בשוק ההון תנודתיות היא שם המשחק. ככל שעולה רמת התנודתיות, כך גדלה כמות העסקאות וההזדמנויות. מצד שני, התנודתיות טומנת בחובה גם הרבה "רעש", ונוטה להשכיח מהסוחר את המגמה הכללית ואת כיוון השוק. לצורך מעקב אחר המגמה הראשית, פותחו לאורך השנים כלים ואינדיקטורים שמטרתם לנקות את ה"רעש" ולהציג לסוחר את התמונה הכללית, המפורסם בכלים אלה הוא הממוצע הנע. 


ממוצע נע (Moving Average) - לנקות את הרעשהממוצע הנע הוא אולי כלי הניתוח המוכר ביותר בשוק הון (למעשה, יש שיאמרו שכל האינדיקטורים נשענים על ממוצעים נעים בצורה זו או אחרת). הממוצע הנע מחשב בכל רגע ורגע את המחיר הממוצע של מספר נרות מסויים לפי טווח זמן שהגדרנו. למשל, אחד הממוצעים הנעים הנפוצים ביותר הוא הממוצע הנע של 50 הנרות האחרונים. אם הגרף שלנו הוא גרף יומי, הממוצע הזה יראה בכל רגע ורגע מהו המחיר הממוצע של 50 ימי המסחר האחרונים.

הממוצע הנע מאפשר לסוחר להבחין מתי מחיר המניה "מתנתק" מהמגמה ומתי הוא חוזר אליה. בגרף הבא ניתן לראות דוגמא לתקופה שבה מדד ה-S&P נתמך באופן קבוע ע"י הממוצע הנע של 25 שבועות. לאחר כל פעם שבה עלה המדד יתר על המידה, הוא מיהר לחזור לאחר מכן אל קו הממוצע הנע:צלב המוות - שינוי מגמהרבים מהסוחרים משתמשים בממוצע הנע לא רק למעקב אחר מגמה קיימת, אלא גם לצורך איתור נקודות המפנה. לשם כך נעשה שימוש בשני ממוצעים נעים בעלי טווחי זמן שונים, כאשר הצטלבות שלהם רומזת לשינוי מגמה אפשרי.

דוגמא מפורסמת לנקודת מפנה שכזו מוכרת לרבים בתור ה-”Death Cross” (צלב המוות). ה-Death Cross מוגדר כנקודה בה מתהפך הממוצע הנע של 50 השבועות האחרונים וחוצה מלמעלה את ממוצע 200 השבועות האחרונים. בגרף הבא ניתן לראות כיצד תופעה זו קדמה לשתי הנפילות הגדולות ביותר של הבורסה האמריקאית בשנות האלפיים (בשנת 2000 ובשנת 2008):

 
                     גרף תעודת ה-SPY (העוקבת אחרי מדד ה-S&P 500)

בין אם תרצו להשתמש בממוצעים ובין אם תמנעו מהם, חשוב מאוד להכיר אותם בעקבות השימוש הרב שנעשה בהם ע"י מנתחים טכנים ואנשי פיננסים. ניתן להשתמש במערכת המסחר של ג'נרל טרייד על מנת לבצע בדיקה לאחור של הממוצעים ש"עובדים" טוב יותר מאחרים ובאופן זה להחליט אילו מהם כדאיים יותר.

בכדי להשתמש בממוצעים הנעים, כל שעליכם לעשות הוא להביא את העכבר אל הגרף וללחוץ על הלחצן הימני. בחרו באפשרות "indicators", ולאחר מכן בחרו את ה-"Moving Average" ואת טווח המדידה שיקבע כמה נרות יש למצע (ראו תמונה):יש לכם שאלה נוספת על מערכת המסחר? נשמח לסייע. מלאו את פרטיכם בטופס שמשמאל >>