כמות הבורסות שנפתחו ברחבי העולם במהלך המאה ה-20 קצת משכיחה מאתנו את העובדה שרעיון הבורסה למעשה קיים כבר מאות שנים, החל מבלגיה של המאה ה-16 שהיתה מקום מפגש לסוחרים ומלווים מכל אירופה, דרך הבורסה ההודית של המאה ה-17 ששימשה את החברות הבריטיות והצרפתיות ועד הבורסות המשוכללות של ימינו, שהמשוכללת שבהן היא כמובן הבורסה האמריקאית. בטרם נסביר על האחרונה, נבין רגע מהי הבורסה ולמה היא משמשת.  

בורסה היא מקום מפגש לקונים ומוכרים של ניירות ערך מסוגים שונים. כפועל יוצא מכך, הבורסה היא מקום שבו חברות מגייסות כספים. צורת הגיוס אמנם השתנה עם השנים אבל העיקרון נותר זהה: גופים פיננסיים ומשקיעים פרטיים שמעוניינים להשתתף ברווחי החברות מלווים להן או רוכשים בהן בעלות בצורת מניות. ההתפתחויות של מאות השנים האחרונות לא שינו את העובדה הבסיסית הזו – כאשר כבר אז הגוף המקשר בין סוחרים ובנקאים לבין חברות בורסאיות היה הברוקר.

אין פירוש הדבר שלא היו התפתחויות, כמובן שהיו. האפקט המשפיע ביותר במהלך מאה השנים האחרונות היתה הגלובליזציה. הנגישות למשקיעים מכל העולם הביאה לכך שבארה"ב לבדה מחליפות ידיים מניות בקצב של כ-150 מיליארד דולר ביום בבורסות המרכזיות. התפתחות נוספת שהתרחשה בחלק השני של המאה ה-20 היתה עלייתו של עידן ההייטק, שהביא לפיתוחם המואץ של כלי מסחר משוכללים כמו מניות, אופציות, תעודות סל ו-CFDs במהירויות שעוד לא נראו.

התוצאה של כל אלה היא שכיום יכול גם סוחר קטן להעזר בכלים שעד לא מזמן היו שמורים לעשירים בלבד. מערכות מסחר מהירות, סורקי מניות ופעולות מתקדמות הופכות אותו לאדון לגורלו יותר מכל דבר אחר.

עוד בג'נרל טרייד