ביום שישי  זה קורה.  Black Friday - יום ההנחות והמבצעים הגדול של השנה ייפתח בשעות הבוקר המוקדמות ויימשך עד שעות הלילה המאוחרות. גם המסחר בוול סטריט יסתיים מוקדם מהרגיל, ב-20:00 (שעון ישראל), ויאפשר לסוחרים לנטוש את המניות ולעבור למתנות.

בימים שלאחר המבצעים ישובו המשקיעים למסכי המחשב בשביל לדעת מיהן החברות שהשיגו את הפדיון הגבוה ביותר וממצבות עצמן בעמדה מצויינת לקראת דוחות הרבעון האחרון. אם להסתמך על השנה כולה, נראה שעוד לפני הפרסומים הכיוון הוא ברור.

קמעונאות מקוונת - הדור הבאקצת נתונים: עפ"י משרד המסחר האמריקאי, ברבעון השלישי של 2016 רשמו הקמעונאיות המקוונות (אמזון, איביי וכו'...) עליה מדהימה של 15% במכירות, בזמן שהקמעונאיות המסורתיות עם החנויות הפיזיות צמחו ב-2% בלבד.

מפתיע? לא ממש. בזמן שחברה כמו אמזון (AMZN) ממשיכה להגדיל את הכנסותיה מדי רבעון - חברות כמו מייסיז (M) הנקוק ואארו-פוסטל הודיעו על סגירת 100 סניפים כל אחת, ואליהן הצטרפה גם סירז (SHLD) עם סגירה של 80 חנויות ועוד כ-70 חנויות Kmart.

על פניו נראה שלמשקיעים יש סיבה טובה להעדיף את הקמעונאיות המקוונות על פני המסורתיות. אמזון למשל, (AMZN), עליבבא (BABA) ו-EBAY רושמות תשואה דו ספרתית השנה, בזמן שמניה כמו גאפ (GPS) בקושי חיובית (והעתיד לא נראה ורוד).

תעודות הסל נכנסות לתמונה 


עד שנת 2016 היתה למשקיע הממוצע בעיה. מצד אחד, בחירה במניה בודדת מתחום הקמעונאות האינטרנטית טומנת בחובה סיכון גבוה יותר, ומצד שני, חשיפה לסקטור הקמעונאות ע"י תעודת סל כמו XRT מכילה את כל סוגי הקמעונאיות.  למזלם של המשקיעים,  הדילמה הזו נפתרה השנה.

ב-20 באפריל הושקה תעודת סל חדשה - IBUY - המיועדת להשקעה בחברות ש-70% מהכנסתן מגיעה באופן מקוון. ההצלחה של חברות אלה ניכרת היטב בתשואה של תעודה זו מאז השקתה - עליה של כ-11% בחצי השנה האחרונה, לעומת כ-2% בלבד של PMR (תעודה המשקיעה בקמעונאיות המסורתיות בלבד):

                    תעודת IBUY - משאירה מאחור את חנויות הרחוב


בזמן שתעודת IBUY דיווחה על גידול משמעותי בביקושים, תעודה כמו XRT התמודדה עם בריחת משקיעים בסדר גודל של 100 מיליון דולר, כאשר אחת האסטרטגיות הרווחות בקרב המשקיעים היא ניצול מגמה זו ע"י השקעה בדלתא שבין הקרנות, כלומר: שורט XRT ולונג IBUY (תוך נטרול מגמת השוק הכללי).

האם הפכו חנויות הרחוב לאולמות תצוגה או אולי דווקא בחג הזה צפויה הפתעה? התוצאות בשבוע הבא.