ההתנהלות הפיננסית של האזרח הישראלי עוברת מהפכה. אם בעבר נהוג היה לעבוד ולחסוך לעת פרישה, הגיעה לה תקופת הריביות האפסיות והכריחה את החוסך הישראלי לקחת פיקוד על כספו ועתידו. לצערו של אותו חוסך, בפנותו להשקיע את כספיו, מובילות אותו הנסיבות לפנות אל הגוף היחיד שבו הוא מורגל בניהול כספו - הבנק, ולא אל ברוקר.

בפנותו אל הבנק, שוכח הלקוח כי האינטרס העיקרי של הבנק הוא להציע השקעה בניירות ערך הנסחרים בבורסה הישראלית; המשקיע הישראלי, בין אם הוא מודע לכך ובין אם לאו, נדחף ע"י הבנק לוותר על היתרונות הגדולים שטמונים במסחר בחו"ל, כיוון שבתחומים אלה לבנק אין מה להציע לו. העמלות הגבוהות, מערכות המסחר המיושנות ואפשרויות המסחר הדלות מרחיקות אותו. כך הוא מונעים הבנקים מהמשקיע גישה למקור תשואה עמוק ומגוון: הבורסה האמריקאית.

ישראל מתייבשת

המאפיין הבולט ביותר של הבורסה האמריקאית הוא כמות המניות האדירה שבה. בבורסת תל אביב ישנן כ-450 מניות בלבד, רבות מהן אינן בעלות מחזורי מסחר שיאפשרו למשקיע הממוצע לקנות ולמכור אותן במחיר אטרקטיבי, ורבות אחרות כלל אינן בעלות פעילות עסקית (ונקראות גם "שלדים בורסאיים").

לעומת מקבילתה הישראלית, הבורסה האמריקאית היא מגוונת ובעלת מחזורי מסחר יומיים של עשרות מיליארדי דולרים. אם תרצו למשל להשקיע בחברות מפיקות נפט, בישראל לא תמצאו אפילו מניה אחת של חברה כזו לרפואה, בעוד שבארה"ב מדובר באחד הסקטורים העמוקים ביותר. עוד על מסחר במניות בארה"ב.

אלמנט נוסף של החשיפה לבורסה האמריקאית הוא המסחר הער בחברות מנפיקות המאפשר לכם, המשקיעים, לקנות ולמכור מניות של חברות חדשות המנפיקות עצמן למסחר בוול סטריט. כמעט בכל שבוע ניתן להתקל בחברות חדשות שפותחות את שעריהן למשקיעים בארה"ב, בעוד ישראל נשארת כמעט יתומה מחברות זרות.

                           הנפקת פייסבוק בוול-סטריט

הכלים שעושים את ההבדל

ריבוי המניות בארה"ב הביא לפריחה בייצור מערכות מסחר ותוכנות המשפרות את ביצועי המשקיעים והסוחרים. ככל שכמות המניות היא גדולה יותר, כך גם ההזדמנויות עבור הסוחר הפרטי. כלים אלה כוללים בין השאר עזרים ייחודיים כגון סורקי חדשות, סורקי מניות וכלי Level2 המאפשר לראות את פקודות הסוחרים בבורסה, בכל רמות המחיר ובכל רגע ורגע.

בישראל, הכדאיות לאספקת תוכנות מקצועיות ברמה עולמית אינה גבוהה. כשאין הרבה מניות, וכאשר אתרי האינטרנט הישראלים מדווחים על מעט האקשן הקיים מיד ברגע ההודעה, אז אין הרבה הזדמנויות להרוויח. אם אין הזדמנויות להרוויח - אין אינטרס לשפר את מערכות המסחר.

                           כלי ה-Level 2


מרוויחים בתקופה של ירידות

אין דבר שמתסכל את המשקיע יותר מאשר רווח גדול שפיספס. עד היום רבים מהאנשים שצפו את משבר 2008 מסתכלים אחורה ושואלים את עצמם "מדוע לא פעלתי?". ובכן, הסיבה העיקרית לכך שלא פעלו היא כיוון שדרך הבורסה הישראלית קשה מאוד היה להם "לפעול". הדרך בה מפיקים רווחים מירידות היא באמצעות פקודת ה"שורט" (מכירה בחסר), פעולה אותה לא מאפשרת הבורסה עבור הסוחרים.

נכון הדבר שניתן למצוא תעודות שורט מסויימות העוקבות אחר מדדים ראשיים, ולמעשה מחקות את פעולת השורט, אך הדבר מוגבל ואינו מאפשר גיוון ובחירת המניות הכדאיות ביותר. דוגמא בולטת לכך ניתן היה למצוא לאחרונה בקריסת סקטור האנרגיה. מי שרצה לעשות שורט על חברת אנרגיה שנחתכה בחדות, לא יכול היה לעשות זאת בישראל, היה עליו לעבור לסחור בוול-סטריט.

                     מניית נובל אנרג'י, קריסה של 60%

צעד קטן למשקיע

הכיוון בו צועד המשקיע הישראלי מעודד. אף על-פי שמקור העצמאות הפיננסית החדשה שלו היא מדיניות ריבית שנויה במחלוקת, או אילוצים רגולטוריים בעייתיים, היתרונות הגלומים בה הם בעלי פוטנציאל גדול לעתידם של כלל החוסכים. השלב הבא שנדרש מהמשקיע הוא להבין כי השקעה וחסכון אינם זהים, וכי אין הכרח לסחור דרך מי שמספק לו שירותי חסכון. עד שזה יקרה, ימשיכו לקוחות הבנקים להתלונן על העמלות הגבוהות והאפשרויות המוגבלות, וישאירו את הזירה ללקוחות הברוקרים.