסידים כשהבורסה יורדת כבר לא רלוונטי לסוחר ממושמע שמודע לאפשרויות המתקדמות שעומדות לרשותו. שורטים על מניות, יש אפילו שיאמרו שמדובר בהזדמנויות הטובות ביותר. הגלובליזציה שעברו שווקי ההון הביאה לכך שכמות המניות ורמת הנזילות בה מאפשרים לכל סוחר ישראלי לבצע עסקאות שורט בקלות יחסית, אבל רק בבורסות משוכללות כמו הבורסה האמריקאית. למרות זאת, גם בבורסה האמריקאית יש הרבה מניות שהברוקרים לא יאפשרו לבצע עליהן שורט. ג'נרל טרייד היא הברוקר היחיד שמאפשר ביצוע שורט על כל מניה, והיתרונות עבור הסוחר הם ברורים.

אם אתה נוהג לבצע שורט באופן תדיר, נשמח לספק לך פרטים נוספים