רגע אחרי הבחירות, זמן לחשבון נפש.
לא,אנו לא מדברים על הבוחר האמריקאי שמנסה לעכל את מה שקרה, אלא למשקיעים ולסוחרים בוול סטריט.

המפץ הגדול ששמו טראמפ היכה בכלכלה הגדולה בעולם וצפוי לגרום כאבי ראש לגופי ההשקעות הגדולים, שינסו לקרוא מבין השורות אילו מההבטחות שפוזרו באוויר הולכות להתקיים.

אם ינקוט טראמפ בפעולות עליהן הצהיר טרם בחירתו, אין ספק שכבר בימים הקרובים צפויה תנודה חדה בסקטורים ספציפיים רבים. דוגמא לסקטור אחד שכזה הוא זה של מניות התרופות, שירדו לאחרונה על רקע חשש מבחירתה של הילרי שרצתה להשית עליהן עלויות והגבלות. חברה כמו TEVA, שנמצאת כבר היום במצב של מכירת יתר, עולה כבר ברגעים אלה בכ-5%.

במקביל לסקטור הפארמה, חברות מתחום הכריה צפויות למדיניות מקלה מאוד מצידו של טראמפ, בעיקר חברות הפחם שבהן. חברות אלה אמנם רשמו עליות משמעותיות עוד טרם הבחירות, אך החשש מהמשך מדיניות אובמה נגד תעשיית הפחם הרחיק מהן משקיעים רבים. כעת הן מקבלות זריקת מרץ נוספת, תעודת הסל KOL העוקבת אחר חברות אלה צפויה להימצא במרכב העניינים (וכמובן גם מניות ספצפיות, דוגמת ARCH ששבה לוול סטריט לאחר ארגון מחדש).

מה במאקרו?בניגוד לחברות ספציפיות, מבט על התמונה הכללית מצייר תמונה ברורה הרבה פחות. מה שיקבע את כיוון השוק יותר מכל יהיה יחסו של טראמפ למדיניות המוניטרית והפיסקאלית (תקציבית), שאחראית יותר מכל דבר אחר למכפילים המופרזים בעת הנוכחית.

מצד אחד, טראמפ הודיע כי הוא תומך בריביות נמוכות, אך במקביל גם הכריז על רצונו לפטר את ג'נט ילן (שקיימה מדיניות מרחיבה במיוחד - עם העלאת ריבית אחת בלבד בשנה האחרונה). סוגיה בעלת חשיבות מכרעת נוספת תהיה שאלת התקציב, האם צפויים לנו גרעונות או קיצוצים?

בחודשים הקרובים יפנו את אזניהם המוסדיים לסוגיות אלה. אם ישמעו מילים מרוככות על נכונותו של טראמפ להותרת הריבית על כנה, הבטחון עשוי לחזור לשווקים, אך אם יקצץ טראמפ בתקציב הפחד ישוב. למעשה - המדיניות המושלמת עבור משקיעים ארוכי טווח בשוק המניות היא מדיניות שתכלול הגדלת הגרעון בד בבד עם הותרת הריביות ברמתן הנמוכה.

על כל השאלות הללו ואחרות, יש רק אדם שיכול לענות, ואנו לא יודעים מה הוא הולך לומר, אך בטוחים בדבר אחד: זה לא יהיה פוליטקלי קורקט.


יש לכם שאלה? צרו עמנו קשר בטופס שמשמאל >>