החלום הרטוב של כל סוחר הוא לפגוע בדיוק בנקודת המפנה של השוק - תחתית או פסגה. לצערם של הסוחרים, המשימה הזו קשה עד בלתי אפשרית, וכשחושבים על זה רגע, ניתן גם להבין מדוע: התרחשות של תחתית או פסגה נובעת מכך שבשוק לא נותרו עוד קונים או מוכרים, או במילים אחרות, נקודת המפנה "המושלמת" מאופיינת בכך שלא היה בה יותר מקונה אחד. אם כך, האם עדיף לוותר על מציאת נקודות המפנה?

אמנם קשה מאוד לבחור את נקודת המפנה המדוייקת, אך בהחלט ניתן לעשות זאת בקירוב יחסי. בשביל לעשות זאת, יש להבין כלל בסיסי בתנועת השווקים: ככל שנמשכת מגמת העליה במחיר המניה, כך הולכים ונגמרים הקונים. נקודת המפנה של המניה היא זו שבה לא נותרו יותר קונים - לפחות באופן זמני. לכן, סוחרים שמעוניינים לבחור את נקודת המפנה בקירוב טוב יחסית, צריכים להעריך עד כמה קרובה המניה לרגע המפנה שלה.

ה-RSI - אינדיקטור מומנטום


אחד הכלים השימושיים ביותר במערכת ה-GTrade להבחנה במצב בו נגמרים הקונים (או המוכרים) נקרא “Relative Strength Indicator”, (או בקיצור - RSI). ה-RSI מוגדר כ"אינדיקטור מומנטום" (Momentum Indicator) ומטרתו היא להראות לנו מתי מגמת העליה או הירידה מתקרבת לסופה.

מבלי להיכנס לחישוב הסבוך של ה-RSI, נאמר כי הערכים באינדיקטור זה נעים בין 0 ל-100, ונגזרים מהעליה או הירידה הממוצעת של הנייר על פני תקופה מוגדרת. ככל שהערך קרוב יותר ל-100, הנייר קרוב יותר למצב של ”קניית יתר” ולכן עשוי לרדת, ובאופן דומה, ככל שמתקרבים אל ה-0 כך סביר שיסתיימו הירידות ויתחילו עליות.

בואו נסתכל על הגרף היומי הבא של מניית אפל (AAPL). שימו לב למדד ה-RSI שבתחתית הגרף:


כפי שאפשר לראות, בכל פעם בה ה-RSI עבר את רמת ה-80, זה היה רמז לכך שהגענו לשיא מקומי והעליות נעצרו מיד לאחר מכן. סוחר שהיה מעוניין לממש רווחים ולבחור את העיתוי הטוב ביותר היה שמח לבחור את הרגע שבו האינדיקטור הצביע על קניית יתר.

כיצד משתמשים ב-RSI


בכדי להשתמש ב-RSI במערכת ה-GTrade, נביא את הסמן אל הגרף ונלחץ על הלחצן הימני של העכבר. נבחר את המילה Indicators ומיד יופיע חלון ובו כל האינדיקטורים הקיימים (ראו תמונה). נגלול למטה, נבחר את ה-Relative Strength Index ונלחץ על Add Indicator. כעת, אם נרצה, נוכל לאפיין את טווח המדידה של ה-RSI שנמצא בצד ימין למטה.


טווח המדידה של ה-RSI יציג טווח של 14 נרות אחרונים באופן מובנה. ככל שתקצרו את הטווח, כך תקבלו ערכים קיצוניים לעיתים קרובות יותר (כמו 80 או 20), ולעומת זאת, בטווחים ארוכים התדירות של הערכים הקיצוניים תהיה נמוכה יותר. מהסיבה הזו, ככל שתסחרו לטווחים קצרים יותר כך יתכן שתעדיפו לקבוע טווח מדידה קצר יותר. ההחלטה היא אישית ומבוססת על השיטה בה אתם סוחרים.

יש לך שאלה על תוכנת ה-GTrade? השאר פרטיך בטופס שמשמאל >>