תחילתה של שנת 2016 הכניסה משקיעים רבים לחרדה. ירידות חדות שהתרחשו מיד עם תחילתה גרמו לרבים מהשחקנים בשווקי ההון לעבור למגננה ולמחשבות על תחילתה של קריסה אמיתית בשווקי המניות. מספר התרחשויות עיקריות היו אחראיות לנפילת המדדים הראשיים, הבולטת שבהן היא רצונו של הבנק הפדרלי בארה"ב להתחיל ולהעלות את הריבית. העלאת הריבית מעודדת חסכון ולכן גורמת למעבר של כסף משוק ההון אל מוצרי החסכון, או במילים אחרות: ירידת מחירי מניות.

מאז הנפילות כבר הספיקו מדדי המניות לעלות בחזרה ולמעשה למחוק את ההפסדים מתחילת השנה. כעת מצפים רבים מהמשקיעים לבואם של שיאים חדשים בוול סטריט. בניגוד אליהם, מערערים הספקנים על האמונה בחוסנו של השוק ומאמינים כי הנפילות החדות עוד לפנינו. עבור אלה, השאלה הבוערת ביותר אינה רק מתי, כי אם כיצד יוכלו להתגונן מפני הירידות הקרבות.  

השורט הגדול

קריסות של שווקי מניות הן אירוע נדיר יחסית, אך כזה שאינו נפרד מסיבות פונדמנטליות. משום כך, משקיעים רבים לאורך ההיסטוריה ידעו לחזות אותן ואף לנצלן לצורך עשיית רווחים ע"י ביצוע פעולת ה"שורט" (מכירה בחסר), פקודה המאפשרת לאותם סוחרים למכור מניה גם כאשר אינה נמצאת ברשותם.

אחת הדוגמאות הידועות של ביצוע שורט בהיסטוריה האמריקאית היתה זו של הסוחר ג'סי ליוורמור. בסוף שנות ה-20' ותחילת שנות ה-30' גרף הסוחר האגדי 100 מיליון דולר תוך זמן קצר (כ-2 מיליארד דולר במונחים של ימינו), תוך שהוא מנצל את אחד המשברים החמורים ביותר בתולדות האומה האמריקאית - הקריסה הגדולה של 1929, שמאוחר יותר הובילה לשפל הגדול. המשבר הגיע לאחר עשור בו עברה הכלכלה האמריקאית מהפכה טכנולוגית חסרת תקדים: רדיו, טלוויזיה, תעופה אזרחית ושלל התפתחויות נוספות שבתחילת המאה נראו כחלום באספמיה, כעת הפכו למציאות. האופטימיות הקיצונית של סוחרי וול סטריט הביאה את שווקי המניות לרמות מנותקות מכל הגיון, ולעלייתו של מדד הדאו ג'ונס בכ-500% תוך 8 שנים בלבד.

אחד האינדיקטורים שאיפשרו לליוורמור לחזות את הקריסה הגדולה היה רמת הרווחים של החברות הנסחרות בהשוואה למחיר מניותיהן, יחס שבימינו קרוי "מכפיל הרווח". מכפיל הרווח הוא אינדיקטור שמבטא את היחס בין מחירן של מניות בהשוואה לרווחיהן, כאשר ההגיון העומד בבסיסו הוא פשוט למדי: ככל שמחירי החברות גבוהים יותר בהשוואה לרווחיהן, כך הן יקרות יותר עבור משקיעים חדשים. ככל שיחס זה עולה, כך קטן התמריץ של משקיעים לקנות אותן. אינדיקטור זה נע באופן מסורתי בין 15-20 בממוצע במהלך המאה החולפת, אך בשנת 29' הגיע לרמה קיצונית של כ-33, חודשים בלבד לפני הקריסה. אף על פי שהמדד לא היה קיים אז באופן רשמי במתכונתו הנוכחית, שיטת מדידת רווחי החברות אל מול מחיריהן התגלתה כאומדן טוב לכדאיות ההשקעה בהן (או ליתק דיוק, אי-ההשקעה בהן).

                      הקריסה של 29'. הטראומה הגדולה של האומה האמריקאית

וורן באפט אמר לכם

משקיע נוסף שזכור כמי שהזהיר מבועה בשוק המניות היה וורן באפט. המשקיע המפורסם בעולם הזהיר מתמחור היתר של מניות הטכנולוגיה בעת היווצרות בועת הנאסדק בסוף שנות ה-90', ולאחר פיצוצה של הבועה פירסם את מאמרו "אמרתי לכם" ("I Told You So"), בו שיחזר את אזהרתו מלפני הקריסה. אחד האינדיקטורים הידועים ביותר שיצר וורן באפט לצורך זיהוי תמחורן העודף של מניות נקרא על שמו: "אינדיקטור וורן באפט" - מדד המחשב את ערכו של שוק המניות ביחס לתוצר האמריקאי. על פי באפט, כאשר מחירי המניות בוול סטריט מתנתקים באופן מלאכותי מרמת הפעילות הכלכלית הריאלית, סביר כי נראה ירידות משמעותיות.

מדד זה איפשר לוורן באפט לזהות את אחת הבועות הגדולות ביותר בשוק ההון האמריקאי, במהלכה סחפו מניות הנאסדק את וול סטריט והביאו את הבורסה האמריקאית להיסחר בשווי של 153% מהתוצר האמריקאי, הרמה הגבוהה ביותר אי פעם. רבים ממשקיעיו וקוראיו של וורן באפט ביצעו שורט על שוק המניות באותה תקופה, וגרפו לכיסיהם מיליוני דולרים. אלה שלא עשו זאת, ראו את שווי אחזקותיהם יורד לרמות שלפני התפתחות הבועה, וכך נמחק חלק גדול מהונם.

                                באפט. "אמרתי לכם".

האם השוק לקראת קריסה?

גם היום כמו בעבר, משקיעים רבים שואלים עצמם אם ייתכן כי שוק המניות ניצב בפני ירידות חדות. 5 שנים של ריבית אפסית ברחבי העולם וקריסת מחיר הנפט שהתרחשה לאחרונה מצביעים על הסיכונים הגוברים לכלכלה הגלובלית. אף על-פי כן, מבט מהיר על שני האינדיקטורים שהוזכרו כאן יעלה תמונה שאינה חד משמעית; מצד אחד, אינדיקטור וורן באפט אכן מציג תמחור גבוה מאוד לשוק המניות ועומד כיום על כ-120%. אך לעומתו, מכפיל הרווח עומד על 23.5, גבוה, אך לא קיצוני.

במבט מפוקח, ניתן לומר כי השווקים אכן החלו "לרעוד" קצת בחצי הראשון של 2016, אך האם נגמר שלב העליות? זאת קשה לדעת. מה שניתן לומר בוודאות הוא כי בניגוד לגישה הרווחת של המשקיעים הפאסיביים, ירידות המדדים אינן בהכרח התפתחות שלילית. משקיע שברשותו אפשרות לבצע שורט על כל המניות יכול להגן על עצמו מנפילות. למעשה, הרווחים שיניבו משקיעים אלה עשויים להיות אף גבוהים מאלה שיושגו בתקופות של עליות. מתח והתרגשות הן תחושות טבעיות בתקופה זו, אך חרדה? לה אין מקום.

לביצוע שורט על כל המניות דרך ג'נרל טרייד, מלאו את הפרטים בטופס שמשמאל >>