מה הייתם מרגישים אם היו לוקחים מכם את המחשב ומשאירים לכם רק עט ונייר ובעזרתם הייתם לסחור בשוק ההון? הסוחר המפורסם ג'סי ליוורמור, שחלק מגדירים אותו כסוחר הטוב אי פעם, תיאר את סיפור חייו בספר “זכרונותיו של סוחר מניות", שם הוא מתאר את תחילת דרכו בשוק ההון האמריקאי של תחילת המאה ה-20 (לפני למעלה ממאה שנה!).  מי שיקרא את הספר יגלה שבאופן מפתיע, שוק ההון של תקופתו היה דומה מאוד לזה של ימינו; כבר אז סחרו במארג'ין וכבר אז התקיימו רמות של תמיכה והתנגדות (כלומר, רמות שבהן מחיר המניה “נחסם” מלעלות, או “נתמך” מלרדת). השיטה של ליוורמור להרוויח היתה פשוטה: הוא היה רושם את רמות התמיכה וההתנגדות במחברת הקטנה שלו. לאחר מכן, היה מחכה לפריצה, וברגע שהמחיר היה פורץ את רמת ההתנגדות הוא היה קונה. באותה צורה בדיוק כשהיה מזהה שבירה למטה הוא היה עושה שורט (קראו כאן מהו השורט).

מסחר על לוחות

אם נראה לכם שעט ונייר הם הכי נמוך שאפשר לרדת, כדאי שתכירו סוחרי ונציה, כ-700 שנה (!) לפני תקופנו. באותם הימים היו המלווים העשירים של אירופה נותנים הלוואות, בעיקר לחברות שלא השיגו מימון מהבנקים (ולכן הריביות היו גבוהות יותר). אלה היו אגרות חוב לכל דבר ועניין. השיטה שלהם לעקוב אחר העסקאות היתה ללכת עם לוחות שעליהם נהגו לרשום את המידע על ההנפקות. ממש כמו שעושים הברוקרים של ימינו באמצעים מודרניים יותר. נראה כאילו מאות שנים חלפו ושום דבר מהותי לא השתנה, רק האמצעים הוחלפו.

בכל שאלה הנוגעת למסחר בבורסה, לחץ כאן

משהו בכל זאת השתנה

מה שניתן להסיק משתי הדוגמאות הקודמות זה שהצורה בה השווקים פועלים לא שונה בהרבה ממה שהיתה בעבר. אפילו אגרות חוב, מניות ונכסים אחרים עדיין נמצאים איתנו אחרי כל אותן מאות שנים.  אבל משהו בכל את השתנה. בתקופת ימי הביניים לא כולם יכלו לסחור בבורסה. מי שרצה היה צריך להפליג בספינה לאיזה מרכז עסקי גדול באירופה או באסיה, לעזוב את המשפחה, להסתכן בדרכים, במחלות ואפילו במוות.  גם לפני מאה שנה זה לא היה קל. התנאים הפיזיים אמנם היו נוחים יותר, אבל סוחרים קטנים היו צריכים ללכת לבתי מסחר מקומיים ומפוקפקים (הם אפילו נקראו "מכבסות"), הם קיבלו ציטוטים באיחור רב ע"י מכונת טלגרף, ומהרגע שבו נתנו הוראה ועד הרגע שהיא הגיעה לבורסה הרבה פעמים כבר היה מאוחר מדי והעסקה לא בוצעה.

לכן, ההבדל הגדול בין אז להיום הוא לא האופן שבו השווקים פועלים, ואפילו הגרפים נראים דומים. מה שבאמת השתנה במהלך השנים היא הנגישות של השוק לסוחר הפרטי. היום כל אחד יכול לסחור בתנאים אופטימליים. המסחר גם בטוח יותר בזכות פעולות מתקדמות שמאפשרות לסוחר הפרטי להגן על הרווחים שלו. וזהו השינוי האמיתי. זוהי ההתפתחות המרכזית של עולם המסחר במאה ה-21, עולם שבו אנשים רגילים מסיימים את העבודה, מגיעים הביתה ובשעה אחת ליד המחשב משלמים את חשבונות החשמל והמים. תופעה לפני כמה עשרות שנים יכולנו רק לחלום עליה היא כבר עניין שבשגרה. היא תוצאה ישירה של עידן האינטרנט ומהפכת המידע.

האם השוק באמת השתנה?
                            כבר לא צריך להפליג בספינה. רצפת המסחר בניו יורק